
A súlyosan fogyatékos gyerekekre nem csak felügyelnek, de fejlesztik is őket
Fotó: Haáz Vince
Február 14-ig tudja az alkalmazottainak biztosítani az Alpha Transilvana Alapítvány a havi fizetést. Ha nem kapják meg Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalától a szerződésbe foglalt és ki nem fizetett összegeket, bezárhatja kapuit a szociális szolgáltatásokat végző civil szervezet.
2020. február 03., 19:542020. február 03., 19:54
Végső elkeseredésükben megint a nyilvánossághoz fordultak a sérült gyerekekkel és felnőttekkel foglalkozó, több mint húsz éve működő Alpha Transilvana Alapítvány munkatársai. Ahogy Alexandru Lupșa elnök elmondta, szeptember óta nem fizettek adót, szerencsére sikerült haladékot kapniuk az adóhivataltól, mivel nem jutottak hozzá azokhoz a pénzösszegekhez, amelyekből a működésüket finanszírozzák és amelyeket a városházának kellett volna utalnia a megkötött szerződések alapján.
A Kitartás Központban a fejlesztésben részesülő gyerekek egyhavi ellátására fejenként 4180 lejt határoz meg a törvény. Ez a minimális összeg, amely ha nem fedezi a teljes kiadásokat, akkor a különbözetről is a helyi önkormányzatnak kell biztosítania – magyarázta Lupșa, aki elmondta, amennyiben az önkormányzatnak nincs erre pénze, a megyei tanácshoz kell fordulnia a hiány orvoslásáért. Az alapítvány elnöke szerint
A hétfői sajtótájékoztatón jelen volt két másik civil szervezet vezetője is, Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas és Koreck Mária, a Divers Egyesület részéről. Mindketten elmondták, együttéreznek azzal az alapítvánnyal, amely Maros megyében a legkomplexebb szolgáltatásokat nyújtja, ami a sérült gyerekek és felnőttek foglalkoztatását illeti. Úgy vélik, valamennyi, szociális szolgáltatást végző civil szervezetet ez a veszély fenyeget, ezért is fontos, hogy kiálljanak egymásért, hogy minél erősebben megkongassák a vészharangot. Ezeknek a szolgáltatásoknak nincsen alternatívájuk, az állam nem nyújt helyettük mást – hangsúlyozták.
A jelenlevő szülők közül Szőcs Katalin, egy tízéves, fogyatékkal élő kisfiú édesanyja érdeklődésünkre elmondta, nagyon fontos, hogy gyerekét megbízható helyen tudhatja, ahol teljes ellátásban részesítik, nem csak vigyáznak rá, de fejlesztik is. Pszichológus, gyógypedagógus, gyógytornász foglalkozik vele, csoportos és személyre szabott programja van nap mint nap, reggelit és ebédet kap, fogat mosnak, tisztába teszik. „Ha már nem járhat ide, megszakad az a folyamat, ami nyolc éve elkezdődött” – mesélte érdeklődésünkre az édesanya, aki olyan tanácsot is kapott a hivatalból, hogy vigye iskolába a gyereket és üljön mellette a tanórák alatt is.
– tette hozzá.
Hasonló helyzet állt fenn januárban is, ami úgy tűnt akkor, hogy megoldódott, ám mint kiderült, a probléma továbbra is fennáll. Alexandru Lupșa nyugtázta, bizonytalanra nem lehet építeni, kollégái nem tudják, mi lesz velük február 15-e után, maradhatnak, vagy más munkahelyet kell keresniük.

Mégsem kényszerül arra a marosvásárhelyi Alpha Transilvana Alapítvány, hogy bezárja a súlyosan sérült gyerekeket ellátó központját, miután a szervezet elnöke, Alexandru Lupșa a Facebookon tett közzé felhívást.
Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az érettségi kötelező tantárgyából tartandó írásbeli vizsga egy nappal történő elhalasztásáról szóló miniszteri rendelet.
12,6 millió lejes kincstári hitel felvételéről döntött Hargita Megye Tanácsa. A kölcsönt három beruházás finanszírozására fordítanák, miközben a korábbi hitelkeretek felhasználását is átcsoportosították, és döntöttek a homoródi területek rendezéséről is.
Két újmisést szenteltek fel hétfőn, Szent Péter és és Szent Pál napján a gyulafehérvári székesegyházban. Az újmisések a megbízólevelüket is megkapták amellyel segédlelkésznek nevezték ki őket.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
Két sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) viharos időjárás, erős szél és jelentős mennyiségű csapadék miatt az ország több megyéjére. A riasztások kedden és szerdán lesznek érvényben.
Nagyszabású ellenőrzést tartott vasárnap délután a 15-ös országúton a Hargita megyei rendőrség. Huszonkét sofőrnél végeztek alkohol- és drogtesztet, de az autók műszaki állapotát is ellenőrizték.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
szóljon hozzá!