
Helyben főzött ebédet kapnak a gyermekek és a rászorulók
Fotó: Mihálydeák Antal
Közössgéi konyhát hoztak létre Nagygalambfalván, ahol a községbeli diákoknak és óvodásoknak, időseknek, illetve rászorulóknak biztosíthatnak helyben készült meleg ebédet a hétköznapokon. Összességében mintegy 350 személyről van szó, de 140 embernek hétvégén is megoldják az étkeztetését.
2023. március 25., 12:402023. március 25., 12:40
Nagyjából három éve döntötte el a galambfalvi önkormányzat, hogy egy birtokukban lévő – korábban vállalkozók által bérelt – épületet szociális konyhává alakítanak át – tudtuk meg Gyerkó Levente polgármestertől. Mint mondta,
A mostanra elkészült és pénteken felavatott konyha kialakítását helyi forrásokból, illetve Hargita Megye Tanácsának segítségével kezdték meg, időközben pedig a berendezések megvásárlásához is sikerült előteremteni az anyagiakat.
Fotó: Mihálydeák Antal
Az építkezés közben pályázatot nyújtottak be az oktatási minisztériumhoz, hogy bekerülhessenek a Meleg ebéd programba, amit tavaly szeptemberben jóvá is hagyott a tárca. Ennek köszönhetően mintegy kétszáz helyi iskolás és óvodás gyerek ingyenes étkeztetése oldódott meg a tanidőszakban novembertől. Eddig ezt külsős cég bevonásával tudták megoldani, ám az új épületben már maguk készíthetik el az ebédet. Az óvodásoknak kiszállítják az ételt, az iskolások viszont az új szociális konyhán ebédelnek.
Gyerkó Levente arról is beszámolt, hogy további két sikeres kormánypályázatot nyújtottak be, aminek köszönhetően nemcsak modern konyhai felszereléseket, illetve kiszállítóautót vásárolhattak, hanem további 140 idős, rászoruló személynek biztosíthatnak ingyenes ebédet – ez esetben az év minden napján. Hétköznap meleg ételt fognak kapni, hétvén pedig hideget.
Fotó: Mihálydeák Antal
Szintén sokat jelent a község számára, hogy
„Nagy dolog ez az 1800-as lélekszámú község életében, hogy mintegy 350 embernek tudunk segíteni ingyenes ebéd biztosításával, ezért nagyon örülünk a megvalósításnak” – magyarázta az elöljáró, hozzátéve, hogy összességében négymillió lejes beruházásról van szó.
Fotó: Mihálydeák Antal
A polgármester rámutatott, a pályázatoknak köszönhetően jövő év végéig meg van oldva az étkeztetés, valamint öt személy fizetése, amit a határidő leteltével a helyi önkormányzatnak kell átvennie. Természetesen abban bíznak, hogy ezt a későbbiekben is meg tudják majd oldani. Számításaik szerint a határidő lejárta előtt már saját bevételt fog generálni a konyha, hiszen bárki vásárolhat ott napi menüt.
Fotó: Mihálydeák Antal
Fotó: Mihálydeák Antal
Figyelmeztető, majd célzott lövéseket adtak le kedden a rendőrök a craiovai börtön egyik rabjára, aki megszökött egy munkapontról. A férfi életét vesztette.
Ha lehetőségük lesz rá, és rajtuk múlik, akkor Călin Georgescut fogják javasolni miniszterelnöknek – jelentette ki George Simion, az AUR elnöke hétfőn este.
Ellenzékbe vonul Romániában az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párt (PNL), miután a parlament kedden megvonta a bizalmat az Ilie Bolojan pártelnök vezette koalíciós kormánytól.
A Határtalan történet című műalkotás új kövének avatásával, felolvasással, vetítéssel, kerekasztal-beszélgetéssel és a Korossy Kvartett előadásával ünnepelte Krasznahorkai László Nobel-díjas írót a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kedden Budapesten.
Bírálta kedden az RMDSZ-t a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion, amiért a szövetség képviselői és szenátorai nem szavazták meg a kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
Több medvét is lefotózott olvasónk miközben a Gyergyóalfalu és Zeteváralja közötti 138-as megyei úton, a Libánon utazott autójával.
A bukaresti ítélőtábla kedden helyt adott a legfelsőbb bíróság keresetének, és arra kötelezte a kormányt és a pénzügyminisztériumot, hogy fizessék ki a bíráknak és ügyészeknek bírósági döntéssel megítélt bértartozásokat.
Első fokon megnyerte Nicușor Dan államfő az Állandó Választási Hatóság (AEP) elleni pert, amellyel az elnökválasztási kampányában elköltött mintegy 930 ezer lej visszatérítését akarta elérni.
„Nem bírtak ki legalább egy évet kormányválság nélkül a koalíciós partnereink, ismét megbukott egy kormány, újabb politikai krízis van Romániában, pedig nem ezt várták, az emberek” – jelentette ki kedd délután Tánczos Barna, miniszterelnök-helyettes.
Elkezdődött a Hargita megyei utakon a közúti rendőrség Truck&Bus elnevezésű akciója, amelynek során május 4. és 10. között fokozottan ellenőrzik a tömegközlekedési és az áruszállító járműveket.
szóljon hozzá!