
Fotó: Csató Andrea
Több utca felújításáért pályázott a székelyudvarhelyi önkormányzat az Anghel Saligny programban, ám egyelőre egyik kivitelezése sem kezdődhetett el. Van, ahol tervmódosításokra, más esetben területek kisajátítására van szükség.
2025. január 14., 20:102025. január 14., 20:10
Garantáltan elnyerhető pályázati pénzeket biztosított a kormány a települések számára, amikor néhány évvel ezelőtt meghirdette az Anghel Saligny hídépítő mérnökről elnevezett programját. Így például Székelyudvarhely megyei jogú városként 10 millió lejt kaphatott meg teljes bizonyossággal, amit a leadott dokumentumokban szereplő értékekkel jócskán átléptek, hiszen
A kormány végül 14 millió lejt ítélt meg számukra, amiből 2,5 millió lejt költhetnek a Dózsa György és a Mihai Eminescu utcák korszerűsítésére, 3,5 millió lejt fordíthatnak az Ugron Gábor utca felső szakaszának teljes felújítására, valamint 7,9 millió lejből alakíthatják át a Kisköved és a Győzelem utcák kereszteződésében lévő teret.
Kettő helyett öt utca
Hamar kiderült, hogy a programban nem lehetett konkrétan terek felújítására pályázni, így ezen a beruházáson változtatni kellett. A városvezetés arra gondolt, hogy módosítja a terveket a megnyert összeg megtartása érdekében.
Az első elképzelés az volt, hogy a Kisköved utca, valamint a Győzelem utca (a Céhek és a Gábor Áron utcák közötti szakasz) korszerűsítésére fogják költeni a pénzt. Hozzá is láttak tavaly nyáron a szükséges dokumentumok beszerzésének, ám ez esetben is problémák merültek fel. Zörgő Noémitől, a polgármesteri hivatal szóvivőjétől megtudtuk, hogy a hivatal szakemberei Bukarestbe utaztak a fejlesztési minisztériumba – ott azonban kiderült, hogy az új terveik sem felelnek meg a pályázat feltételeinek. Az ottani megbeszélések alapján
Ezek egyike az Attila utca, amely esetében el is készültek a műszaki tervek, már csak egy jóváhagyásra van szükség a műemlékvédelmi hatóságtól.
Területeket kell kisajátítatni az Ugron Gábor utcában
Fotó: Csató Andrea
Ha azt megkapják, akkor rövid időn belül találhatnak kivitelezőt és elkezdődhet a munka. Ezenkívül korszerűsítenék az Iskola, a Reményik Sándor, a Margaréta és a Bükkfa utcákat.
Ha utóbbi dokumentumokat jóváhagyja a helyi képviselő-testület, akkor aláírhatják a finanszírozási szerződést a fejlesztési minisztériummal és nekiláthatnak a műszaki terveknek, majd a kivitelezésnek. Minden utca esetében külön közbeszerzési eljárást kell hirdetni a megfelelő cég kiválasztása érdekében.
Területeket kell kisajátítani
Az Ugron Gábor utcában a Hősök sírja és a ravatalozó között szeretnének felújításokat végezni, ám ez esetben is bonyodalmak merültek fel. Kiderült ugyanis, hogy
A polgármesteri hivatal munkatársai már egyeztettek erről a húsz érintettel és úgy döntöttek, hogy kisajátítják a szükséges részeket.
Ezt az eljárást egy külsős cégre bízta az intézmény. Zörgő Noémi közölte, a folyamat már el is kezdődött. A Dózsa György és a Mihai Eminescu utcák felújításával kapcsolatos beruházás van a legelőrehaladottabb fázisban, hiszen ez esetben már sikerült kivitelezőt is találni, így idén elkezdődhetnek a munkálatok.
Véget ért az egészségügyi dolgozók hétfői kétórás figyelmeztető sztrájkja, amelyet a Sanitas Szakszervezeti Szövetség szervezett a közalkalmazotti bértörvény elleni tiltakozásul.
Két közlekedési bűncselekmény miatt indított büntetőeljárást az elmúlt napokban a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Egy sofőr ittasan és a szükséges jogosítvány nélkül vezetett járműszerelvényt, egy másik alkohol befolyása alatt ült kormány mögé.
Felhőszakadásokra és viharokra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A riasztások a székelyföldi megyékre is érvényesek.
A hétvégén 16 megye 31 településén és Bukarestben avatkoztak be a tűzoltók a viharkárok felszámolására.
Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak hétfőn az állami egészségügyi dolgozók a közalkalmazotti bértörvény miatt. A munkabeszüntetés 9-től és 11 óráig tart.
A magánszemélyek hétfő reggeltől igényelhetnek állami támogatást új gépkocsi vásárlására a 2026-os roncsautóprogram keretében.
Polgár Judit neve évtizedek óta egyet jelent a tehetséggel és a kitartással – írta Magyarország miniszterelnöke a Facebook-oldalán vasárnap, miután a sakkozó megválasztását javasolta köztársasági elnöknek több közéleti szereplő.
A vasárnapi heves viharok 16 megye 29 településén okoztak károkat, négy országútszakaszon is fennakadások voltak a közlekedésben, 88 gépkocsi pedig megrongálódott – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tudomány, a kultúra és a sport tizenhat szereplője levélben fordult Forsthoffer Ágneshez, az Országgyűlés elnökéhez, amelyben Polgár Judit felkérését és megválasztását javasolják köztársasági elnöknek.
Összeütközött egy lengyel és egy magyar motoros vasárnap a 107K jelzésű országúton, a Fehér megyei Mogos (Mogoș) település közelében. A balesetben mindketten megsérültek, kórházba szállították őket.
1 hozzászólás