Fotó: Erdély Bálint Előd
Szeptember 20–26. között zajlik a dráMA kortárs színházi találkozó tizenkettedik kiadása. A tizenhárom társulat összesen tizenöt előadását, valamint számos kiegészítő programot magában foglaló fesztivál programjait a szervezők a közös emlékezet témája köré építették.
2021. szeptember 13., 12:542021. szeptember 13., 12:54
„Találkozóként tekintünk erre az eseményre, hiszen az országból mindenhonnan érkeznek meghívottak” – mondta Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója. Idén sokkal gazdagabb, színesebb választékot tudnak nyújtani,
„A város eléggé kiéhezett a nagyobb eseményekre a tavalyi vírushelyzet miatt, ha most nem szól bele, akkor lesz is lehetőség ezt pótolni: sok közösségi tér lesz, ahol alkotókkal, színészekkel találkozhat az is, aki esetleg egy-egy előadásra már nem kapott helyet.”
Nagy Pál azt is elmondta, hogy sikerült jelentős pályázati forrásokra találni, ezért idén kiegészítő programok szervezésével még színesebb, tartalmasabb választékot tudnak nyújtani a fesztivál látogatóinak.
A dráMA – folytatta a társulat igazgatója – mindig is a híd szerepét töltötte be a román–magyar közösségek között a kortárs alkotók és alkotások révén. Ez abban is megvalósul idén, hogy – szokás szerint –
Az előző kiadásnak már volt mottója, idén ezt az elvet folytatva szintén választottak jelmondatot, ez a közös emlékezet, és igyekeztek egyrészt olyan előadásokat meghívni, amelyek témái ehhez kapcsolódnak, másrészt pedig az esemény arculatát is ennek megfelelően alakították ki. Ez a társulat tagjainak gyerekkori, fiatalkori képeiből áll össze, „úgy kapcsolódik a közös emlékezethez, hogy több generáció van a társulatban, többféle háttérrel, de a múltat együtt éltük meg, és együtt csinálunk színházat” – magyarázta Győrfi Kata művészeti referens.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az előadásokon túl idén is lesz TEA (Találkozás Egy Alkotóval – szerk. megj.), tudtuk meg Dálnoky Réka művészeti vezetőtől. Ennek keretében minden napra olyan alkotót hívtak, aki az alkotás kérdéséről vagy a kortárs dráma helyzetéről beszél. Szeptember 25-én, szombaton délelőtt például itt a kortárs drámaírásról lesz nyilvános kerekasztal-beszélgetés, amelyen drámaírókat, fordítókat, rendezőket, színészeket, társulatvezetőket kérdeznek a drámaírás aktuális körülményeiről Erdélyben, Európában.
Emlékszel még, milyen volt játszani? címmel szintén szombaton a dráMA idei mottójához kapcsolódva a Tomcsa Sándor Színház előadóművészei a felnőtteknek szerveznek kreatív programot, amelynek célja, hogy könnyű, szórakoztató és „könnyen bevállalható foglalkozásokon keresztül a felnőttek újrakapcsolódjanak azzal a gyerekkori énjükkel, amikor még szabadon játszottak” – mondta Dálnoky Réka.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Igyekeznek fesztiválhangulatot teremteni, több koncert és filmvetítés is lesz a dráMAkocsMÁ-ban, amely szabadtéren, a színház épületének park felőli oldalánál működik majd. Itt többek közt – közkívánatra – vetítik majd a televíziós kategóriában UNITER-díjat nyert Samuel Beckett: Rövidek című saját produkciójukat.
A jelenlegi szabályok értelmében hetven százalékos nézőtéri telítettséggel lehet beltéri előadásokat tartani. Mivel a dráMA idején csak két nagyszínpadi produkció lesz, a legtöbb előadásra stúdiószínházi körülmények között kerül sor. A csökkentett nézőtér amúgy is korlátozza az előadásokon résztvevők számát, az említett korlátozás még inkább. Az adott lehetőségeket igyekeztek maximálisan kihasználni, de nem árt idejében helyet foglalni vagy bérletet váltani – jelezte Nagy Pál.
Önkéntesekre várnak
A fesztivál idejére várják önkéntesek jelentkezését, korhatár nélkül, a fesztivál lebonyolításában lehet segíteni. Mivel az önkéntes munkát mint civil közösségi tevékenységet itt is szeretnék meghonosítani, bátorítani, a felhívás nem csak a dráMA idejére érvényes, jelentkezni évad közben is lehet a színház telefonszámán, e-mailben vagy személyesen – fogalmazott a színházigazgató.
Ahány megye, annyi történet, egy dolog azonban biztos: miközben Kolozs megye gazdaságilag Erdély motorja, emellett Székelyföld három megyéjének is megvan a helye Erdély gazdasági térképén.
Székelyföld autonómiájának napján egyszerre lobbantak fel az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékeztetnek. Képeken mutatjuk a Gordon-tetőn álló Mária-szobornál tartott eseményt.
Jövő hét elején is örülhetünk a szokatlanul meleg őszi időnek. Október végéig az átlagosnál magasabb hőmérsékleti értékek lesznek, november elseje után viszont lehűl az idő.
Égési sérüléseket szenvedett egy 50 év körüli férfi, miután tűz ütött ki egy lakóházban Kerelőszentpálon vasárnap – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
szóljon hozzá!