A diákok minden évben időre futnak, labdát dobnak, talajgyakorlatokat végeznek. Van, aki újítást is bevezet
Fotó: Veres Nándor
Joggal unhatják az iskolások a testnevelésórákon alkalmazott régi, sokszor unalmas edzésmódszereket, amelyekkel ahelyett, hogy megszerettetnék a mozgást a gyerekekkel, sokszor az ellenkezőjét érik el a tornatanárok.
2018. április 02., 15:252018. április 02., 15:25
„A pedagógus személye és motiváltsága a testnevelésórákon kulcsfontosságú. Egy jó tanár képes lehet megszerettetni a mozgást a gyerekekkel, függetlenül attól, hogy az érvényben lévő, testnevelés órákra vonatkozó kerettanterv gyakorlatai már több évtizede ugyanazok: a tanulók minden évben futnak, labdát dobnak, talajgyakorlatokat végeznek, stb. Ha a tanárnak nincs újító szándéka a »tesiórák« gyakorlatait illetően, nyugodtan alkalmazhatja a már elavultnak nevezhető edzésmódszereket is. A tanulók már joggal unhatják ezeket, hiszen a bevezetésük óta sokat változott a világ, rengeteg új edzésmódszer, innováció jelent meg" – magyarázta lapunknak Balla Szabolcs, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium testnevelés szakos pedagógusa.
– fogalmazott.
Balla Szabolcs szerint a testnevelés szakos kollégái között sokan közel állnak a nyugdíjkorhatárhoz. Ennek következtében, a régóta pályán lévők nem ismerik annyira a korszerű edzésmódszereket és innovációkat, ami közre játszhat abban, hogy a tornaórák néha unalmasak.
– mondta a testnevelés szakos oktató, aki szerint noha a kerettanterv alapgyakorlatai már régóta ugyanazok, lehetőség van elrugaszkodni tőlük, hogy a tornaóra a valódi célját szolgálja, azaz megszerettesse a mozgást a gyerekekkel.
Hasonló véleményen van Pitó Noémi, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium tornatanára is. „Noha az alapokat nézve valóban nem sokat változott, úgy gondolom, hogy a kerettanterv mégis ad egyfajta szabadságot a testnevelés szakos oktatónak, hogy nyissanak az új gyakorlatok, edzésmódszerek fele. Viszont ezt legtöbbször az anyagi nehézségek gátolják, hiszen az iskolák nem engedhetik meg maguknak, hogy például a manapság divatos kangoo edzéshez szükséges cipőket, vagy a finesz edzésekhez használatos fitlabdákat vásároljanak megfelelő számban. Inkább az eszközhiány gátol, nem is annyira a kerettanterv” – fogalmazott.
Ugyanakkor – folytatta – a testnevelő pedagógusnak így is van lehetősége, hogy kreatívan oldja meg a tornaórákat, ez csak azon múlik, hogy mennyire nyitott az újdonságokra. Gábor Gabriella, a csíkszentsimoni Endes József Általános Iskola tornatanára úgy látja, az az ajánlatos, hogy a pedagógusok minél vonzóbbá tegyék a testnevelés órákat, tekintsenek el a régi gyakorlatoktól, újítsanak. Továbbá, a szerényebb képességű gyereknél más edzésmódszereket alkalmazzanak, ezzel biztosítva, hogy senkinek ne menjen el a kedve a tornaóráktól, a mozgástól.
Lényeges változás valóban nem történt az utóbbi évtizedekben a testnevelés kerettantervet illetően, viszont a tornaórák megszervezése sokat változott – közölte érdeklődésünkre Borbély Botond, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség testnevelés szakos tanfelügyelője.
– fogalmazott. A testnevelés szakos tanfelügyelő kérdésünkre arra is kitért, hogy valóban nagyon sok Hargita megyei iskola nem rendelkezik megfelelő felszereltséggel, amelyek szükségesek egy tornaóra lebonyolításához. Ugyanakkor azt említette meg, hogy a pedagógus személye és motiváltsága a testnevelésórákon nagyon fontos.
Felmentett iskolások száma
A tanfelügyelőség legfrissebb összesítése szerint Hargita megyében a 2017–2018-as tanév első félévében 1003 tanuló kapott felmentést, amely 2,56 százalékos arány a 39 159 össztanulói létszámhoz viszonyítva. A felmentettek aránya az elemi oktatásban a legkisebb, közép- és szakiskolákban pedig a legnagyobb. A 2016–2017-es tanév első felében 40 741 iskolásból 1078-an kaptak felmentést testnevelés óra alól, ez 2,64 százalékos arány.
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
2 hozzászólás