
Fotó: Haáz Vince
Nem csökkent a gyermeklétszám az elmúlt években Maros megyében, nem kell attól tartani, hogy veszélybe kerül a magyar tannyelvű oktatás. Jövőre százkét magyar előkészítő osztályt terveztek be.
2025. február 18., 13:062025. február 18., 13:06
Idén még nem jelent meg az iskolába iratkozás hivatalos módszertana, ez valamikor a következő hetekben várható. Egyelőre csak a minisztérium tervezetéből derül ki, hogy
Fejes Réka, Maros megye magyar tannyelvű elemi osztályokért felelős szaktanfelügyelője kifejtette, az osztályok és helyek számát a körzet és a gyerekek száma alapján hirdetik meg, de nem mindenki a saját körzetét választja, ezért lehetnek eltérések.
Bíznak a gyereklétszámban: idén sem kértek kevesebb előkészítő osztályt
Fotó: Molnár Andrea
Jelenleg száz magyar előkészítő osztály van Maros megyében, összesen 1703 diákkal,
de csak a beiratkozások lezárulása után derül ki, hogy kik azok, akiket valóban be is íratnak az iskolába. 2023-ban 101 magyar osztályt indíthattak. A beiskolázási tervekhez szükséges számítások alapjául az óvodák által lejelentett adatokat veszik figyelembe – tudtuk meg Fejes Rékától. Hozzátette, általában ennyi diákot és magyar osztályt terveztek be az elmúlt években.
Legkevesebb 97, és legtöbb 102 előkészítő osztállyal kezdték meg a tanévet minden évben a magyar tagozaton. A legtöbb diák a városi iskolákban van, itt az osztálylétszámok is magasabbak, a vidéki tanintézményekben kevesebb a diák, sok helyen összevont osztályok működnek.
Marosvásárhelyen magyar tannyelvű oktatásra huszonkettes létszámú osztályokba lehet jelentkezni, de van, ahol több diákkal is elindulhat az osztály tanfelügyelőségi vagy tanügyminsztériumi engedély után. A legtöbb osztály a kövesdombi Liviu Rebreanu Általános Iskolában van, itt minden évben három magyar előkészítő osztály is elindul.
Két gépkocsi balesetezett a 13-as országúton Kibéd község területén. Öt személy megsérült, a forgalmat mindkét menetirányon lezárták.
Tizenhárom Temes megyei helyszínen tartottak házkutatást szombaton a hatóságok az illegálisan működtetett nagycsanádi idősotthon ügyében.
Az egyedi ajándékot keresők, a szerényebb igényekkel rendelkezők, a lélekemelő élményekre vágyók számára kihagyhatatlanok a karácsonyi vásárok, melyekből ezen a hétvégén kettő is nyílt Sepsiszentgyörgyön.
Néhány évtizede, amikor még nem hozták be az országba a rengeteg tömegárut, nagy értéke volt a belső termelésnek, virágzott a konfekcióipar, és volt igény a gyapjúfeldolgozásra, a belőle készült termékekre. Mára ez teljesen megváltozott.
Lakástűz keletkezett a Mezősályihoz tartozó Lőrinci faluban vasárnap kora délután. A Maros megyei hivatásos tűzoltókat egy kigyúlt családi házhoz riasztották.
Az elmúlt 24 órában hét riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 12 személynek nyújtottak segítséget - számolt be vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
A Csíki Székely Múzeum ismeretterjesztő előadássorozata ezúttal a XX. századi gazdasági összeomlások világába kalauzol: a hiperinflációs bankjegyek történetén keresztül idézi meg a két világháborút követő bizonytalanságot.
Ismeretlen elkövető rongálta meg a Csíkpálfalva határában levő útszéli keresztfát vasárnapra virradóra – adja hírül Facebook-oldalán a helyi Keresztelő Szent János Római Katolikus Plébánia.
Több ezren tüntettek az igazságszolgáltatás függetlenségéért szombat este a bukaresti Victoriei téren.
Éles lőszerek kerültek elő egy lakóház építése során Balánbányán, ezért pirotechnikai beavatkozásra volt szükség szombaton. Összesen 447 lövedéket találtak fémkeresővel.
szóljon hozzá!