Közterületeken takarítanak, hogy leróják adósságukat
Fotó: Pinti Attila
Naponta átlagosan 15–20 olyan ember dolgozik Székelyudvarhely közterületein, akik a pénzben kiszabott büntetést közmunkával törlesztik. Őket a városháza urbanisztikai osztályának két alkalmazottja felügyeli.
2017. június 28., 14:442017. június 28., 14:44
2017. június 28., 14:452017. június 28., 14:45
Ülkei Zoltán, a polgármesteri hivatal urbanisztikai osztályának vezetője érdeklődésünkre elmondta, a közmunkával kiváltható büntetést három törvény is szabályozza. Ezeket a munkálatokat
Azokat, akik nem fizetik ki a kiszabott pénzbüntetést, a polgármesteri hivatal bíróság elé idéztetheti. Az adósság függvényében a bíróság 50-től 300 óráig terjedő közmunkát rendelhet el. A bírság közmunkára való cserélését nemcsak a polgármesteri hivatal, hanem az adós is kérheti. Utóbbi csak akkor élhet ezzel a lehetőséggel, ha tartozása kevesebb, mint amennyit 50 óra közmunkával eltöröltethet.
Az ügyész is elrendelhet közmunkát, ha egy bizonyos bűncselekmény elkövetése miatt nem indít bűnvádi eljárást. Ilyenkor a közmunka időtartamát napokban határozzák meg.
A harmadik eset, amikor a büntetés-végrehajtást felügyelő megyei hatóság irányítja a közmunkát, amit a feltételesen szabadlábra helyezettek számára kiegészítő büntetésként rendel el a bíróság. Az időtartamot ugyancsak napokban határozzák meg. Az ilyen közmunkázónak egy meghatározott program szerint rendszeresen kell jelentkeznie a megyeszékhelyen, és a polgármesteri hivatalnak is jelentést kell küldenie a közmunkás tevékenységéről a hatósághoz – részletezte Ülkei.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!