Fotó: Sándor Csilla
Sok érdeklődőt vonzott szombaton a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola udvarára a tízéves jubileumi Szent Imre-találkozó és a második Alcsíki Folkfeszt, ahol a néptáncé és a különböző népviseletek bemutatásáé volt a főszerep. A kettős esemény alkalmából mintegy 500 meghívottat fogadott a házigazda település.
2017. szeptember 10., 15:552017. szeptember 10., 15:55
A Szent Imre-találkozóval egybekötött második Alcsíki Folkfeszt hivatalos megnyitóján elsőként Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere köszöntötte a résztvevőket. Mint mondta, a fúvós mozgalomhoz hasonlóan a néptánc is reneszánszát éli az alcsíki településeken, ezért döntöttek úgy tavaly az alcsíki polgármestereket tömörítő Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulással, hogy a fúvóstalálkozókhoz hasonlóan a néptánccsoportok találkozóját is megszervezik minden évben más helyszínen.
Fotó: Sándor Csilla
„Sok tánctalálkozó van év közben, ahol Magyarország és Székelyföld is képviselteti magát, de úgy gondoltuk,
Ez az a fesztivál, ahol be tudják mutatni tudásukat, találkozhatnak, barátságokat köthetnek, és egymástól tanulhatnak. A hagyományőrzés nem a hamu imádása, hanem a tűz továbbadása. A tánc a legmagasztosabb, a legmegindítóbb és a legszebb a művészetek közül, mert nem puszta lefordítása az életnek, hanem az élet maga” – emelte ki Kencse.
Fotó: Sándor Csilla
Ezt követően Gergely András, az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás elnöke, Csíkszentmárton polgármestere arról beszélt, hogy a csíkiak életének meghatározó eleme a tánc.
Fotó: Sándor Csilla
„Ha körülnézek, örömmel telik meg a szívem, hiszen azt látom, hogy mosolygó arcú fiatalok büszkeséggel dagadó kebellel jöttek el ide, és szeretik mindazt, amit csinálnak. Szeretik a néptáncot, a népviseletet és a hagyományainkat. Amíg ez így van, addig nyugodtak lehetünk, hiszen van utánpótlás, van megmaradás, és
– húzta alá Gergely. A Folkfeszten tizenegy település, Kászonaltíz, Újtusnád, Tusnádfürdő, Csatószeg, Csíkmindszent, Csíkkozmás, Csíkbánkfalva, Csíkszentkirály, Csíkszentgyörgy, Csíkszentsimon és Csíkszentimre gyermektánccsoportjai léptek színpadra. A táncbemutatók mellett
ahol magyarországi és erdélyi népviseleteket mutattak be. A szervezők célja az volt, hogy buzdítsák a fiatalokat a népi motívumok viselésére, nemcsak a hagyományos székely ruha formájában, hanem akár egy farmernadrágra hímzett motívum által. A bemutatón moldvai, csángó, kászoni, felcsíki, sóvidéki, vajdaszentiványi, mezőségi, kalotaszegi, szatmári és palóc vidéki népviseleteket mutattak be a helybéli fiatalok és a találkozóra meghívott vendégek.
Fotó: Sándor Csilla
A név kötelez
A tízéves jubileumi Szent Imre-találkozó alkalmából a magyarországi Mátraszentimre, Tiszaszentimre, Szentimrefalva, Soltszentimre, Pestszentimre, Imrehegy, továbbá a romániai Hegyközszentimre, Nyárádszentimre és Székelyudvarhely-Imrefalva küldöttségei utaztak Csíkszentimrére, továbbá a házigazda testvértelepülései (a magyarországi Balatonberény, Káld és Tura, illetve a szlovákiai Jászó) is elfogadták a meghívást. Egyedül Görgényszentimre küldöttsége nem jött el a találkozóra, Kencse Előd polgármester szerint ugyanis ott már elenyésző a magyarok száma. Mint mondta, az említett településekről összesen 98 vendéget fogadtak, a tánctalálkozó kapcsán pedig több mint 400 gyereket. A polgármester érdeklődésünkre elmondta, azért tartották egyszerre a két eseményt, mivel a „szentimrés” települések körében hagyománynak számít, hogy a találkozót egybekötik valamilyen rendezvénnyel. Megtudtuk azt is, hogy 2007 óta minden évben két találkozót tartanak az Árpád-házi Szent Imre herceg nevét viselő települések, egyet Magyarországon és egyet Erdélyben. Idén előbbit augusztusban Mátraszentimrén tartották, ezt követően pedig Csíkszentimrén volt a sor, hogy megszervezze az erdélyi találkozót. A polgármester szerint sokan vannak, akik most járnak először Székelyföldön, és nagyon tetszik nekik, jól érzik magukat. Zárásként hozzátette, fontosnak tartják, hogy elődeik Szent Imrét választották védőszentként, ez őket is kötelezi.
Elbúcsúzott a székely közösség a tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János államtitkártól vasárnap este a madéfalvi Siculicidium emlékműnél tartott megemlékezésen. Fényképe előtt sokan gyújtottak mécsest és helyzetek el koszorút.
Első alkalommal szerveztek gyermekgyöngykoszorú-találkozót vasárnap Maroskeresztúron, a színpadon 5-10 éves kis táncosok mutatták meg, hogy mi mindent tudnak már.
Két személygépkocsi ütközött össze vasárnap este Kézdivásárhely közelében. Három személy megsérült, egy közülük a roncsok közé szorult.
A fűtésszezon beálltával egyre több a tűzoltók munkája: vasárnap délelőtt a Mezőkirályfalvához tartozó Kisnyulason gyulladt ki egy lakóház és egy szeméygépkocsi. Egy személy megsérült.
Feltűnően sok rendőr, illetve más hatósági személy tartozkodott szombat éjjel Marosvásárhely, illetve más Maros megyei települések utcáin. Az összehangolt rendőrségi akció célja az erőszakos bűncselekmények megelőzése volt.
Kigyulladt egy lakóház Makfalván vasárnapra virradó éjszaka, a katonai tűzoltók mellett a helyi önkéntes tűzoltók segítségére is szükség volt.
Közúti ellenőrzéseket tartottak a Maros megyei rendőrök október 17–18. között: összesen 181 szabálytalanságot tártak fel és több mint 55 ezer lej értékben szabtak ki bírságot.
Közúti baleset történt Szászrégenben szombat reggel. Egy gépjármű villanyoszlopnak csapódott, az autó összetört, a sofőr azonban sérülés nélkül megúszta az ütközést.
Székelyföld-szerte fagypont alá csökkent a hőmérséklet vasárnapra virradóan, a leghidegebbet – mínusz 8,2 Celsius-fokot – ezúttal is Csíkszeredában mérték – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból.
Csodálatos élmény volt bejárni Stone Townt Zanzibáron, ahol Freddie Mercury szülőházát is meglátogathattuk. Később azonban a nyomort is megtapasztalhattuk egy kisebb településen. Időközben pedig elhagytam az irataimat és a pénztárcámat.
szóljon hozzá!