A viszonylag enyhe októbernek köszönhetően a csíkszeredai távfűtéses lakások októberi fűtésszámláinak értéke még elfogadhatónak mondható – állítják a lakószövetségek vezetői, akik szerint a novemberi számlák értékén már a fogyasztók kényszerű spórolása fog érződni. Ez azt jelenti, hogy inkább kevesebb meleg vizet fogyasztanak, csak épp ne növekedjen drasztikusan a havi közös költség értéke.
2011. november 22., 16:382011. november 22., 16:38
2011. november 23., 11:212011. november 23., 11:21
Az októberi közös költség legnagyobb tétele, a megemelkedett fűtésszámla. Havi néznivaló
„Mivel vannak, akik nem olvasnak újságot, nem néznek helyi televíziót és nem is interneteznek, ezek az emberek – merem állítani, hogy a csíkszeredai lakástulajdonosok negyede – csak az októberi számla kézbesítésekor szembesültek azzal, hogy megnövekedett a gigakalória ára” – véli Ţălea Mihaela, aki több csíkszeredai lakószövetség adminisztrátori teendőit is ellátja. Meglátása szerint az általa nyilvántartott lakószövetségekben már negyedik esztendeje, a költségelosztók felszerelése óta megfigyelhető egyfajta spórolási törekvés, ami az októberi számlákon is egyértelműen meglátszott.
Kevesebb fogyasztás, ugyanannyiért
Az egyik Decemberi Forradalom utcai, csak garzonlakásokból álló tömbházban a tavalyi év hasonló időszakához képest idén októberben összesen három gigakalóriával fogyasztottak kevesebbet, a kifizetendő ár mégis megmaradt.
„Az egyik Szív utcai, repartitoros tömbházban is ezt tapasztaltam, ott is próbálnak minél kevesebbet fogyasztani, hogy ne kelljen többet fizessenek, mint tavaly, amikor a gigakalória lakossági ára a mostani 299 lej helyett még 229 lej volt” – magyarázza Ţălea Mihaela.
A Decemberi Forradalom utcában lakó, neve elhallgatását kérő személy is alátámasztja a fentebb elmondottakat: háromszobás lakásukban októberben talán csak ők nem spóroltak sem a meleg vízzel, sem pedig a fűtéssel. „A kifüggesztett kimutatás alapján a háromtagú családunk a legtöbb meleg vizet fogyasztotta a lépcsőházban. Egyértelműen látszik, hogy az elmúlt évekhez képest a lépcsőházunkban mindenki eldöntötte, idén spórolni fog” – summázza az általunk megkérdezett családapa.
Patthelyzetek
A Lendület sétány egyik olyan tömbházát kerestük fel, ahol mindenki a Közüzemektől kapja a fűtést. Ott egy háromszobás, 43 négyzetméteres lakás fűtése 2010. október 10. és november 10. között 150 lejbe, idén, ugyanakkora fogyasztás mellett, már 196 lejbe került. A kétszobás lakások esetében a fűtésért idén 37 lejjel kellett többet fizetni, mint a tavalyi esztendő ugyanezen periódusában.
Egy olyan lépcsőházban, ahol a húsz lakrészből tizenháromba egyéni hőközpontot szereltek, a megmaradt hét lakrész tulajdonosai már sokkal többet kell fizessenek lakásuk fűtésére: egy háromszobás lakásra például 282 lejt számlázott ki a Goscom. „Ezek a lakástulajdonosok patthelyzetbe kerültek, számukra nem maradt más lehetőség, mint a fűtésszezon befejezése után leválni a központi rendszerről. Egy dolgot mindenkinek meg kell értenie: mindig az a legfontosabb és mérvadó szám, hogy hány gigakalóriányi fűtés megy be, úgymond, a tömbházba, és azt hány négyzetméterrel kell elosztani. A fenti példa esetében a hét lakrésztulajdonos több négyzetméternyi közös felületre, illetve több méternyi csőre kell fizesse a fűtést” – tisztázza a számok közötti különbséget a Tudor negyed ezen részének megbízottja.
Fontos megemlíteni, hogy a fűtésszámlák nagyságát több „dolog” is befolyásolja: egy háromszobás lakrész számlája azért lehet 196 és 296 lej közötti összeg (a kétszobásé pedig 160–230 lej), mert a számla értéke függ a fűtött négyzetméter nagyságától, a költségelosztóktól, valamint a tömbházi leválások számától.
Mindenki spórol, ahogy tud
Szabó Irén, az egyik Nagyrét utcai lakószövetség elnöke még nem borúlátó. Mint fogalmaz, októberben „elég jól kijöttek, a fűtésszámlák elfogadhatónak bizonyulnak”. Az általa felügyelt lakószövetséghez 310 lakrész tartozik, amiből kétszáz már levált a távfűtésről.
„Nálunk egy kétszobás lakás október 10. és november 10. közötti fűtése 180 lejbe, a háromszobásé pedig 230 lejbe került. Mindenki spórolt, ahogy tudott. A legnagyobb számla január végén lesz, akkor, amikor a december 20. – január 31. közötti periódust kell kifizetnünk. Attól az összegtől mindenki tart” – ismeri el a lakószövetségi vezető.
Ott a még távfűtési rendszeren maradtak közül többen már a tavaly is elzárták a fűtőtesteket, és villanyárammal működő infrapaneleket szereltek tömbházuk egy-egy szobájába, mivel számításaik szerint az elhasznált villanyáram értéke kevesebbe került, mint a távhőé.
Az előzmények
Csíkszeredában a távhő előállítási ára gigakalóriánként 382 lej, a szeptemberig érvényben lévő lakossági ár pedig 229 lej volt. A különbözetből 106 lejt az állam, 47 lejt pedig a polgármesteri hivatal állt. Ősztől megszűnt az állami támogatás, ezáltal a különbözet lefedése a helyi önkormányzatra maradt, amelyet csak részben tudott átvállalni, a fennmaradó részt a fogyasztókra hárította. A városi döntéshozó testület szeptember végén megszavazta, hogy októbertől a lakosság egy gigakalóriányi fűtésért 299 lejt fizet.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!