
Medve a vadonban. És mostanában egyre gyakrabban a településeken is...
Fotó: Sándor Csilla
Több fotót mellékelt a Hargita megyei önkormányzat elnöke ahhoz a levélhez, amelyet a környezetvédelmi miniszterhez címzett. A felvételeken az látszik, hogy a medvék szétverték egy tusnádfürdői sírnál a halottak napja alkalmából elhelyezett virágokat és gyertyákat – írja az Agerpres hírügynökség.
2017. november 06., 20:432017. november 06., 20:43
2017. november 06., 20:442017. november 06., 20:44
„Megengedhetetlen, ami Tusnádfürdőn történik. (...) Kérem, hogy intézkedjék a kilövési engedélyek ügyében. Idén tizenöt alkalommal támadt emberre a medve, de csak hat kilövési engedélyt hagytak jóvá. Kimutatásunk szerint Hargita megyében hetven olyan medve van, amely közvetlen veszélyt jelent az emberekre” – írja az Agerpres Borboly Csaba megyeitanács-elnökre hivatkozva.
Domokos László, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség elnöke a hírügynökségnek elmondta:
Domokos szerint az éve elejétől Hargita megyében 344 alkalommal regisztráltak vadak által okozott kárt, ennek 80 százalékát medvék, 15 százalékát farkasok, a többit más vadállatok követték el.

Több mint harminc problémás medve kilövését kérvényezték az udvarhelyszéki vadásztársaságok, ám csak három példány ártalmatlanítására adott jóváhagyást a környezetvédelmi minisztérium.
Gheorghe Suciunak, a Hargita megyei csendőrség szóvivőjének tájékoztatása szerint idén 27 alkalommal jelezték a 112-es egységes hívószámon medve jelenlétét különböző ember által lakott helyen. Ezek közül
a többi esetben az állatok már korábban elmentek.
Megint be akart jutni az üdülőházba a medve
Hétfőn ismét megpróbált behatolni a brassópojánai Postăvarul üdülőházba az a medve, amely szombat éjjel már megkísérelt bejutni az épületbe. Ciprian Aldea, a Brassó megyei csendőrség szóvivője arról számolt be az Agerpres hírügynökségnek, hogy az általa képviselt intézményt egy hegyicsendőr értesítette, miszerint hétfőn este fél hét körül ismét megjelent a Postăvarul üdülőháznál az a medve, amelyik szombat éjjel megpróbált bejutni, és megrongálta az ajtót. A nagyvadat az üdülőház két alkalmazottja kergette el, vendég nem tartózkodott a házban. Rolf Truetsch, a vendéglátó helyiség adminisztrátora mielőbbi intézkedést kért a hatóságoktól, ugyanis nemsokára beköszönt a síszezon, a Postăvarulba pedig egyre több turista fog érkezni.
A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.
Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.
Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.
Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.
Vasárnap hajnalban lekapcsolták a Paksi Atomerőmű utolsó előtti termelőegységét a Duna alacsony vízállása miatt. Magyar Péter szombat éjszakai bejelentése szerint vasárnap folyamán az utolsó blokkot is leállítják.
A rendőrök büntetőeljárást indítottak a pénteki câmpulungi közúti baleset ügyében, amelyben egy személy életét vesztette, 13 pedig megsérült.
A szakhatóságok a Duna Bala-ágánál is különböző beavatkozási lehetőségeket elemeznek, hogy biztosítsák a cernavodai atomerőmű 2-es reaktorának működéséhez szükséges vízszintet – jelentette ki péntek este Ilie Bolojan.
Jövő héttől ingyenesen lehet használni a városi buszjáratokat Csíkszeredában a hétvégéken. A Csíki Trans Kft. ugyanakkor 25 százalékkal emeli a bérletek árát, a jegyek ára azonban egyelőre a régi marad.
Országos energetikai válsághelyzetet hirdettek Romániában augusztusra a villamosenergia-termelés csökkenése miatt – jelentette be pénteken Ilie Bolojan.
Újabb marosvásárhelyi útkereszteződéseknél és átjáróknál helyezik üzembe az új jelzőlámpákat az okos forgalomirányító-rendszer részeként. Soós Zoltán polgármester szerint segítenek, gyorsítják a haladást.
szóljon hozzá!