
Várni kell, hogy a bocsok nőjenek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Még mindig a Székelyudvarhelyhez tartozó Bethlenfalva határában tanyázik a hárombocsos anyamedve, amelyet mihamarabb elűznének a település közeléből a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület munkatársai.
2022. május 02., 15:402022. május 02., 15:40
2022. május 02., 17:042022. május 02., 17:04
Több mint két hónapja, lakossági értesítés nyomán fedezték fel a székelyudvarhelyi Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület tagjai, hogy hárombocsos anyamedve tanyázik Bethlenfalván, Székelyudvarhely határától mindössze 130 méterre. A nagyvad ekkor agresszíven védte kicsinyeit, ezért a szakemberek – a hatóságokkal egyeztetve – figyelmeztető jelzéseket helyeztek el a helyszínen.

Nagy méretű, meglehetősen agresszív anyamedve bocsozott le Székelyudvarhely határában, a bethlenfalvi részen található Hitványkútnál. A Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület tagjai arra kérnek mindenkit, hogy kerüljék a környéket.
Mărmureanu-Bíró Leonárd, a vadászegyesület igazgatója lapunknak elmondta, folyamatosan ellenőrzik a helyszínt, amelyet még nem hagytak el a nagyvadak. Rámutatott,
Utóbbi miatt megszűnik ugyanis a félelemérzetük, a későbbiekben pedig gond nélkül bemerészkednek majd az épületek közé. A vadászok már próbálkoztak is a medvék elhajtásával, ám nem jártak sikerrel. Az a gond, hogy a bocsok még kicsik, így csak rövid távolságokig követik anyjukat.
– magyarázta az igazgató. Hozzátette, továbbra is azt kéri a lakóktól, hogy kerüljék el az életveszélyes helyszínt.
A vadászegyesület munkatársai jelenleg tizenegy olyan medvéről tudnak, amelyek már jártak Székelyudvarhely határain belül, de ennél több példány is él a környéken. Mărmureanu-Bíró közölte, jelenleg füvet eszik a medvék többsége, de sajnos idővel egyre több példány fog bemerészkedni az emberek által lakott területre.
Legutóbb például szombatra virradóra járt a városban egy 4–5 éves példány, amely az Ady Endre utcából érkezve a Bethlen Gábor utcába tévedt, majd a városközpontba is bement és onnan távozott a vadonba az Iskola utcán át. Utóbbit ugyanakkor nem önként tette, hanem a vadászok és a helyi rendőrség munkatársai üldözték el.

Egy nagyjából 4–5 éves medve járt szombatra virradóan Székelyudvarhely főbb utcáin, amely a városközpontba is bement, mielőtt a helyi rendőrség és a helyi vadásztársulat munkatársainak sikerült elkergetniük a település határain kívülre.
Mărmureanu-Bíró Leonárd nagyon aggasztónak találta az esetet, hiszen a Hargita Gyöngye Rali zajlott a hétvégén Székelyudvarhelyen, és a sok idegen szag sem riasztotta el a nagyvadat. Ebből kiindulva arra kér mindenkit, hogy a továbbiakban fokozott figyelemmel közlekedjenek a városban. „Ha medvét látnak, mindenképp tárcsázzák a 112-es segélyhívószámot.
– fogalmazott a szakember.
Egy disznó csatangolt csütörtök este a Marosvásárhely-Radnót közötti autópályán.
A városi autóbuszokon tapasztalt reggeli zsúfoltság elkerülése érdekében hétköznapokon 6.30 és 8.30 között ne lehessen használni az ingyenes nyugdíjas bérleteket – áll abban a határozat-tervezetben, amit a marosvásárhelyi tanácsosoknak kell megszavazniuk.
A sepsiszentgyörgyi mozi közelébe költözött a sepsiszentgyörgyi rendőrség, az új székházban fogadják a lakosságot is.
Adománygyűjtést szerveznek vasárnap a gyergyóalfalui Baricz Alfonz részére, aki munkavégzés közben szenvedett balesetet.
Vonatbaleset történt csütörtökön délután Szászrégenben, amelyben egy 43 éves nő életét vesztette.
Közbiztonsági fejlesztések indulnak Gyergyószentmiklóson, miközben a frissen bevezetett fizetéses parkolás első tapasztalatai alapján több szabályozást is módosított a képviselő-testület.
Letette csütörtökön a hűségesküt és román állampolgár lett Dominic Fritz temesvári polgármester, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta, hogy az érettségin és a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáján 10-es átlagot elérő diákok pénzjutalomban részesüljenek.
Négy személyautó ütközött a Kovászna megyei Maksánál csütörtök délután. A mentés és a helyszínelés idejére forgalomkorlátozást vezettek be.
A befagyasztott orosz vagyon ügye halott – jelentette ki a magyar miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben az EU-csúcsra érkezve, hangsúlyozva: nem a háborút kell finanszírozni, hanem a békét.
szóljon hozzá!