
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szeptember 20–26. között zajlik a dráMA kortárs színházi találkozó tizenkettedik kiadása. A tizenhárom társulat összesen tizenöt előadását, valamint számos kiegészítő programot magában foglaló fesztivál programjait a szervezők a közös emlékezet témája köré építették.
2021. szeptember 13., 12:542021. szeptember 13., 12:54
„Találkozóként tekintünk erre az eseményre, hiszen az országból mindenhonnan érkeznek meghívottak” – mondta Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója. Idén sokkal gazdagabb, színesebb választékot tudnak nyújtani,
„A város eléggé kiéhezett a nagyobb eseményekre a tavalyi vírushelyzet miatt, ha most nem szól bele, akkor lesz is lehetőség ezt pótolni: sok közösségi tér lesz, ahol alkotókkal, színészekkel találkozhat az is, aki esetleg egy-egy előadásra már nem kapott helyet.”
Nagy Pál azt is elmondta, hogy sikerült jelentős pályázati forrásokra találni, ezért idén kiegészítő programok szervezésével még színesebb, tartalmasabb választékot tudnak nyújtani a fesztivál látogatóinak.
A dráMA – folytatta a társulat igazgatója – mindig is a híd szerepét töltötte be a román–magyar közösségek között a kortárs alkotók és alkotások révén. Ez abban is megvalósul idén, hogy – szokás szerint –
Az előző kiadásnak már volt mottója, idén ezt az elvet folytatva szintén választottak jelmondatot, ez a közös emlékezet, és igyekeztek egyrészt olyan előadásokat meghívni, amelyek témái ehhez kapcsolódnak, másrészt pedig az esemény arculatát is ennek megfelelően alakították ki. Ez a társulat tagjainak gyerekkori, fiatalkori képeiből áll össze, „úgy kapcsolódik a közös emlékezethez, hogy több generáció van a társulatban, többféle háttérrel, de a múltat együtt éltük meg, és együtt csinálunk színházat” – magyarázta Győrfi Kata művészeti referens.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az előadásokon túl idén is lesz TEA (Találkozás Egy Alkotóval – szerk. megj.), tudtuk meg Dálnoky Réka művészeti vezetőtől. Ennek keretében minden napra olyan alkotót hívtak, aki az alkotás kérdéséről vagy a kortárs dráma helyzetéről beszél. Szeptember 25-én, szombaton délelőtt például itt a kortárs drámaírásról lesz nyilvános kerekasztal-beszélgetés, amelyen drámaírókat, fordítókat, rendezőket, színészeket, társulatvezetőket kérdeznek a drámaírás aktuális körülményeiről Erdélyben, Európában.
Emlékszel még, milyen volt játszani? címmel szintén szombaton a dráMA idei mottójához kapcsolódva a Tomcsa Sándor Színház előadóművészei a felnőtteknek szerveznek kreatív programot, amelynek célja, hogy könnyű, szórakoztató és „könnyen bevállalható foglalkozásokon keresztül a felnőttek újrakapcsolódjanak azzal a gyerekkori énjükkel, amikor még szabadon játszottak” – mondta Dálnoky Réka.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Igyekeznek fesztiválhangulatot teremteni, több koncert és filmvetítés is lesz a dráMAkocsMÁ-ban, amely szabadtéren, a színház épületének park felőli oldalánál működik majd. Itt többek közt – közkívánatra – vetítik majd a televíziós kategóriában UNITER-díjat nyert Samuel Beckett: Rövidek című saját produkciójukat.
A jelenlegi szabályok értelmében hetven százalékos nézőtéri telítettséggel lehet beltéri előadásokat tartani. Mivel a dráMA idején csak két nagyszínpadi produkció lesz, a legtöbb előadásra stúdiószínházi körülmények között kerül sor. A csökkentett nézőtér amúgy is korlátozza az előadásokon résztvevők számát, az említett korlátozás még inkább. Az adott lehetőségeket igyekeztek maximálisan kihasználni, de nem árt idejében helyet foglalni vagy bérletet váltani – jelezte Nagy Pál.
Önkéntesekre várnak
A fesztivál idejére várják önkéntesek jelentkezését, korhatár nélkül, a fesztivál lebonyolításában lehet segíteni. Mivel az önkéntes munkát mint civil közösségi tevékenységet itt is szeretnék meghonosítani, bátorítani, a felhívás nem csak a dráMA idejére érvényes, jelentkezni évad közben is lehet a színház telefonszámán, e-mailben vagy személyesen – fogalmazott a színházigazgató.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!