Csökkent ugyan az érdeklődők száma – ráadásul sok helyen az asztalfoglalások az eddig megszokott augusztusról és szeptemberről november végére, illetve december első felére tolódtak –, ám még így is elmondható, az előrejelzések szerint a nagyobb csíkszeredai vendéglátóhelyiségek idén is telt házzal fogják ünnepelni a szilvesztert.
2011. december 08., 13:242011. december 08., 13:24
Pálinkakóstolás. Szilveszterkor is „eladható” hagyományápolás (illusztráció)
„Vendégeink nagy része évek óta visszajár hozzánk, megszokták, hogy minden apró részletre odafigyelünk, szeretik, hogy hangulatossá tesszük az évbúcsúztatót” – mondta lelkesen Becze-Máthé Gyöngyvér, a Hargita Vendégváró étterem vezetője. Mivel a csíkszeredaiak egyre több szilveszterezési lehetőség közül választhatnak, ezért – mint mondja –, idén egy ismert nevű előadóval teszik emlékezetessé december utolsó éjszakáját.
„Sztárvendégnek meghívtuk a magyarországi Delhusa Gjon énekest. Egyébként ez az első esztendő, hogy ilyen neves előadót hívunk. Az érdeklődők száma szerencsére idén is átlagon felülinek mondható, minket szinte kivétel nélkül csíkszeredai párok választanak, és számunkra szempont, hogy ezt az estét kellemes hangulatban tölthessék” – érvelt a csíkszeredai étterem vezetője.
A forintgyengülés itteni hatásai
A hargitai megyeszékhely legnagyobb szállodája, a Hunguest Hotel Fenyő már augusztusban meghirdette az adott évre vonatkozó, több napos szilveszteri csomagját. „Az elmúlt esztendőkhöz képest idén sokkal később, az eddig megszokott szeptember helyett sok foglalásunk november végére, illetve december elejére tolódott. A mi vendégeink több mint fele Magyarországról érkezik, idén először éreztük, hogy megfontoltabban döntöttek, jöjjenek-e hozzánk, és ha igen, mennyi időt töltsenek nálunk. Ráadásul a forint értékvesztése is közrejátszott abban, hogy a foglalás előtt hosszabb ideig tétováztak” – vélekedett Tódor Etelka, a Fenyő szálloda ügyvezető igazgatója.
Elmondása szerint a szálloda jövőben ünnepli tizedik születésnapját, ennek apropóján a náluk szilveszterező csíkszeredaiak újév estéjén egy ingyenes, „a lakodalmak másnapján szokásos, ún. visszahívásos” vacsorára is hivatalosak lesznek.
Alacsonyabb árfekvés
„Idén is tele lesz az éttermünk, de tényleg érezhetően megcsappant az érdeklődők száma” – ezt már Farkas Leila, a csíksomlyói Salvator Hotel és Étterem értékesítési vezetője mondta, kihangsúlyozván, hogy vendéglátó egységük, akárcsak év közben, szilveszterkor is a szerényebb jövedelmű személyeket célozza meg. „A legtöbben Erdély nagyobb városaiból, Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Szebenből keresnek fel minket, nagyon kevés a helybéli szilveszterezőink száma. Sokan négynapos csomagot választanak, a programot viszont leginkább saját maguk alakítják, a legtöbben Tusnádfürdőre és Hargitafürdőre szoktak sízni járni” – tette hozzá.
Keresik a helyi sajátosságokat
„Figyelembe véve az elhúzódó gazdasági válságot, ezúttal egy kicsit csökkentettük az árainkat. Hozzánk leginkább Magyarországról és a román vidékről érkeznek szilveszterező vendégek” – húzta alá a gyimesi Csángó és Fatányéros Panziók részéről nyilatkozó Miklós Melinda. Többéves tapasztalata szerint abban az esetben lehet élményszerű szilvesztert szervezni, ha olyan programokat rendeznek, amelyek kiemelik a hely sajátos jellegét. „Minden évben van hagyományos disznóvágás, házikenyérsütés, falusi lovas szánozás. Egyik esztendőben volt olyan vendégünk is, aki mészáros lévén, maga kérte, hogy besegíthessen a disznóvágásba” – mesélte.
Hagyományos disznóvágás. Szilveszteri plusz programpont
Kiadó ház, barátoknak
A baráti társaságok továbbra is a leginkább bejáratott módszert választják: hétvégi magánházat bérelnek, és abban töltik a szilvesztert. A Szent Anna-tóhoz közeli, négyszobás hétvégi ház kétnapos bére, évek óta visszajáró személyeknek 1600 lejbe kerül, ami kifejezetten olcsónak mondható. Ebbe az árba természetesen belefoglaltatik az épület buli utáni takarítása is. A csíkszentimrei Büdösfürdőn, valamint a Hargitafürdőn viszont ennél jóval magasabb árért, legkevesebb 3000 lej körüli összegért lehet kibérelni egy többszobás, fürdőszobás hétvégi házat.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
szóljon hozzá!