
Kialudhatnak a féklámpák
Fotó: Borbély Fanni
Elfogadták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását az Európai Unió belügyminiszterei csütörtöki, brüsszeli ülésükön. A döntést Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke jelentette be közösségi oldalán.
2024. december 12., 11:282024. december 12., 11:28
2024. december 12., 11:552024. december 12., 11:55
„Megtörtént. Eldőlt. Megérdemelték. Románia és Bulgária 2025. január 1-jén teljes mértékben csatlakozik Schengenhez. Gratulálunk mindkét ország népének, akik keményen és hosszan dolgoztak ezért. Egy erősebb Schengen biztonságosabb és egységesebb Európát jelent” – idézi a Krónika az EP elnökét.
A két ország felkészült a schengeni övezethez való csatlakozásra – közölte Pintér Sándor Magyarország belügyminisztere csütörtökön Brüsszelben, a Bel- és Igazságügyi Tanács ülését megelőzően.
Az ülés után Pintér Sándor magyar belügyminiszter történelmi pillanatnak nevezte a két ország befogadását a belső határellenőrzés nélküli térségbe. Emlékeztetett arra, hogy az EU Tanácsának soros elnökségét ellátó
„Ez most megvalósult” – jelentette ki a sajtónak, hozzátéve, hogy ez a lépés nemcsak a bolgár és román állampolgárok, hanem az EU egésze számára is előnyös lesz – írja az Agerpres hírügynökség.
Uniós csatlakozása után Románia és Bulgária részlegesen alkalmazta a schengeni joganyagot, beleértve a külső határok ellenőrzésére, a rendőri együttműködésre és a schengeni információs rendszer bevezetésére vonatkozó előírásokat is.
A Bel- és Igazságügyi Tanács tavaly december 30-án úgy döntött, hogy a két ország 2024. március 31-től a légi és a vízi közlekedésben csatlakozhat a schengeni térséghez.
Több mint tíz óra késéssel futott be a bukaresti északi pályaudvarra a Muntenia IR 79 nemzetközi vonat, amely még csütörtök délután indult útnak Budapestről. Az országba való belépés után a mozdony meghibásodott.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben az új középiskolai tanterveket jóváhagyó miniszteri rendelet.
Nyári gumiabroncsokkal felszerelt járművel hajtott az autópályán egy nő, akit pont kiszúrt a rendőrség.
Újabb harminc napra meghosszabbította pénteken a tavalyi bányakatasztrófa nyomán elrendelt vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Tizenöt megye több mint 30 településén és Bukarestben okozott vészhelyzeteket a sűrű havazás, hóvihar és a heves szél az elmúlt 24 órában – közölte pénteken a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős aktivitást fejtettek ki 2025-ben a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Állatvédelmi Irodájának munkatársai az állatok védelme érdekében.
Lényegesen lehűl az idő az elkövetkező napokban Székelyföldön, sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) a jeges utak jelentette veszélyre hívta fel péntek reggel a lakosság figyelmét.
Újabb hóréteg rakódott le az elmúlt egy napban az ország számos pontján, Székelyföld nagyobb városainak zömében 20 centiméterhez közelít hóvastagság.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt pénteken 5 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!