
Novák Katalin júniusban járt Bukarestben, és találkozott Klaus Iohannisszal. Most Budapesten beszélik át a közös ügyeket. Archív
Fotó: Presidency.ro
Novák Katalin köztársasági elnök meghívására Klaus Iohannis szerdán Magyarországra látogat. Román államfő legutóbb 14 éve tett hivatalos látogatást Budapesten.
2023. október 10., 13:042023. október 10., 13:04
Az elnöki hivatal keddi közleményében emlékeztetett arra, hogy Novák Katalin köztársasági elnök 2022 szeptemberében hivatalos látogatáson járt Bukarestben, majd 2023 szeptemberében részt vett a Három Tenger Kezdeményezés 8. csúcstalálkozóján, amelynek a romám államfő volt a házigazdája – ismerteti az Agerpres. A tájékoztatás szerint
Klaus Iohannis Budapesten rá fog mutatni arra, hogy
– olvasható a közleményben, amely szerint a román-magyar stratégiai partnerség az elmúlt több mint 20 évben fontos gazdasági eredményekhez vezetett a kétoldalú kereskedelem növekedése és diverzifikációja révén.
Az elnöki hivatal szerint a román államfő megerősíti majd Románia érdeklődését és nyitottságát a Magyarországgal való „konstruktív, pragmatikus és átlátható együttműködés” iránt, „a közös érdekű projektek kidolgozása és konkrét eredmények elérése érdekében, a kétoldalú kapcsolatok paramétereit meghatározó alapdokumentumokban foglalt elvek és értékek alapján és szellemében”.
A két elnök elemezni fogja a jelenlegi regionális, európai és globális szintű helyzetet Oroszország Ukrajna elleni háborújának kontextusában, különös tekintettel a biztonságra, az energiára, az élelmiszerekre és az ellátási láncra gyakorolt hatásokra, illetve tárgyalni fog a régió leginkább érintett országai, különösen a Moldovai Köztársaság számára nyújtott támogatásokról.
A közlemény szerint a találkozón szó esik majd a 2024 második félévi magyar EU-elnökség prioritásairól is.
Két személy meghalt kedd este, miután egy személygépkocsi járdán tartózkodó gyalogosokba hajtott Brassóban – közölte a Brassó megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
A Richter-skála szerint 4,3-as erősségű földrengés történt kedden 20 óra 21 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Nicușor Dan államfő gratulált Baka Andrásnak magyar köztársasági elnökké választásához kedden.
Új bázist nyit decemberben a Wizz Air légitársaság a Brassó–Vidombáki Nemzetközi Repülőtéren, és tizenötre bővíti a városból elérhető célállomások számát.
A román állampolgárok 2026. szeptember 4-től közvetlen repülőjárattal utazhatnak a Kínai Népköztársaságba a Peking és Bukarest közötti, az Air China által üzemeltetett járat elindításával.
A tartós szárazság miatt megugrott a vízfogyasztás, ami megnehezíti gyergyószentmiklósi, és környékbeli vízellátást is. Egyelőre még csak kérik az embereket, hogy takarékoskodjanak a vízzel, de ha a helyzet nem javul, korlátozásokra is szükség lesz.
Megnyitották az észak-erdélyi autópálya újabb, Magyarzsombor és Vaskapu közötti szakaszát kedden a gépkocsiforgalom előtt. A 12 kilométeres szakasznak egyelőre nincs összeköttetése a már korábban átadott szakaszokkal.
Visszavette a sepsiszentgyörgyi önkormányzat a Sepsi Bike rendszerrel együtt beszerzett 12 triciklit az üzemeltetőtől, hogy azok végre az idősek és mozgáskorlátozottak mobilitását szolgálják. A járművek használatának módjáról még egyeztetnek.
A magyar társadalom mély megosztottságát nevezte az elmúlt évek legsúlyosabb következményének Baka András köztársasági elnökké választása után tartott beszédében kedden a Parlamentben.
Az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) keddi döntése szerint fel fogja szólítani a TikTok közösségi platformot, hogy távolítson el az „Ambulanța Neagră” vagy „Salvarea Neagră” témával kapcsolatos 90 videót az online közegből.
szóljon hozzá!