
Levegőben, vízen, levegőben is nyitottá vált a Bulgária és Románia számára a schengei övezet
Fotó: Gov.ro
Románia politikai vezetői történelmi pillanatként, igazságtételként, fontos gazdasági előrelépésként üdvözölték csütörtökön Románia és Bulgária teljes jogú csatlakozását a schengeni övezethez.
2024. december 12., 17:082024. december 12., 17:08
Klaus Iohannis államfő úgy értékelte: az Európai Unió belügyminisztereinek csütörtöki tanácskozásán véglegesített döntés megerősíti Románia teljes jogú európai uniós tagságát és azt a stratégiai szerepet, amelyet Nyugat- és Kelet-Európa közötti kapuként tölt be.
– szögezte le az elnök, hozzátéve, hogy a románoknak „több Európára” van szükségük, nem kevesebbre, és aki tagadja az európai tagság előnyeit, az a demokrácia ellensége, és Románia elszigetelésében érdekelt.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint az „igazság és a nemzeti méltóság győzelmét” jelenti, hogy 2025. január elsejétől a közúti határátkelőkön is megszűnik a rendszeres ellenőrzés Románia és Bulgária, illetve Románia és Magyarország között.
– jelentette ki a kormányfő.
Az Agerpres hírügynökség által idézett nyilatkozatában Ciolacu kiemelte, hogy a szárazföldi határellenőrzések megszüntetése megkönnyíti a kereskedelmet, és csökkenti a logisztikai költségeket, így a romániai áruk versenyképesebbek lesznek, ami ösztönzőleg hat majd a gazdaságra, új üzleti lehetőségeket és új munkahelyeket teremt.
A miniszterelnök külön köszönetet mondott Románia schengeni csatlakozásának támogatásáért Olaf Scholz német kancellárnak, Pedro Sánchez spanyol kormányfőnek, Giorgia Meloni olasz és Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, valamint az Európai Bizottság és az Európai Parlament vezetőinek.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke igazságtételként értékelte Románia 13 éve várt schengeni csatlakozását, és kifejezte örömét, hogy ez a döntés a magyar EU-elnökség idején, az RMDSZ aktív hozzájárulásával született meg.
– közölte Facebook-oldalán az RMDSZ elnöke.
Íme a csütörtöki döntés
Romániának és Bulgáriának a többi schengeni tagállammal közös tengeri és légi határátkelőin március 31-étől kezdődően megszűnt a határellenőrzés. Az uniós tagállamok belügyminiszterei csütörtökön úgy határoztak, hogy 2025. január 1-jétől megszüntetik a személyek ellenőrzését Bulgária és Románia között és a két országnak a többi uniós tagországgal közös, belső szárazföldi határain is – közölte az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége.

Elfogadták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását az Európai Unió belügyminiszterei csütörtöki, brüsszeli ülésükön. A döntést Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke jelentette be közösségi oldalán.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő medencéjére.
A meteorológusok újabb figyelmeztetéseket adtak ki légköri instabilitás, megerősödő szél, viharok és jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások miatt. A riasztások pénteken és szombaton Románia 33 megyéjére érvényesek.
Három hét folyamatos drágítás után pénteken újra csökkentették a benzin és a gázolaj árát az üzemanyag-forgalmazók. A benzin 15 banival, a gázolaj 20 banival lett olcsóbb literenként.
Újabb Fidelis-kötvényeket bocsát ki péntektől a pénzügyminisztérium.
Csapadékra, megerősödő szélre, villámlásra és jégesőre figyelmeztető előrejelzést adtak ki pénteken délelőtt több csík- és udvarhelyszéki településre.
Több meleg- és egy szélrekord is megdőlt csütörtökön – közölte a HugaroMet Zrt. az előzetes adatok alapján Facebook-oldalán.
Felkorbácsolta a kedélyeket az állategészségügyi hatóság belső levelezésének egy kiszivárgott része, amely a juh- és kecsketej, és az abból készült élelmiszerek forgalmazásának a szigorításáról szól. Mi az igazság, valóban eltűnnek ezek a piacról?
Nem mindennapi bejelentéssel rukkolt elő csütörtök délután a Grand Theft Auto hatodik részét is fejlesztő Rockstar Games.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.
szóljon hozzá!