Fodor Imre illyefalvi polgármester: az önkormányzati képviselők eleinte szkeptikusan fogadták a metropolisz-övezet ötletét
Fotó: Tuchiluș Alex
Miért jó, hogy a megyeszékhely és közelében levő községek egy metropolisz-övezetbe egyesültek, mi oldódik-oldódott meg e társulás által? – többek között ezek a kérdések kerültek újra terítékre a kedden, Illyefalván tartott polgármester-találkozón. Mint elhangzott, ezáltal megoldhatók lesznek a kóbor kutyák és lovak okozta gondok, de lehetőség lesz közös közlekedési hálózat és autóbuszpark, további bicikliutak építésére is.
2024. május 14., 19:472024. május 14., 19:47
2024. május 14., 21:062024. május 14., 21:06
A Sepsi Metropolisz Övezet két éve alakult meg Sepsiszentgyörgy és a közelében levő 12 falu közösségi fejlesztési egyesületbe társulásával:
A csatlakozást minden helyi tanácsnak jóvá kellett hagynia, de az illyefalvi önkormányzatnak csak második nekifutásra sikerült, mert kezdetben szkeptikusan fogadták az önkormányzati képviselők az ötletet – tért ki az előzményekre a házigazdai szerepkörben levő Fodor Imre illyefalvi polgármester.
Az illyefalvi polgármesteri találkozó után csoportkép is készült
Fotó: Tuchiluș Alex
Azóta viszont már büszkeségre okot adó tény, hogy
– fejtette ki az illyefalvi elöljáró.
Értékelte a megyeszékhelyen látható fejlődést, különösen a mobilitási terv keretében történt utcafelújításokat, bicikliutakat, közszállítás megújítását, mint fogalmazott, ezt terjesztenék ki régiós szintre.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester szerint a társulás egyértelmű üzenete, hogy egy csapatot alkotnak és „ahol összhang van, ott fejlődés, haladás, eredmények vannak”. Hozzátette: az RMDSZ támogatása nélkül
Sepsiszentgyörgy és a környező falvak összenőttek, gyakorlatilag úgy működnek mint egy nagyváros, amelynek a különböző negyedeit a falvak jelentik.
A települések közti szoros kapcsolatot Árkossal példázta a polgármester:
Elindult 12 elektromos autóbusz beszerzése, amellyel jövőre
– vázolta Antal Árpád. Ugyanakkor bicikliutak további építése is kilátásban van az övezeten belül – tette hozzá a polgármester.
Fotó: Pinti Attila
Törvény kötelezi a községeket, hogy állatmenhelyeket létesítsenek, ezt is közösen oldják meg a metropoliszövezeten belül – tudtuk meg Tóth Birtan Csaba sepsiszentgyörgyi alpolgármestertől. Erre a célra
Mint elhangzott, ezt a kérdést szintén csak régiós szinten lehet megoldani, hiszen a megyeközpontban a folyamatos befogás mellett is van kóbor kutya – nyilván a környező falvakból is bejöhetnek.
Ezt a jelenséget csak úgy lehet felszámolni, ha a tulajdonosok majd csak pénz ellenében tudják kiváltan a menhelyről az állatokat – egészítette ki Antal Árpád.
Ami az elektromos buszokat illeti, a mintegy 6 millió euró értékű csomagban benne van a töltésükhöz járó állomás is, melyet a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által megvásárolt volt autóbuszpályaudvarra telepítenek. Ennek felújítása folyamatban van, most éppen az áramellátás biztosításán dolgoznak.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke azt fejtegette, hogy minden rendszer piramisszerűen épül fel, így a választási rendszer is: ha egyik képviseleti (községi, városi, megyei, országos) szint kiesik, az egész rendszer bukik. A községek bevételei igen kis hányadát – 15-25 százalékát – jelenti a költségvetésüknek, még Kézdivásárhely esetében sem nagyobb ez az arány, mint 26 százalék. Minden egyéb összeg külső forrásból jön és aki úgy gondolja, hogy „úgyis meglett volna!”, az nem Romániában él – vélekedett a tanácselnök. Szerinte országos képviselet nélkül gyakorlatilag
– fejtegette. „Sok pénz van az országban, de ha nem vagyunk az asztalnál, nem kapunk belőle” – fogalmazott Tamás Sándor, aki „politikai családként” határozta meg a jelen levő, illetve háromszéki csapatot és szembeállította a független, illetve rendszerhez, közösséghez tartozó polgármestereket és az általuk vezetett önkormányzatok fejlődését.
Fotó: Tuchiluș Alex
Végül arra is felhívta a figyelmet, hogy amennyiben a tervezett közigazgatási átszervezés nyomán létrejön a Brassó, Hargita, Kovászna megyét magába foglaló szupermegye, akkor a székelyföldi települések dolgairól is Brassóban döntenek majd.
Három medvebocsot ütött el egy autós kedden a Kovászna megyei Csernáton község határában, a 11-es országúton.
Nagypéntektől az erdélyi közönség is megnézheti Vörösmarty Csongor és Tünde drámája alapján készült animációs filmet. A mű mesés világa Dargay eredeti figuráival és mai képi nyelven kel életre, a gyerekekhez is szólva.
Nemcsak a városi piacokon árulják már a bárányhúst a juhtartó gazdák, egyre többen az online térben is értékesítik a húsvéti ünnepi asztalra valót. A székelyföldi városokban kilónként átlagban 45–50 lejért kínálják a bárányhúst, hasonló áron, mint tavaly.
A tűzoltóság tűzvédelmi ellenőrzéseket végez, a rendőrség a közbiztonságra vigyáz, a csendőrség pedig fokozottan jelen lesz az egyházi épületek és turisztikai övezetek környékén a húsvéti ünnepek idején Hargita megyében.
A Mihail Kogălniceanu-légibázis korszerűsítése és bővítése a román kormány több mint 2,5 milliárd eurós beruházásával a NATO stratégiai központjává teszi ezt a létesítményt a régióban.
Saját katonai drónokat gyárthat Románia az év végétől, hozzávetőlegesen két és fél év múlva pedig a fegyverekhez szükséges lőpor gyártását is elkezdheti az ország – értesült az Agerpres hírügynökség védelmi forrásokból.
Olthévízről Marosvásárhelyre kellene eljusson egy kis madár – segítséget kér a Milvus Csoport.
Az érettségi írásbeli vizsgáinak napjain, azaz június 10. és 16. között aszinkron online oktatásra térhetnek át azok az iskolák, amelyek vizsgahelyszínként szolgálnak – közölte szerdán az oktatási minisztérium.
1 hozzászólás