
Az egészségügyi és szociális ágazatban dolgozó összes alkalmazott számára béremelést követel a Sanitas
Fotó: Mihály Csaba
Amit a beígért béremelésekkel adna, azt a bérpótlékok értékének maximalizálásával nagyrészt vissza is venné a kormány az egészségügyben, állítja az ágazatban dolgozók érdekvédelmi szervezetének Hargita megyei vezetője. A Sanitas-tagok közül 20–25-en március 27-én utaznak Bukarestbe a minisztériumok előtt tartandó sztrájkőrségre, de nagy számban az április közepére tervezett fővárosi tiltakozó felvonulásra készülnek.
2018. március 15., 15:072018. március 15., 15:07
Követeléseiket illetően nem jutottak egyezségre az egészségügyben dolgozók szakszervezetének képviselői a Sorina Pintea egészségügyi miniszterrel folytatott keddi megbeszélésen. Az egyeztetések ugyan folytatódnak, de a Sanitas szakszervezet nem mondott le az előzetesen bejelentett tiltakozásokról. Az érdekvédelmi tömörülés megyei képviseletei március 20-án, 22-én, 27-én és 29-én az egészségügyi, a pénzügyi és a munkaügyi minisztérium bukaresti székháza előtt tartanak sztrájkőrséget.
– tájékoztatott Nyulas Emma, a Sanitas Hargita megyei vezetője. A szakminisztériumok előtt csak 150–200 ember fér el, ezért minden megye kis létszámú küldöttséggel vesz részt a sztrájkőrségen. Nagy számban a Hargita megyei szakszervezet is csak az áprilisra tervezett bukaresti tiltakozó felvonulásra készül, amelyre húszezer részvevőt várnak – közölte az érdekvédelmi tömörülés képviselője.
Nyulas Emma szerint
Emiatt még a szakszervezetnél sem tudják, hogy a Hargita megyei egészségügyi rendszerben dolgozók közül hány alkalmazottat érinti hátrányosan és milyen mértékben a bérekre és pótlékokra vonatkozó intézkedés. Feltételezésük szerint azonban mindenkit, ugyanis az orvosok és asszisztensek esetében bejelentett béremelés nagyrészt csak papíron valósul meg majd, mivel a bérpótlékok maximalizálása miatt elveszítik a többletjövedelmet az arra jogosultak, az ágazatban dolgozók többi része pedig nem is kap fizetésemelést.
– fogalmazott a szakszervezeti vezető. Emlékeztetett arra, hogy az év elején elrendelt 25 százalékos béremeléssel is csak elenyésző mértékben nőtt az ágazatban dolgozók bére, ugyanis a társadalombiztosítási járulékok alkalmazottakra való átruházása elvitte a jövedelemtöbbletet.
A szakszervezet azt követeli, hogy a szaktárca ne szabjon felső határt a bérpótlékok esetében és a munkakörnek megfelelően határozzák meg annak értékét. Ugyanakkor az egészségügyi és szociális ágazatban dolgozó összes alkalmazott számára kérik a béremelést, valamint azt, hogy a szaktárca dolgozzon ki egy egységes országos ágazati munkaszerződést – foglalta össze követeléseiket Nyulas Emma. Céljaik elérése érdekében hajlandók akár az általános sztrájk kirobbantására is – mondta még, hozzáfűzve, hogy a Hargita megyei tagok korábban is támogatták a szakszervezet akcióit, reméli, ezúttal is így lesz.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!