
Párducz Árpád, Magyarosi Sándor és Kmeczkó Sára a sepsiszentgyörgyi kerekasztal-beszélgetésen
Fotó: Tuchiluș Alex
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Háborúk és hatalmi dinamikák címmel rendez kerekasztal-beszélgetést szerdán Székelyudvarhelyen.
2024. november 20., 12:582024. november 20., 12:58
2024. november 20., 14:002024. november 20., 14:00
Az Ukrajna elleni orosz támadás és a Hamász terrortámadása Európában és globális szinten is átrajzolta az erőviszonyokat. A két konfliktus régóta fennálló politikai és gazdasági megállapodásokat rúgott fel, hatalmas politikai nyomást helyezve a hivatalban lévő kormányokra. Vajon tarthatunk egy átfogó közel-keleti háború rémképétől, illetve újra robbanhat Európa puskaporos hordója?
Ezt az összetett témát járják körül a meghívott szakemberek, Párducz Árpád és Kmeczkó Sára, a Migrációkutató Intézet kutatói, valamint Magyarosi Sándor hadtörténész az eseményen, amely szerdán 18 órától veszi kezdetét az MCC székelyudvarhelyi képzési központjában, a Városháza tér 15. szám alatt található Agora Business Centerben.
Az érdeklődőknek egy űrlap kitöltésével kell jelezniük részvételi szándékukat.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
Vörös hőségriasztás van érvényben szerda reggelig az ország területének háromnegyed részén; fokozott hőterhelés és helyenként 41 Celsius-fokos maximumok várhatók.
Az írásbeli vizsgákkal folytatódik hétfőn az érettségi. Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn román nyelvből és irodalomból mérik fel a tanulók tudását.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!