Az állon hordva nem akadályozza a szaladó gyerekek levegővételét a védőmaszk. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Az új szabályozás nem tér ki külön a tornaórai maszkviselésre, így nem egyértelmű, hogy kötelező-e vagy sem a védőeszköz használata testnevelés óra közben. A testnevelő tanárok igyekeznek észszerűen kezelni a helyzetet, és legtöbbször az iskolaudvaron, szabad levegőn tartják meg az órát, így a gyerekek maszk nélkül mozoghatnak. De mi van, ha ezt nem engedi meg az időjárás?
2021. február 15., 11:122021. február 15., 11:12
Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter nemrég úgy nyilatkozott, az oktatási minisztérium támogatja, hogy
Vass Imre, a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium testneveléstanára számolt be a Székelyhonnak az újrakezdett tornaórákról, amelyeken most már megengedett az eszközhasználat is, így életszerűbbek a tornaórák.
„Ha tudok adni nekik eszközt, amelyet természetesen lefertőtlenítünk utána, akkor már haladtunk, hiszen minimális technikai elemeket tudok gyakoroltatni velük, például a labdavezetést” – fejtette ki a testnevelés szakos tanár, utalva arra, hogy a szeptemberi kezdéskor tilos volt bármilyen eszközhasználat a tornaórák ideje alatt. Továbbra is megmaradt a rendeletben az a rész, amely előírja, hogy
A mostani mínusz tíz-tizenöt fokban azonban sok tanár nem viszi ki a gyerekeket az udvarra, ezért a tornateremben tartják meg az órákat, ahogy a székelyudvarhelyi iskolában is teszik.
„A rendelet nem tér ki a maszkhasználatára a benti tornaórák esetében sem, a fertőtlenítést, szellőztetést kérik óránként most is, mint az ősziben.
– fogalmazta meg véleményét Vass Imre. Szeptemberben kinn voltak az udvaron az órák alatt, maszk nélkül és megfelelő távolságtartással tornáztak. Az oktató hangsúlyozta, ha valaki fel akarja tenni, felteheti óra alatt is a védőeszközt, de
Mint elmondta, alapvető, hogy ha hőemelkedése van a gyereknek, akkor ne jöjjön órára, erre eddig is jobban oda kellett volna figyelni.
– foglalta össze véleményét a tanár. Az első tornaóra utáni napon a gyerekek elmondták, hogy szinte mindegyiküknek izomláza volt, ez sokat elárul arról, hogy milyen fizikai állapotban lehetnek ennyi otthonülés után. Már van olyan kilencedikese is, akin a lumbágó jelei mutatkoznak, annak ellenére, hogy ez a derékba nyilalló fájdalom általában az ötvenévesek körében szokott jelentkezni – fogalmazott Vass Imre.
Hogy is van ez máshol?
A tanügyminisztérium helyzetjelentést kért a többi európai állam tornaórák terén hozott szabályozásairól. A szaktárca összesítése szerint Ausztriában, Belgiumban, Bulgáriában, Észtországban, Finnországban, Svédországban, Luxemburgban, Szlovéniában (csak az elemi iskolák vannak nyitva) a tanulóknak nem kell védőmaszkot viselniük a tornaórákon. Franciaországban sem kötelezik erre a gyerekeket, ott azonban a testnevelésórát kizárólag a szabad levegőn szabad megtartani. Magyarországon a tanórák alatt sem kell maszkot hordaniuk a diákoknak, csak szünetekben, közösségi helyeken kell feltenniük, tornaórán pedig szintén nem kötelező a maszkviselés.
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
szóljon hozzá!