Fotó: Sándor Csilla
Sok érdeklődőt vonzott szombaton a csíkszentimrei Arany János Általános Iskola udvarára a tízéves jubileumi Szent Imre-találkozó és a második Alcsíki Folkfeszt, ahol a néptáncé és a különböző népviseletek bemutatásáé volt a főszerep. A kettős esemény alkalmából mintegy 500 meghívottat fogadott a házigazda település.
2017. szeptember 10., 15:552017. szeptember 10., 15:55
A Szent Imre-találkozóval egybekötött második Alcsíki Folkfeszt hivatalos megnyitóján elsőként Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere köszöntötte a résztvevőket. Mint mondta, a fúvós mozgalomhoz hasonlóan a néptánc is reneszánszát éli az alcsíki településeken, ezért döntöttek úgy tavaly az alcsíki polgármestereket tömörítő Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulással, hogy a fúvóstalálkozókhoz hasonlóan a néptánccsoportok találkozóját is megszervezik minden évben más helyszínen.
Fotó: Sándor Csilla
„Sok tánctalálkozó van év közben, ahol Magyarország és Székelyföld is képviselteti magát, de úgy gondoltuk,
Ez az a fesztivál, ahol be tudják mutatni tudásukat, találkozhatnak, barátságokat köthetnek, és egymástól tanulhatnak. A hagyományőrzés nem a hamu imádása, hanem a tűz továbbadása. A tánc a legmagasztosabb, a legmegindítóbb és a legszebb a művészetek közül, mert nem puszta lefordítása az életnek, hanem az élet maga” – emelte ki Kencse.
Fotó: Sándor Csilla
Ezt követően Gergely András, az Alcsík Kistérségi Fejlesztési Társulás elnöke, Csíkszentmárton polgármestere arról beszélt, hogy a csíkiak életének meghatározó eleme a tánc.
Fotó: Sándor Csilla
„Ha körülnézek, örömmel telik meg a szívem, hiszen azt látom, hogy mosolygó arcú fiatalok büszkeséggel dagadó kebellel jöttek el ide, és szeretik mindazt, amit csinálnak. Szeretik a néptáncot, a népviseletet és a hagyományainkat. Amíg ez így van, addig nyugodtak lehetünk, hiszen van utánpótlás, van megmaradás, és
– húzta alá Gergely. A Folkfeszten tizenegy település, Kászonaltíz, Újtusnád, Tusnádfürdő, Csatószeg, Csíkmindszent, Csíkkozmás, Csíkbánkfalva, Csíkszentkirály, Csíkszentgyörgy, Csíkszentsimon és Csíkszentimre gyermektánccsoportjai léptek színpadra. A táncbemutatók mellett
ahol magyarországi és erdélyi népviseleteket mutattak be. A szervezők célja az volt, hogy buzdítsák a fiatalokat a népi motívumok viselésére, nemcsak a hagyományos székely ruha formájában, hanem akár egy farmernadrágra hímzett motívum által. A bemutatón moldvai, csángó, kászoni, felcsíki, sóvidéki, vajdaszentiványi, mezőségi, kalotaszegi, szatmári és palóc vidéki népviseleteket mutattak be a helybéli fiatalok és a találkozóra meghívott vendégek.
Fotó: Sándor Csilla
A név kötelez
A tízéves jubileumi Szent Imre-találkozó alkalmából a magyarországi Mátraszentimre, Tiszaszentimre, Szentimrefalva, Soltszentimre, Pestszentimre, Imrehegy, továbbá a romániai Hegyközszentimre, Nyárádszentimre és Székelyudvarhely-Imrefalva küldöttségei utaztak Csíkszentimrére, továbbá a házigazda testvértelepülései (a magyarországi Balatonberény, Káld és Tura, illetve a szlovákiai Jászó) is elfogadták a meghívást. Egyedül Görgényszentimre küldöttsége nem jött el a találkozóra, Kencse Előd polgármester szerint ugyanis ott már elenyésző a magyarok száma. Mint mondta, az említett településekről összesen 98 vendéget fogadtak, a tánctalálkozó kapcsán pedig több mint 400 gyereket. A polgármester érdeklődésünkre elmondta, azért tartották egyszerre a két eseményt, mivel a „szentimrés” települések körében hagyománynak számít, hogy a találkozót egybekötik valamilyen rendezvénnyel. Megtudtuk azt is, hogy 2007 óta minden évben két találkozót tartanak az Árpád-házi Szent Imre herceg nevét viselő települések, egyet Magyarországon és egyet Erdélyben. Idén előbbit augusztusban Mátraszentimrén tartották, ezt követően pedig Csíkszentimrén volt a sor, hogy megszervezze az erdélyi találkozót. A polgármester szerint sokan vannak, akik most járnak először Székelyföldön, és nagyon tetszik nekik, jól érzik magukat. Zárásként hozzátette, fontosnak tartják, hogy elődeik Szent Imrét választották védőszentként, ez őket is kötelezi.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
szóljon hozzá!