Fotó: Barabás Ákos
Hargita megyében egyedüli a cekendi trágyatelep, amelyet pályázati pénzből a víz tisztán tartása érdekében hozott létre a székelyudvarhelyi önkormányzat. Idén már ide vihetik a helyi gazdák az állataik után felhalmozódott trágyát. A hét közepéig mindössze öt állattartó élt a lehetőséggel, azonban a polgármesteri hivatal szakembere bízik benne, hogy hamarosan többeknek tudomásukra jut és használni fogják.
2018. június 15., 19:442018. június 15., 19:44
Hozzávetőleg harminc nagyobb helyi gazdaság tulajdonosával tart állandó kapcsolatot a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztálya. Már
– tudtuk meg Sándor Alpártól, a mezőgazdasági osztály vezetőjétől. A város nyilvántartott állatállománya 440 szarvasmarha, 1237 juhféle, továbbá 89 kecske, 81 ló és 76 sertés. A cekendi trágyatárolót közel két hónapos működése alatt öten vették igénybe, így
A székelyudvarhelyi gazdákon kívül a Cekendhez közelebb eső települések, így Fenyéd, Máréfalva és Kápolnásfalu állattartóit is szívesen látják, azonban folyó hét közepéig mindössze egy máréfalvi érdeklődő volt.
Fotó: Barabás Ákos
Két lehetőség közül választhatnak a gazdák: saját maguk kiszállíthatják a lerakóba, majd néhány hónap múlva ugyancsak maguk elvihetik az érlelt trágyát, melynek súlya a lerakott mennyiség mintegy 60 százalékára csökken, vagy a telep gépeivel szállíttatják és szórattatják el, amiért fizetniük kell. A szolgáltatás, valamint a raktározás tonnánkénti ára a későbbiekben lesz meghatározva.
Sándor Alpár elmondta, a gazdák kérésére mindenkiét külön, gépekkel megközelíthető módon tárolják, ha pedig a későbbiekben a tárolóban lesz olyan mennyiség, amire a gazdák nem tartanak igényt, azt az önkormányzat saját legelői, illetve a város zöldövezeteinek trágyázására használja fel.
A cekendi trágyatároló szükségessége környezetvédelmi meggondolásból merült fel, a talajvíz nitrát- és nitrittartalmának csökkentésére. A helyi önkormányzat a Világbank 329 ezer eurós finanszírozásából és a Hargita Megye Tanácsával közösen vállalt ötszázalékos önrészből 2015-ben kezdte megépíttetni. A tavaly szeptemberben elkészült tárolót idén áprilisban nyitották meg.
Fotó: Barabás Ákos
Ezekenkívül építettek egy konténerirodát a kezelőszemélyzet számára. Egyrészt esztétikai meggondolásból, másrészt a levegőtisztítás miatt parkosították a területet, akácot és kőrisfákat ültettek.
Fotó: Barabás Ákos
A tároló amellett, hogy jó lehetőség a gazdáknak arra, hogy megfelelő helyen érlelhessék a trágyát, segít a területalapú támogatás (APIA) megszerzésében is, melynek ez feltétele – közölte Sándor Alpár.
Jó lehetőség
„Tavalyelőtt kezdtem gazdálkodni, pont jókor jött, csak messze van. Traktorral nagy kerülővel lehet odajutni, 13–14 kilométernyi az út, jó lenne, ha a helyi tanács egy legalább 6 kilométerrel rövidebb utat alakítana ki. A megrakott utánfutóval lassan és csak jó időben tudunk kimenni” – mondta a bethlenfalvi Barabás Géza. Valójában csak tavasszal kell kihordania a negyven szarvasmarha után télen összegyűlt trágyát, mivel az állatok őszig a legelőn, szabadtartásban vannak. Ha saját maga szállítja a trágyát, becslése szerint utánfutónként, üzemanyaggal és egy napszámban fizetett segítséggel együtt 200 lejébe kerül, azonban számára ennyit megér, hogy „emelt fővel” éljen, ne szidják a szomszédok a trágyadomb miatt megsokasodott legyekért.
Hogyan érte el Brassó, hogy turistaparadicsommá váljon? Mit tanulhatunk a parányi, de turizmusban szárnyaló Szlovéniától? Mi jelentheti Erdély számára a kitörési pontot? – ezeket a kérdéseket taglalta előadásában a Pro Economica Alapítvány vezetője.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
1 hozzászólás