
Régi és új. Ilyen korszerű lámpákra cserélik a regieket a közvilágítási hálózat modernizálása során Székelyudvarhelyen
Fotó: László Ildikó
Modernizálják és bővítik a közvilágítási hálózatot Székelyudvarhelyen: sok utcában már idén új, távirányítással működő lámpatestre cserélik a régieket, és van, ahol új villanyoszlopokat is elhelyeznek.
2025. január 20., 12:122025. január 20., 12:12
2025. január 20., 14:262025. január 20., 14:26
Számos utcában korszerűsítik a közvilágítási hálózatot idén Székelyudvarhelyen: a modernizálást pályázat útján valósítják meg, a Bethlen Gábor utcában, a kórház és a Haáz Rezső Múzeum közötti szakaszon pedig saját költségvetésből újul meg a közvilágítás. Emellett
– nyilatkozta érdeklődésünkre Zörgő Noémi, a városháza sajtóreferense.
Kérdésünkre a szóvivő kifejtette, jelenleg műszaki tervezés alatt áll az a közvilágítás-fejlesztést célzó pályázat, amelyet még 2022-ben nyújtott be a polgármesteri hivatal fejlesztési és beruházási igazgatósága a környezetvédelmi minisztériumhoz. Nemsokára lezárul a műszaki tervezés, és reményeik szerint gyorsan találnak kivitelezőt is, hogy még idén befejeződhessen a projekt.
A projekt összesen harminc utcát érint: ezek közül 24 utcában (Rózsa, Szentimre, Tompa László, Petőfi Sándor, Vár, Attila, Kornis Ferenc, József Attila, Solymossy, Tábor, Gábor Áron, Móricz Zsigmond, Ady Endre, Lorántffy Zsuzsanna, Villanytelep, Bethlenfalvi, Nicolae Bălcescu, Wesselényi Miklós, Orbán Balázs, Tamási Áron, Rét utcákban) a lámpatesteket cserélik ki és hatban (Győzelem, Fazakasok, Asztalosok, Lakatosok, Szabók és Építők utcában) állítanak fel új oszlopokat.
A Bethlen Gábor utca is esztétikusabb lesz a kábelrengeteg nélkül
Fotó: László Ildikó
A Bethlen Gábor utcai közvilágítás korszerűsítése a kórház és Haáz Rezső Múzeum közötti szakaszon nem pályázatból, hanem a város saját költségvetéséből valósul meg, a szóvivő elmondása szerint idén, az év első felében már használatba is veszik.
A Bethlen Gábor utcában egyébként az elektromos vezetékeket tavaly a föld alá helyezték, az említett részen pedig összesen 58 darab, 8 méter magas fémoszlopot, 64 ledes lámpatestet, 31 darab, előre gyártott beton aknát helyeztek el, amelyek fogyasztói csatlakozó pontok is lesznek egyben.
Zörgő Noémi ugyanakkor egy harmadik projektről is beszámolt, ami a Székelyudvarhely közvilágítás-bővítését illeti. Mint mondta, tavaly a novemberi tanácsülésen fogadták el a közvilágítási infrastruktúra energiahatékonyságának növelésére elkészült megvalósíthatósági tanulmányt, és jóváhagyták annak benyújtását szintén a környezetvédelmi minisztériumhoz.
Fotó: László Ildikó
A lámpatestek cseréje a következő utcákat érinti: Bányai János utca, Bem József utca, Benkő József utca, Templom utca, Kadicsfalvi utca, Dózsa György utca, Farcádi utca, Lomb utca, Megálló utca, Függetlenség sugárút, Ion Creangă utca, Köveshágó utca, Mihai Eminescu utca, Mihail Kogălniceanu utca, Mikes Kelemen utca, Nyirő József utca, Lejtő utca, Park utca és a sétatér teljes övezete, Fecske utca, Termés utca, Szászok tábora utca, Szemlér Ferenc utca, Küküllő utca, Varga Katalin utca. A tervek szerint bővítés várható majd a Templom, Csillagösvény, Borvíz, Lejtő, Farcádi és Kányádi Sándor utcákban.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
1 hozzászólás