
Egyelőre a székelyudvarhelyi Művelődési Házban marad a székely himnusz szerzőjének mellszobra
Fotó: Beliczay László
Noha már évek óta zajlanak az egyeztetések, továbbra sem találtak megfelelő közterületet Csanády György mellszobrának kiállítására Székelyudvarhelyen. Hétfőn, a székely himnusz bemutatásának 101. évfordulóján közösen szervez megemlékezést a Balázs Ferenc Vegyeskar és a Művelődési Ház.
2023. május 19., 21:102023. május 19., 21:10
Nagyjából négy éve kezdeményezte a Balázs Ferenc Vegyeskar a székelyudvarhelyi születésű Csanády György (a székely himnusz megalkotója) szobrának elkészítését, az ötlethez pedig idővel több szervezet is csatlakozott.
Már megalkotása előtt is vitákat szült a szobor köztéren történő elhelyezése, noha több jónak látszó helyszínjavaslat is született az évek folyamán, azokat
Így – noha nem ez volt az eredeti elképzelés – végül tavaly a székely himnusz bemutatásának századik évfordulóján (2022. május 22.) ideiglenesen a székelyudvarhelyi Művelődési Házban állították ki a szobrot. A köztéri elhelyezéssel kapcsolatos vita folytatódott: idén év elején Ölvedi Zsolt alpolgármester még arról beszélt lapunknak, hogy zajlanak az egyeztetések, és bízik benne, hogy május közepéig megoldódik a kérdés. Mostani megkeresésünkkor azonban már azt mondta,
Közölte: amint egységes álláspont születik a szobor elhelyezésének helyszínéről, kiváltják a szükséges engedélyeket és kiállítják az alkotást. Ezt azonban egyelőre nem szerette volna konkrét időponthoz kötni.
Bíró Edit, a Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője megerősítette, hogy valóban zajlanak a tárgyalások, ám nagyon elkeserítőnek tartja, hogy konkrétan nem tudni, mikor díszeleghet végre köztéren a szobor. Hangsúlyozta: ez már csak azért is probléma, mert
Jeles személyiségeket is elhívnának az eseményre, ám erre nem lesz lehetőségük, ha „utolsó percben” derül ki minden.
Bíró Edittől azt is megtudtuk, hogy a Balázs Ferenc Vegyeskar Művelődési Házzal közösen rendez megemlékezést hétfőn, a székely himnusz bemutatásának 101. évfordulóján. A programsorozat részeként délelőtt 11 órától Katona Zoltán helytörténész tart rendhagyó történelemórát a témában a Művelődési Ház koncerttermében.
Délután hat órától a művelődési házban kerekasztal-beszélgetést tartanak, amelynek témája a székely himnusz.
Lakóház tetőtere kapott lángra hétfőn este a Maros megyei Szalárdtelepen, ahol közösen vágtak neki az oltásnak az országos katasztrófavédelem Maros és a Hargita megye munkatársai.
A mobileszközökön tárolt adatok védelmével kapcsolatos jó tanácsokat fogalmazott meg hétfőn a belügyminisztérium.
A védelmi és a belügyminisztérium képviselőinek a jövő hét végéig ki kell dolgozniuk a belügyi és a védelmi alkalmazottak nyugdíjkorhatárának emeléséről szóló törvénytervezetet – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.
A kormány felelősséget készül vállalni a parlamentben a bérkiadások 10 százalékos csökkentését is előíró törvénytervezetért – jelentette ki hétfőn Radu Miruță védelmi miniszter.
Megemlékezést szervezett a 83 évvel ezelőtti doni áttörés évfordulóján az Erdélyi Vitézi Rend sepsiszentgyörgyi állománya. A Hősök temetőjében 15 rendtag emlékezett a több tízezer családot érintő tragikus eseményekre.
Elkezdődött az A8-as autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti 14,4 kilométeres szakaszának műszaki tervezése, amelyre tíz hónapja van a megbízott vállalatnak – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAR).
Az elmúlt napokban az ország napi gázfogyasztása megközelítette az 58 millió köbmétert, ami hozzávetőlegesen 17 százalékkal több a tavalyi hasonló időszak átlagánál – közölték az Országos Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs hétfői ülése után.
Autóvezetői engedélye sem volt a fiatal ittas sofőrnek, aki vasárnap éjjel Kézdivásárhelyen megpróbált elmenekülni a hatóságok elől – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből. A férfi mostanra előzetes letartóztatásba került.
Belső vizsgálatot rendelt el hétfőn a konstancai megyei sürgősségi kórháznál az intézmény vezetősége, miután két gyermek is kómába került műtét után.
Embercsempészet és szexuális szolgáltatásokra való kényszerítés vádjával román bűnözői hálózat tagjait fogták el a román és a brit hatságok, az együttműködés négy ember előállításához, valamint számos luxusautó és ingatlan lefoglalásához vezetett.
szóljon hozzá!