Fotó: Bíró Blanka
A jellegzetes székelyföldi, magyarországi gasztronómiát mutatják be az idei Szent György-napi turisztikai kiállításon, arra ösztönözve a helyi vendéglátókat, hogy a fatányéros-miccs-flekken mellett a térségre jellemző fogásokat tegyék fel az étlapra.
2017. április 24., 16:572017. április 24., 16:57
2017. április 24., 18:302017. április 24., 18:30
A Turizmus Éve Háromszéken rendezvénysorozat kapcsán tartják április 28–30. között a RomUdvar – tájak, ízek, utazások turisztikai kiállítást az unitárius templom mögötti romudvarban. Knopp Ildikó szervező a hétfői sajtótájékoztatón azt mondta, egyfajta székelyföldi értéktárat állítanak össze.
Háromezer négyzetméteren gyűjtik össze a térségre jellemző étel-, ital és turisztikai kínálatot, de a kézműves bemutatók is a gasztronómiához kötődnek, például lesz mézeskalácsműhely – számolt be Édler András, a társszervező Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Huszonnégy kiállítót várnak, a romkocsmát a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátósok Szövetsége (SVESZ) működteti, négy vendéglő kínálja a térségre jellemző ételeket, például
László Endre, a kamara alelnöke kifejtette, próbálják a hagyományost a modern technológiával ötvözni, és készítenek egy felmérést a vendégek igényeiről, melynek alapján igyekeznek rávenni a helyi éttermeket, hogy tegyék fel ezeket a fogásokat az étlapjukra, a jelenlegi egyhangú, sokszor unalmas kínálat helyett, mellett A kamara tervei között szerepel ugyanakkor egy gasztrotérkép összeállítása, hogy a turistáknak tudjanak specialitásokat kínáló vendéglőket ajánlani.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondta, a turizmus évében növelni szeretnék a Háromszékre érkező belföldi és külföldi turisták számát. A megyébe látogatók 90 százaléka különben romániai román, és csak a maradék külföldi, többségük magyarországi. A nemesi turizmust próbálják népszerűsíteni, elsősorban a román turisták fogékonyak erre. A Blue Air is felfigyelt a román újságírók, bloggerek révén népszerűsített háromszéki kínálatra,
Ezzel a turisztikai ajánlat mintegy 400 ezer emberhez jut el. Tamás Sándor a változó irányzatokról is beszélt, rámutatott, a kilencvenes években a magyarországi, külföldi turisták először Nagyváradig, majd Kolozsvárig jutottak el, később következett Székelyudvarhely, Csíkszereda, Csíksomlyó, és Háromszéket csak később fedezték fel. Az infrastruktúra fejlesztésével most ez az irány megfordult, hiszen a déli, nagyszebeni autópálya megépítésével külföldről erre rövidebb lett az út. Arra számítanak, hogy a magyarországi turistaútvonal átalakul, Háromszék irányából közelítik meg Székelyföld többi részeit. Erre rá kell készülni, szögezte le a megyei önkormányzat elnöke.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!