Fotó: Erdély Bálint Előd
Szeptember 20–26. között zajlik a dráMA kortárs színházi találkozó tizenkettedik kiadása. A tizenhárom társulat összesen tizenöt előadását, valamint számos kiegészítő programot magában foglaló fesztivál programjait a szervezők a közös emlékezet témája köré építették.
2021. szeptember 13., 12:542021. szeptember 13., 12:54
„Találkozóként tekintünk erre az eseményre, hiszen az országból mindenhonnan érkeznek meghívottak” – mondta Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója. Idén sokkal gazdagabb, színesebb választékot tudnak nyújtani,
„A város eléggé kiéhezett a nagyobb eseményekre a tavalyi vírushelyzet miatt, ha most nem szól bele, akkor lesz is lehetőség ezt pótolni: sok közösségi tér lesz, ahol alkotókkal, színészekkel találkozhat az is, aki esetleg egy-egy előadásra már nem kapott helyet.”
Nagy Pál azt is elmondta, hogy sikerült jelentős pályázati forrásokra találni, ezért idén kiegészítő programok szervezésével még színesebb, tartalmasabb választékot tudnak nyújtani a fesztivál látogatóinak.
A dráMA – folytatta a társulat igazgatója – mindig is a híd szerepét töltötte be a román–magyar közösségek között a kortárs alkotók és alkotások révén. Ez abban is megvalósul idén, hogy – szokás szerint –
Az előző kiadásnak már volt mottója, idén ezt az elvet folytatva szintén választottak jelmondatot, ez a közös emlékezet, és igyekeztek egyrészt olyan előadásokat meghívni, amelyek témái ehhez kapcsolódnak, másrészt pedig az esemény arculatát is ennek megfelelően alakították ki. Ez a társulat tagjainak gyerekkori, fiatalkori képeiből áll össze, „úgy kapcsolódik a közös emlékezethez, hogy több generáció van a társulatban, többféle háttérrel, de a múltat együtt éltük meg, és együtt csinálunk színházat” – magyarázta Győrfi Kata művészeti referens.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az előadásokon túl idén is lesz TEA (Találkozás Egy Alkotóval – szerk. megj.), tudtuk meg Dálnoky Réka művészeti vezetőtől. Ennek keretében minden napra olyan alkotót hívtak, aki az alkotás kérdéséről vagy a kortárs dráma helyzetéről beszél. Szeptember 25-én, szombaton délelőtt például itt a kortárs drámaírásról lesz nyilvános kerekasztal-beszélgetés, amelyen drámaírókat, fordítókat, rendezőket, színészeket, társulatvezetőket kérdeznek a drámaírás aktuális körülményeiről Erdélyben, Európában.
Emlékszel még, milyen volt játszani? címmel szintén szombaton a dráMA idei mottójához kapcsolódva a Tomcsa Sándor Színház előadóművészei a felnőtteknek szerveznek kreatív programot, amelynek célja, hogy könnyű, szórakoztató és „könnyen bevállalható foglalkozásokon keresztül a felnőttek újrakapcsolódjanak azzal a gyerekkori énjükkel, amikor még szabadon játszottak” – mondta Dálnoky Réka.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Igyekeznek fesztiválhangulatot teremteni, több koncert és filmvetítés is lesz a dráMAkocsMÁ-ban, amely szabadtéren, a színház épületének park felőli oldalánál működik majd. Itt többek közt – közkívánatra – vetítik majd a televíziós kategóriában UNITER-díjat nyert Samuel Beckett: Rövidek című saját produkciójukat.
A jelenlegi szabályok értelmében hetven százalékos nézőtéri telítettséggel lehet beltéri előadásokat tartani. Mivel a dráMA idején csak két nagyszínpadi produkció lesz, a legtöbb előadásra stúdiószínházi körülmények között kerül sor. A csökkentett nézőtér amúgy is korlátozza az előadásokon résztvevők számát, az említett korlátozás még inkább. Az adott lehetőségeket igyekeztek maximálisan kihasználni, de nem árt idejében helyet foglalni vagy bérletet váltani – jelezte Nagy Pál.
Önkéntesekre várnak
A fesztivál idejére várják önkéntesek jelentkezését, korhatár nélkül, a fesztivál lebonyolításában lehet segíteni. Mivel az önkéntes munkát mint civil közösségi tevékenységet itt is szeretnék meghonosítani, bátorítani, a felhívás nem csak a dráMA idejére érvényes, jelentkezni évad közben is lehet a színház telefonszámán, e-mailben vagy személyesen – fogalmazott a színházigazgató.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!