
Az otthonunkat elhagyva mindenhol kötelező a maszkviselés. Csak akkor vehető le rövid időre, ha enni, inni vagy cigarettázni szeretnénk
Fotó: Haáz Vince
Hiába tartanak nyitva éjszaka is a benzinkutak, bevásárlás céljából egyéni felelősségvállalási nyilatkozattal sem kereshetjük fel ezeket a következő egy hónapban éjjel tizenegy és hajnali öt óra között. Mivel a vásárlás nem szerepel a nyilatkozatban megjelölhető lakhelyelhagyási indokok között, érdemes befejezni azt 23 óráig, utána ugyanis már bírság járhat érte.
2020. november 10., 12:562020. november 10., 12:56
2020. november 10., 16:572020. november 10., 16:57
A hétfőn életbe lépett, harminc napig tartó szigorú korlátozások értelmében
az egész ország területén kötelezővé vált az utcai maszkviselés (csak azok mentesülnek ez alól, akik kimennek enni, inni vagy cigarettázni),
az oktatás mindenhol kizárólag online zajlik,
az állami intézmények és magáncégek alkalmazottainak is át kellett térniük a távmunkára, ha a tevékenység jellege ezt megengedi, a személyes jelenlétet követelő munkahelyeken pedig be kellett vezetni a lépcsőzetes munkakezdést.
betiltották továbbá a rendezvényeket és mulatságokat,
bezárták a zárt térben működő piacokat és vásárokat,
az üzleteknek legkésőbb 21 órakor be kell zárniuk,
és korlátozták az éjszakai kijárást is: éjjel 11 és hajnali 5 óra között csak halaszthatatlan ügyben lehet elhagyni az otthonokat, akkor is saját felelősségre kitöltött nyilatkozattal. A gyógyszertárak és a benzinkutak ugyanakkor nyitva maradhatnak éjszaka is, és a futárok is folytathatják tevékenységüket.
A felsorolt előírások egy része – mint például a kötelező maszkviselés és az online oktatás – egyértelműek, de vannak olyanok is, amelyek kapcsán nem árt tisztázni a részleteket. Ezekről Adrian Pănescut, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjét kérdeztük.
Fontos tudni, hogy nem ugyanazt az egyéni felelősségvállalási nyilatkozatot kell kitölteni az éjszakai kijáráshoz, mint tavasszal. Utóbbiban több olyan pont volt megnevezve, amely esetében engedélyezett volt a lakhely elhagyása, mint a most elfogadottban. Ilyen volt például a vásárlás, ez viszont az új nyilatkozatban már nem szerepel. Ez azt jelenti, hogy
Az éjszakai, magáncélú lakhelyelhagyáshoz szükséges egyéni felelősségvállalási nyilatkozat formanyomtatványában mindössze öt olyan esetet sorolnak fel, amelyek kapcsán engedélyezett a lakhely elhagyása 23 és 5 óra között. Ide tartozik a munkavégzés, a halaszthatatlan orvosi vizsgálat, a gyógyszervásárlás, a gyerekek, idősek és betegek kísérése, ellátása, illetve a haláleset a családban. Ennek értelmében a benzikutakat csak azokban az esetekben lehet látogatni, ha a felsorolt esetek valamelyikében üzemanyagra van szükségünk.
A szóvivő kiemelte: a bevásárlást úgy kell időzíteni, hogy lehetőleg 21, de legkésőbb 23 óráig beszerezzük a szükséges termékeket, mivel ezt követően nem lesz lehetőség rá, sem a benzinkutaknál, sem máshol, mivel
A magáncélú lakhelyelhagyási nyilatkozat mellett munkáltatói igazolás is létezik, ugyanakkor a kézzel írott nyilatkozatot is elfogadják. A szigorításokról egyébként 40-es számmal egy határozatot is elfogadott hétfőn a megyei vészhelyzeti bizottság.
A szóvivő továbbá arra is kitért, hogy a bizottság hétfői ülésén szabályozták a teraszok működését is. A friss országos rendelkezésekhez igazodva leszögezték, mi számít falnak, ugyanis számos vendéglátóhelyen azt tapasztalták, hogy a fóliából kialakított ideiglenes elválasztókat nem tekintették falnak az üzemeltetők. Az új szabályozás szerint
Ezáltal ezekre is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az egységek belső tereire. Ez azt jelenti, hogy tilos a működésük azokon a településeken, ahol 3 fölött van az ezer lakosra jutó igazolt fertőzöttek száma. Ahol viszont 1,5 és 3 között van ez az érték, továbbra is működhetnek 30 százalékos kihasználtsággal.
Az uniós országokból érkező valamennyi sertéshússzállítmány ellenőrzését kéri a mezőgazdasági miniszter az országos állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóságtól (ANSVSA) az afrikai sertéspestis veszélye miatt.
Idén Parajd és egész Sóvidék élete gyökeresen megváltozott. A bányakatasztrófa nemcsak a turizmust, hanem a helyiek mindennapjait is felforgatta. Megkérdeztük az érintetteket, hogy hogyan élték meg az elmúlt időszakot.
Pályázni szeretne Hargita Megye Tanácsa a Csíkdánfalvát Balánbányával összekötő, 125-ös jelzésű megyei út felújítására, ehhez fogadták el a pénteki tanácsülésen a beruházás műszaki terveit.
A Magyarságkutató Intézet újabb történelmi témájú programra várja az érdeklődőket Budapesten. A december elsején, 17 órától kezdődő alkalom középpontjában a Székely Hadosztály 1918–1919-es szerepvállalása áll.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken tudomásul vette Ionuț Moșteanu lemondását a védelmi miniszteri, valamint a kormányfőhelyettesi tisztségből.
Három személy sérült meg csütörtök este egy Gyergyószárhegy közelében történt balesetben, mint kiderült, a sofőr nem volt józan.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Doctor Honoris Causa címmel tüntette ki Bakacsi Gyula professzort, elismerve a vezetéstudományban végzett úttörő munkáját és a csíkszeredai gazdasági képzés felépítésében betöltött kulcsszerepét.
Budapesten, a Sándor-palotában fogadta a csíkszeredai származású Sántha Xéniát Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke, hogy gratuláljon a hegymászói teljesítményéhez.
Ionuț Moșteanu pénteken bejelentette, hogy lemond a védelmi miniszteri tisztségéről. Ezt a felsőfokú végzettsége miatt kirobbant botrány miatt tette meg.
Hideg időre és jelentős mennyiségű csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
1 hozzászólás