
Archív
Fotó: Gergely Imre
Különleges történész konferenciának ad otthont kedden a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár. A Magyar Tudomány Napja tiszteletére szervezett eseményen neves történészek világítanak rá a múlt fontos, de kevésbé ismert részleteire.
2024. november 04., 08:202024. november 04., 08:20
Dolhai István, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja és Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere mondanak köszöntőt a történész konferencia 9.30-kor kezdődő megnyitóján.
Az Erdélyi Múzeum Egyesület gyergyói fiókszervezete és a Gyergyói Népfőiskola szervezésében sorra kerülő konferencián
elsőként a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója, Szakály Sándor mutatja be kutatásainak eredményét, amelynek tárgya Gróf Tisza István élete és politikai szerepe;
Nagy Róbert, a BBTE Magyar Történeti Intézetének igazgatója a Zsil-völgyi székelyek 19. század végi és 20. század eleji életébe nyújt betekintést;
a gyergyói közönség számára különösen érdekes lehet Garda Dezső egyetemi docens értekezése, aki Gyergyószentmiklós első 20. századi polgármesteréről, Orel Dezsőről tart előadást.
Az ebédszünet után, 15.30-tól folytatódnak az előadások, melyek a térség hadtörténeti vonatkozásait tárják fel.
Boér Hunor művelődéstörténész és Nagy József hadtörténész is az első világháború erdélyi, székelyföldi eseményeiről beszél;
Tóth Szilárd, a BBTE tanszékvezetője Kolozsvár 1918-as román megszállásának hatásairól és a kolozsvári magyar egyetem sorsáról tart előadást;
a programot Perczel Olivér, a Budapesti Fővárosi Levéltár főlevéltárosa zárja, aki az 1919-1920-as román megszállás során elkövetett erőszaktevékenységekről beszél.
A nap folyamán az említetteken kívül előadást tart még Komán János nyugalmazott tanár és S. Király Béla politológus is.
Polgár Judit neve évtizedek óta egyet jelent a tehetséggel és a kitartással – írta Magyarország miniszterelnöke a Facebook-oldalán vasárnap, miután a sakkozó megválasztását javasolta köztársasági elnöknek több közéleti szereplő.
A vasárnapi heves viharok 16 megye 29 településén okoztak károkat, négy országútszakaszon is fennakadások voltak a közlekedésben, 88 gépkocsi pedig megrongálódott – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tudomány, a kultúra és a sport tizenhat szereplője levélben fordult Forsthoffer Ágneshez, az Országgyűlés elnökéhez, amelyben Polgár Judit felkérését és megválasztását javasolják köztársasági elnöknek.
Összeütközött egy lengyel és egy magyar motoros vasárnap a 107K jelzésű országúton, a Fehér megyei Mogos (Mogoș) település közelében. A balesetben mindketten megsérültek, kórházba szállították őket.
A Bucsecs-hegységben kialakult felhőszakadás miatt villámárvíz öntötte el Bușteni üdülővárost vasárnap délután, megbénítva az egész települést. A víz autókat és embereket sodort el, de elárasztotta az 1-es országutat is.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
szóljon hozzá!