Hirdetés
Hirdetés

Titkos szavazással dönt több mint 130 küldött

Az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének négy évvel ezelőtti, elnökválasztó küldöttgyűlésén Borboly és Tánczos egy asztalnál ültek. Archív •  Fotó: Pinti Attila

Az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének négy évvel ezelőtti, elnökválasztó küldöttgyűlésén Borboly és Tánczos egy asztalnál ültek. Archív

Fotó: Pinti Attila

Két jelölt közül kell elnököt választania az RMDSZ Csíki Területi Szervezete küldöttgyűlésének szeptember 14-én, a jelenlegi elnök Borboly Csaba kihívója Tánczos Barna szenátor. Több mint 130 küldött dönt az elnök személyéről, közülük a legtöbben a vidéki és városi szervezeteket képviselik.

Kovács Attila

2023. szeptember 11., 21:162023. szeptember 11., 21:16

Hétfő délután járt le a jelentkezési határidő, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetéhez két elnökjelölt iratcsomóját nyújtották be, akik közül a szeptember 14-i csíkszeredai küldöttgyűlésen választanak elnököt, négyéves mandátummal. Becze István, a területi RMDSZ-szervezet ügyvezető elnöke kérésünkre a részletekről is beszélt.

Mint elmondta, az RMDSZ alapszabályzata rendelkezik arról, hogy kik alkotják a területi szervezet küldöttgyűlését, így

  • az utolsó népszámlálás szerinti magyar lakosság száma

  • és a legutóbbi parlamenti választáson az RMDSZ-re leadott szavazatok szerint oszlik meg a településeket képviselő választott küldöttek száma.

  • Ezenkívül vannak a korporatív küldöttek, mint a területi szervezet ügyvezető elnöksége, a TKT-elnök, a képviselő, a szenátor, csíki megyei önkormányzati képviselők,

  • ugyanakkor tizenöt személyt a Csík Területi Ifjúsági Tanács,

  • másik tizenötöt pedig a Csíki Területi Nőszervezet jelöl.

Ez 133 küldöttet jelent összesen, de amikor két tisztség, mint Becze esetében a megyei önkormányzati képviselői és ügyvezető elnöki is megjelenik, akkor csak egy szavazatra van lehetőség – tudtuk meg.

Minden helyi RMDSZ-szervezet elnöke tagja a küldöttgyűlésnek – Csíkban jó részük polgármester is. A területi ügyvezető elnök tudatta, az országos ügyvezető elnökség is jelen lesz a küldöttgyűlésen.

Hirdetés

„Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy demokratikus szervezetként megadjuk a lehetőséget bárkinek a megméretkezésre, szabályosan történjen a titkos szavazás, és

Idézet
ne érjen senkit kellemetlenség azért, hogy egyik vagy másik jelöltre szavazott.

Bízom benne, hogy a küldöttgyűlés után egy megerősödött szervezet lesz, és a végén, bármennyire ellenfelei voltak egymásnak a jelöltek, kezet tudnak fogni, és közösen tudunk együtt dolgozni, hisz a jövőben az erdélyi magyarság politikai képviseletéhez nagyon komolyan hozzá kell járulnunk” – fejtette ki Becze István.

korábban írtuk

Borboly vs Tánczos. Ki fog győzni Csíkszeredában?
Borboly vs Tánczos. Ki fog győzni Csíkszeredában?

Hétfő délutánig lehet leadni a jelölési dokumentumokat az RMDSZ csíki területi szervezetének elnöki tisztségére. Ketten már jelentkeztek, verseny várható.

Tánczos Barnától azt kérdeztük, miért fontos a csíki területi szervezet elnöki tisztsége. Mint mondta, a csíki RMDSZ-szervezet az egyik legerősebb szervezet volt mindig az erdélyi magyar politikában, de úgy érzi, ez

a hírnév csorbult az utóbbi években, és újításra van szükség.

„Olyan új kommunikációs módszerekre van szükség, amelyekkel nem rontjuk a csíki szervezet hírnevét, hanem javítjuk, amellyel példát tudunk mutatni másoknak is, és vissza tudjuk hozni azt a pozitív megítélését a szervezetnek, és a szervezetet vezető elnöknek, amelyet megérdemel ez a csíki székely közösség” – érvelt a szenátor.

korábban írtuk

Hadüzenet Borbolynak Tánczostól?
Hadüzenet Borbolynak Tánczostól?

Indul az RMDSZ csíki területi szervezetének elnöki tisztségéért Tánczos Barna szenátor. A jelenlegi elnök Borboly Csaba, őt váltaná le a jövő heti tisztújító közgyűlésen.

Kitért arra is, hogy a helyi szervezetek erős, jól teljesítő szervezetek, nekik szükségük van egy olyan kapocsra, amely megfelelő kommunikációt tud biztosítani a szövetség felső vezetésével, és amellyel

ki tudják harcolni azt, ami jár a csíki székely közösségeknek.

A kommunikáció mikéntjére vonatkozó kérdésünkre úgy értékelt, az, amit az utóbbi időben látunk a csíki területi szervezet vezetője részéről, nem mindenki számára vállalható, ezzel nem tud mindenki azonosulni, és szerinte hosszú távon ez veszélyforrás. Ezért gondolja úgy, hogy

a kommunikáció is példamutató kell legyen, amellyel mindenki azonosulni tud.

Borboly Csaba szerint – akitől azt kérdeztük, van-e szükség változásokra a szervezet tevékenységét, illetve a kommunikációt illetően – az a helyes, ha megtartjuk, ami jól működik, és változtatunk azon, ami nem vált be, vagy eljárt fölötte a idő. Utóbbi a közösségi médiában történő kommunikációra is vonatkozik, ami ugyan sok politikus számára nem komfortos, mert

az élő bejelentkezést nem lehet megtervezni, és ahol az embernek önmagát kell adnia, ott jelen van a hibázás lehetősége is

– vázolta az elnök. Hozzátette, ezt azért vállalja be, hogy minden eszközt és lehetőséget megragadjon a csíki emberekkel történő párbeszédre, mert ehhez egy postaládába dobott levél, egy sajtóközlemény, Facebook-bejegyzés nem elég.

Fontosnak tartja ezeket a fórumokat Székelyföldön, ahol hagyomány az egyenlő felek között folytatott párbeszéd.

Idézet
Nálunk a problémákat meg szokás vitatni, a megoldásokat közösen szokás kidolgozni. Ennek teremt fórumot a közösségi média

– foglalta össze Borboly, aki úgy látja, folyamatosan változni, alkalmazkodni kell, és ha a fiatalok a TikTokot használják, akkor a politikusnak is meg kell tanulnia ezt.


Hirdetés
6 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 24., hétfő

Reform vagy bezárás: nagytakarításba kezdenek a veszteséges állami vállalatoknál

A kormány „nagytakarítási”, vagyis átfogó cselekvési tervet dolgoz ki a veszteséges állami vállalatok hatékonyságának növelése, a menthetetlen cégek felszámolása érdekében, oly módon, hogy a közpénzekből működő vállalatok valóban a közérdeket szolgálják.

Reform vagy bezárás: nagytakarításba kezdenek a veszteséges állami vállalatoknál
Hirdetés
2025. november 24., hétfő

Ittas sofőröket kaptak el hétvégén Hargita megyében

Szabálysértőket és ittas sofőröket is elkaptak a Hargita megyei közlekedésrendészek Csík- és Udvarhelyszéken hétvégén.

Ittas sofőröket kaptak el hétvégén Hargita megyében
2025. november 24., hétfő

Az enyhe felmelegedést újabb lehűlés követi

A hét eleji felmelegedés után csütörtöktől jelentős lehűlésre lehet számítani több régióban - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (AMN) november 24.-december 7. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Az enyhe felmelegedést újabb lehűlés követi
2025. november 24., hétfő

Közelebb akar kerülni az emberekhez a megújult sepsiszentgyörgyi RMDSZ

Új korszak kezdetét harangozta be az RMDSZ sepsiszentgyörgyi városi szervezetének pénteken megválasztott új vezetősége, Miklós Zoltán elnökletével. A lemondott Antal Árpád örökébe lépő csapat célja, hogy közelebb vonják a közösséget a közélethez.

Közelebb akar kerülni az emberekhez a megújult sepsiszentgyörgyi RMDSZ
Hirdetés
2025. november 24., hétfő

Újabb részlet derült ki a szépvízi tragédia kapcsán

Még tart a nyomozás a szépvízi víztározónál holtan talált fiatalok ügyében, de a szakvélemény szerint semmi nem utal arra, hogy a két érintetten kívül más is részt vett volna a tragédia okozásában.

Újabb részlet derült ki a szépvízi tragédia kapcsán
2025. november 24., hétfő

Szakszervezeti tiltakozás a katonai nyugdíjak átalakítása ellen

A katonai nyugdíjakat szabályozó jogi keret tervezett módosítása ellen is tüntetnek hétfőtől a börtönalkalmazottakat tömörítő szakszervezetek.

Szakszervezeti tiltakozás a katonai nyugdíjak átalakítása ellen
2025. november 24., hétfő

Bekísérték kihallgatásra a legfőbb ügyészségre Horațiu Potrát

Bekísérték hétfőn a legfőbb ügyészségre Horațiu Potrát. A zsoldosvezért abban az ügyben hallgatják ki, amelyben adócsalás és pénzmosás gyanúja miatt vizsgálódnak ellene.

Bekísérték kihallgatásra a legfőbb ügyészségre Horațiu Potrát
Hirdetés
2025. november 24., hétfő

Az őt üldöző rendőrautóval balesetezett egy sofőr Nagyszebenben

Balesetet okozott egy ittasan és jogosítvány nélkül vezető nagyszebeni férfi, miközben menekülni próbált a rendőrök elől.

Az őt üldöző rendőrautóval balesetezett egy sofőr Nagyszebenben
2025. november 24., hétfő

Újabb dróntámadás történt a román határ közelében – vadászgépek figyelték az ország légterét

Oroszország hétfő hajnalban ismét dróntámadást hajtott végre a román határhoz közeli ukrán kikötőknél, ezért a román légierő kétszer is két katonai gépet küldött a térségbe a légtér megfigyelésére – közölte a védelmi minisztérium.

Újabb dróntámadás történt a román határ közelében – vadászgépek figyelték az ország légterét
2025. november 24., hétfő

Az út menti árokba hajtott és felborult egy ukrán állampolgárokat szállító busz

Az út menti árokba hajtott egy ukrán állampolgárokat szállító autóbusz vasárnap este Brăilán.

Az út menti árokba hajtott és felborult egy ukrán állampolgárokat szállító busz
Hirdetés