
A Cekend-tetői hulladéklerakó helyett Gyergyóremetére szállítják a szemetet Székelyudvarhelyről. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A Cekend-tető helyett a távolabb lévő gyergyóremetei hulladéklerakóba fogják szállítani a Székelyudvarhelyen begyűjtött hulladékot, ezért a szemétdíj ára is növekedik – derült ki a helyi képviselő-testület soron kívüli keddi ülésén.
2024. július 30., 14:322024. július 30., 14:32
A korábbi vállalások alapján a Cekend-tetői hulladéklerakó helyett a gyergyóremetei hasonló létesítménybe kell szállítani június 3-tól a Székelyudvarhelyen begyűjtött szemetet. Ennek érdekében új szerződést kellett kötnie a városnak a szolgáltatóval, amelyik nyertes lett a közbeszerzési eljáráson, tehát az RDE Harghita vállalattal.
Ezt kell beépíteni a jogi és természetes személyek számára meghatározott szemétdíjba – hangzott el a tanácsülésen.
Az új díjszabás szerint áfamentesen
15,79 lejt kell fizetnie egy természetes személynek a háztartási szemét elszállításáért és tárolásáért, ami 2 lej 44 banis emelkedést jelent.
A szelektíven gyűjtött hulladék esetében 8,69 lej az új ár, így 5 lej 64 banis növekedésről beszélhetünk.
A jogi személyeknek 180,49 lejt kell fizetniük egy köbméter háztartási szemét elviteléért, ami 29,5 lej pluszköltséget jelent.
A szelektív hulladék esetében 132,13 lejes árnövekedésről beszélhetünk, tehát 242,42 lejt kell költeni egy köbméter után.
A képviselő-testületi tagok arra voltak kíváncsiak, hogy miért nőtt meg ilyen jelentősen a szelektíven gyűjtött hulladék ára a jogi személyek esetében. A kapott válasz szerint
Ugyanakkor a gyergyóremetei hulladéklerakó még nem indította el az általa begyűjtött szelektív hulladék értékesítési folyamatát. Magyarán: nem gyűlt be hozzájuk még akkora mennyiség, hogy kiszámolhassák, mekkora kedvezményt adhatnak azok eladása nyomán.
Tudni kell azt is, hogy a szállítási díjak azért is jelentősek, mert a szelektíven gyűjtött hulladék nagy térfogatú, ám a tömegét mérve kevésbé számottevő. A későbbiekben
Kisebb vita után a képviselő-testület jóváhagyta az áremelkedést.
Egy másik napirendi pont részeként Pitypangnak neveztek el egy zsákutcát Bethlenfalván. Ezenkívül jóváhagyták az építés alatt álló – az állatmenhely szomszédságában található – szelektív hulladéklerakó gazdasági mutatóit is: áfástól 5,2 millió lejbe kerül a beruházás.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!