Fotó: Kristó Róbert
Immár harmadik hónapja technikai munkanélküli a Hargita Megyei Talajtani és Agrokémiai Hivatal munkatársainak jelentős része. A hivatalnál egyelőre abban reménykednek, hogy márciustól újraindulhat a tevékenység. A teljesen önellátó intézménynél annyira lecsökkent a megrendelések száma, hogy ebből már nem tudták előteremteni a munkatársak fizetését. A hivatal legjelentősebb megrendelője maga a mezőgazdasági minisztérium, azonban egyelőre a szűkös források miatt a megrendelt és elvégzett munkát sem vette át.
2011. február 08., 15:442011. február 08., 15:44
2011. február 08., 20:112011. február 08., 20:11
Jaszenovics Miklós igazgató szerint csak átmeneti a jelenlegi állapot
Évente közel 100–150 személy keresi fel a Hargita Megyei Talajtani és Agrokémiai Hivatalt, hogy a földmintákból elvégezzék azokat az analíziseket, amelyek mentén a talajfeljavításokat, a tápanyag-utánpótlást ésszerűsíteni lehet.
Elsősorban mezőgazdasági tárulások, nagyobb gazdák hoznak próbákat, de van példa arra, hogy kisebb termelő is rendszeresen elvégezteti az elemzéseket – mutatott rá Jaszenovics Miklós, a megyei talajtani és agrokémiai hivatal igazgatója.
Székely Sándor, mezőgazdasági vegyszereket és műtrágyát forgalmazó cég képviselője a napokban tartott szakmai előadásán arra hívta fel a gazdák figyelmét, hogy milyen fontos az ésszerű tápanyag-utánpótlás. Az agrárszakember szerint az ésszerű és költséghatékony vegyszerezéshez szükség van a talajpróbák elemzésére. Székely Sándor előadáss során részletesen kitért arra, milyen káros hatással van a szántóföldi kultúrára a nitrogén-túladagolás vagy a foszfor és kálium hiánya.
Nem olcsó mulatság, de megéri
A talajtani elemzések után, a javaslatok betartásával egyértelműen terménynövekedést érhetünk el – hangsúlyozta a hivatal vezetője. Jaszenovics Miklós szerint számtalan példa van arra, hogy aki ezeket a vizsgálatokat rendszeresen elvégezteti, az nagyobb hatékonysággal tud dolgozni. Az elemzések végzése nem olcsó. Egy próba után 207 lejt kell fizetni, és ezt nem minden termelő tudja megengedni magának. Az árakat Bukarestben szabják meg – hangsúlyozza az igazgató. A próbákat általában ősszel hozzák, idén azonban a nagyobb termelők sem jöttek a mintákkal, ezért is kellett a személyzetet technikai munkanélküliségre küldeni.
A válság jele? – a nagyobb gazdák sem végeztettek idén elemzéseket
A minisztérium sem fizetett ki mindent
Az érvényben lévő 2002/223 miniszteri rendelet értelmében tízévente a megye egész területét be kell vizsgálni, így a legnagyobb megrendelő éppen a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium. Igaz, az előző években már volt példa arra, hogy 25 ezer hektáron végezték el a munkát, de végül az eredményeknek csak egy részét vette át a minisztérium, mert nem volt rá pénzügyi kerete.
Az intézmény teljes egészében önellátó, azonban a működéshez szükséges pénzalapot nem tudják előteremteni. A hazai rendelkezések visszásságát tükrözi az is, hogy éppen a 221-es intézkedés, amely a mezőgazdasági területek első erdősítéséről szól, kéri a pályázótól a talajtani vizsgálat elvégzését. Ezt a szabályzó szerint ingyenesen kellene elvégzeni, azonban az intézménynek nincsenek ingyenes szolgáltatásai – mutat rá az igazgató. Ebben az esetben a talaj állapotáról készült szakvéleményezés 200 lejbe kerül.
Kötelezővé kéne tenni a talajvizsgálatot
Legalább a jó agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások esetén kötelezővé kellene tenni a talajtani vizsgálatot. Aki öt évig igénybe veszi ezt, legalább el kellene végeztesse az elemzést, hogy látni lehessen, nem hiába volt a támogatás – véli Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Meglátása szerint ez jelenthetne állandó bevételt az intézménynek, amelynek működése igen fontos. A mezőgazdasági szakember úgy véli, egy-egy olyan esős év után, mint amilyen a tavalyi is volt, igen fontos, hogy a gazdálkodó ismerje a talaj agrokémiáját.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
szóljon hozzá!