
Fotó: Fülöp Attila
Karácsonykor szinte nélkülözhetetlen étel elkészítését mutatta be ezúttal Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa, aki gyerekkorából emlékszik, hogy milyen kellemes érzés volt számára, amikor az ünnepek idején a töltelékes káposzta illata járta be a lakásukat. Éppen ezért szeretné, ha olvasóink is átélhetnék ezt az élményt.
2021. december 15., 10:532021. december 15., 10:53
2021. december 15., 10:542021. december 15., 10:54
A hagyományos ízeket és megoldásokat követve látott munkához legutóbbi találkozásunkkor Karácsony József, a Főnix Konyha séfje, aki gyerekkori emlékeiből merítve a töltelékes káposzta receptjének bemutatása mellett döntött. Persze szokásához híven némi „csavart” is alkalmazott az elkészítés során, hiszen nem fazék, nem agyagedény, hanem üst került a tűz fölé.
Fotó: Fülöp Attila
Elsősorban savanyú káposztát használva érdemes elkészíteni az ételt, még akkor is, ha az üzletbe kell menjünk alapanyagért – jelentette ki Karácsony. Persze arra is van megoldás, hogy gyorsan megsavanyítsuk a friss zöldséget, ha csak ez áll a rendelkezésünkre.
Ezek után helyezzük a káposzta leveleit sós, ecetes hideg vízbe, majd mindezt vigyük a pincébe. Két-három nap múlva máris használhatjuk a megsavanyított alapanyagot.
Fotó: Fülöp Attila
A szakember hagyományosan savanyított káposztát vett elő, majd leszedte a töltelékeknek megfelelő leveleket. Laposra vágta a száraknál lévő ormós részeket, majd húsz-huszonöt percre hideg vízbe tette, hogy kiáztassa belőlük a só egy részét. Ezután ismét letisztálta a leveleket, amelyeket meg is kóstolt, hogy tudja, miként fűszerezze a tölteléket.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Utóbbi alapjául egy kilogramm darált húst használt, amelynek nagyjából harminc százaléka zsiradék. Közben füstölt szalonnát aprózott fel és pirított le egy serpenyőben, majd ehhez adagolt egy fej vöröshagymát, amit megdinsztelt. Következő lépésként nagyjából kétszáz grammnyi rizst is tett az edénybe, majd rövid pirítás után rátöltött egy fél deciliter vizet. Amint utóbbit felszívta a rizs, rögtön el is zárta a gázt és hagyta lehűlni a hozzávalókat.
– jegyezte meg a szakember. A serpenyő tartalmát ezután hozzáadta a darált húshoz, amelyet még sóval és borssal fűszerezett, majd mindezt jól összegyúrta. Minden káposztalevélre egy-egy nagyobb evőkanálnyi tölteléket tett, a leveleket összehajtogatta zsebkendőszerűen, majd felcsavarta azokat a végeket lezárva.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az üstbe először a szárított csombor és kapor, utána pedig a vékony csíkokra vágott sérült káposztalevelek kerültek. Amikor elkészült,
Nagyjából négy deciliter paradicsomlevet kevert össze vízzel, majd ezzel addig töltötte fel az üstöt, hogy az éppen csak ellepje az ételt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
– mondta Karácsony. Az üstöt hamarosan fel is akasztotta a tűzben ropogó fadarabok fölé, amelyek füstje így átjárhatta az ételt, még különlegesebb ízt eredményezve. Persze ha nincs rá lehetőség, akkor a gáztűzhely is megteszi.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nagyjából másfél-két órát kell főjön az étel, amíg elkészül, utána pedig még legalább ennyi időt kell pihentetni, hogy igazán finom legyen – tanácsolta a szakács. „Visszaemlékszem én is, hogy édesanyám ennyi időt főzte a töltelékes káposztát gyerekkoromban, majd lezárta a gázt és elmentünk templomba.
– idézte fel. Ezt természetesen házikenyérrel, sózott csípőspaprikával és tejföllel fogyasztották.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Fotó: Erdély Bálint Előd
Együtt a nemzet! Gyarapodó Erdély címmel készült összegző kiadvány azokról az eredményekről, amelyeket az erdélyi magyar közösség és a magyar kormány az elmúlt másfél évtizedben közösen ért el. A kiadványt az erdélyi magyar családokhoz is eljuttatják.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 6 óra 1 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Idén februárban 4,68 millió nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 9978-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2780 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) csütörtökön közzétett adataiból.
Az év második felében stabilizálódni fog az infláció, addig azonban még érezhetők lesznek a gazdasági visszaesés hatásai – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan kormányfő.
Tűz ütött ki szerda este egy nagyszebeni tömbházlakásban; egy ember súlyosan megsérült, újraélesztésre volt szükség.
A kormány a csütörtöki ülésén rendeletet fogadhat el a földgáz árának ideiglenes korlátozásáról – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök.
A Mezőméhes községhez tartozó Mezővelkére vonultak a nagysármási tűzoltók szerda este, ahol egy lakóház tetőzete gyúlt ki.
A Perzsa-öböl térségében zajló háború és a Hormuzi-szoros forgalmának részleges lezárása az üzemanyagárak emelkedéséhez vezetett – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Lélekemelő nagyböjti koncertre kerül sor a csíkdelnei Úr-kápolnában, a március 8-án 11 órától kezdődő szentmise után.
Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyta két kárpátaljai magyar hadifogoly elengedését a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel folytatott tárgyalásán szerdán Moszkvában.
szóljon hozzá!