
A Vrancea sétányon működő Alpha Transilvana Alapítvány reggelente saját járművén hozza be a központba a sérült gyerekeket
Fotó: Haáz Vince
Mégsem kényszerül arra a marosvásárhelyi Alpha Transilvana Alapítvány, hogy bezárja a súlyosan sérült gyerekeket ellátó központját, miután a szervezet elnöke, Alexandru Lupșa a Facebookon tett közzé felhívást, amelyben beszámol arról, hogy a polgármesteri hivatal szociális igazgatósága nem utalt támogatást az alapítványnak. Az érintett igazgatóság hétfőn megígérte, hogy megoldja a helyzetet.
2020. január 20., 20:232020. január 20., 20:23
Hétfő délig azzal a bizonytalansággal éltek Marosvásárhely legrégebbi szociális szervezetének, az Alpha Transilvana Alapítvány Kitartás Nappali Foglalkoztató Központjának alkalmazottai, hogy
Az alapítvány elnöke, Alexandru Lupșa a Facebookon tett közzé felhívást, amelyben beszámol a kialakult helyzetről, és segítséget kér a marosvásárhelyi vállalkozóktól.
Ismét megmenekült a központ, amely több súlyosan sérült család gyerekének adja meg azt, amely egy egészséges gyerek számára az élet természetes velejárója: biztonságos fejlesztés gondoskodó környezetben. Jelenleg ez az egyetlen ilyen jellegű szervezet Marosvásárhelyen, de már többször kerültek hasonlóan bizonytalan helyzetbe az elmúlt években.
A helyi szociális háló sosem működött gördülékenyen, hol a közigazgatás, hol pedig a költségvetés útvesztőiben akadt el a támogatásuk.
A családokban pedig fenntartja a „normális” élethez fűzött reményt, de főként azért van jelentősége a szervezetnek, mert a résztvevők számára nincs más kedvezményes alternatíva a sérült gyerek fejlesztésére a megyében.
Alexandru Lupșa, marosvásárhelyi orvos, az alapítvány elnöke felhívást tett közzé a hétvégén a Facebookon, amelyben arra kér mindenkit, akinek lehetősége van, segítsen az alapítványon, hiszen februártól anyagi támogatás hiányában bezár a szervezet Kitartás nevű központja.
A központ megszűnése kilenc munkatársat érintett volna, illetve 12 családot, akiknek a súlyosan sérült gyerekük napi gondozásán túl (reggelente utánuk mentek a központ munkatársai, meleg ételt kaptak, ott alhattak és délután haza vitték őket) gyógypedagógia, kinetoterápia és ergoterápia segítségével fejlődhetnek.
„Amennyiben a következő egy-két hétben semmi komoly és hiteles nem történik, akkor február elsejétől a polgármesteri hivatal szociális igazgatóságával kötött tevékenység bezárul. Csak a résztvevő családok közvetlen finanszírozásával folytathatjuk a szolgáltatásokat, ugyanolyan árral, mint amellyel a város szociális igazgatósága indokolatlanul nem tisztelt meg bennünket. Arra kérünk minden marosvásárhelyi vállalkozást, amely segíteni akar ezeken a családokon, hogy tegyék meg” – írja az alapítvány elnöke. Felhívásában kitér arra is, hogy
„Annak ellenére, hogy a kérelmezett költség megfelel a tavaly februárban javasolt minimális költségszintnek vagy a jelenlegi kormány által 2020-ra javasolt költségeknek, ugyanakkor az alapítvány is hozzájárul a kiadásokhoz még 25-30 százalékkal” – írja Alexandru Lupșa.
A polgármesteri hivatal sajtószóvivője, Cosmin Blaga megkeresésünkre elmondta, találtak megoldást, nem kell bezárni februártól a központot, mivel megígérték, hogy a szociális igazgatóság továbbra is folyósítja a szerződésbe foglalt összeget, amely a költségvetés megszavazásánál akadt el.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!