
A Cekend-tetői hulladéklerakó helyett Gyergyóremetére szállítják a szemetet Székelyudvarhelyről. Archív
Fotó: Barabás Ákos
A Cekend-tető helyett a távolabb lévő gyergyóremetei hulladéklerakóba fogják szállítani a Székelyudvarhelyen begyűjtött hulladékot, ezért a szemétdíj ára is növekedik – derült ki a helyi képviselő-testület soron kívüli keddi ülésén.
2024. július 30., 14:322024. július 30., 14:32
A korábbi vállalások alapján a Cekend-tetői hulladéklerakó helyett a gyergyóremetei hasonló létesítménybe kell szállítani június 3-tól a Székelyudvarhelyen begyűjtött szemetet. Ennek érdekében új szerződést kellett kötnie a városnak a szolgáltatóval, amelyik nyertes lett a közbeszerzési eljáráson, tehát az RDE Harghita vállalattal.
Ezt kell beépíteni a jogi és természetes személyek számára meghatározott szemétdíjba – hangzott el a tanácsülésen.
Az új díjszabás szerint áfamentesen
15,79 lejt kell fizetnie egy természetes személynek a háztartási szemét elszállításáért és tárolásáért, ami 2 lej 44 banis emelkedést jelent.
A szelektíven gyűjtött hulladék esetében 8,69 lej az új ár, így 5 lej 64 banis növekedésről beszélhetünk.
A jogi személyeknek 180,49 lejt kell fizetniük egy köbméter háztartási szemét elviteléért, ami 29,5 lej pluszköltséget jelent.
A szelektív hulladék esetében 132,13 lejes árnövekedésről beszélhetünk, tehát 242,42 lejt kell költeni egy köbméter után.
A képviselő-testületi tagok arra voltak kíváncsiak, hogy miért nőtt meg ilyen jelentősen a szelektíven gyűjtött hulladék ára a jogi személyek esetében. A kapott válasz szerint
Ugyanakkor a gyergyóremetei hulladéklerakó még nem indította el az általa begyűjtött szelektív hulladék értékesítési folyamatát. Magyarán: nem gyűlt be hozzájuk még akkora mennyiség, hogy kiszámolhassák, mekkora kedvezményt adhatnak azok eladása nyomán.
Tudni kell azt is, hogy a szállítási díjak azért is jelentősek, mert a szelektíven gyűjtött hulladék nagy térfogatú, ám a tömegét mérve kevésbé számottevő. A későbbiekben
Kisebb vita után a képviselő-testület jóváhagyta az áremelkedést.
Egy másik napirendi pont részeként Pitypangnak neveztek el egy zsákutcát Bethlenfalván. Ezenkívül jóváhagyták az építés alatt álló – az állatmenhely szomszédságában található – szelektív hulladéklerakó gazdasági mutatóit is: áfástól 5,2 millió lejbe kerül a beruházás.
Újabb 30 nappal meghosszabbította hétfőn a legfelsőbb bíróság Gigi Ștefan és Teodor Niță, a konstancai területi ügyészség két volt ügyészének előzetes letartóztatását.
A rendkívüli hőség miatt országos szinten fokozza az ellenőrzéseket a Munkaügyi Felügyelet, elsősorban azokban az ágazatokban, ahol a munkavállalók a szabadban dolgoznak, és fokozottan ki vannak téve a magas hőmérsékletnek.
Átalakul Sepsiszentgyörgy tömegközlekedése és parkolási rendszere: péntektől három új járatot indítanak. Ráadásul szinte minden buszvonal módosul, bővülnek a buszmegállók, és több ponton változnak a parkolási szabályok is.
A rendkívüli szárazság és a Duna rekordalacsony vízállása miatt kialakult energiaválság következtében több nagy energiaigényű romániai vállalat – köztük az ország két autógyára – ideiglenesen leállította termelését.
Nincs olyan forgatókönyv, amely szerint a lakosság áram nélkül maradna, a háztartási fogyasztás fedezéséhez szükséges hazai termelés stabil – jelentette ki hétfőn Cristian Bușoi energiaügyi államtitkár.
Csütörtök-péntekig tovább melegszik az idő Románia legtöbb régiójában, ahol kánikulára és fokozott hőterhelésre kell számítani, utána azonban fokozatos lehűlés kezdődik, és nő a záporok, zivatarok valószínűsége.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt hétfőn 12 óra 34 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A meteorológiai szolgálat hétfői előrejelzése szerint péntek reggelig az egész országban kánikula és rendkívül magas hőmérsékletek várhatók.
Száznyolcvan kilogramm robbanóanyaggal mozdítottak el egy sziklát a Duna Bala-ágának közelében, hogy vizet tereljenek a csernavodai atomerőművet tápláló Öreg-Duna medrébe – jelentette be hétfőn Radu Miruță.
Vádat emelt a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Ráduly István háromszéki prefektus ellen, miután több mint két és fél évig nyomozott a prefektúra villanyhálózatának felújítása, az épületen végzett munkálatok és egyes föld-visszaszolgáltatási ügyek miatt.
szóljon hozzá!