Hirdetés
Hirdetés

Tápérték, allergének, összetevők – továbbra is hiányosak az éttermi étlapok

A felszolgált ételek tápértékére vonatkozó információk továbbra is hiányoznak sok étterem étlapjáról •  Fotó: Erdély Bálint Előd

A felszolgált ételek tápértékére vonatkozó információk továbbra is hiányoznak sok étterem étlapjáról

Fotó: Erdély Bálint Előd

Már másfél éve érvénybe lépett az éttermi étlapokra vonatkozó fogyasztóvédelmi szabályozás, amely kötelezővé teszi, hogy a felhasznált összetevők mellett az adalékanyagok listáját és az ételek tápértékére vonatkozó információkat is tüntessék fel azokon, ám Hargita megyében a közétkeztetési egységek egy része azóta sem tett eleget a kötelezettségnek.

Széchely István

2024. augusztus 21., 21:062024. augusztus 21., 21:06

Az étlapokon feltüntetett információk bővítésére vonatkozó szabályozás 2022 őszén jelent meg, és eredetileg az év decemberében kellett volna érvénybe lépjen, ám ezt elhalasztották, így végül 2023. március közepétől vált kötelezővé a tájékoztatási szigorítás. A törvény értelmében

minden étterem, étkezde, büfé, cukrászda, kávézó, azaz minden olyan gazdasági egység, ahol ételt szolgálnak fel, kötelezően fel kell tüntesse étlapján az ételek összetevői mellett az azokban jelen lévő adalékanyagokat és a készítmény tápértékét.

Ezeket az információkat közvetlenül az értékesítés helyén kell megjelentetni, tehát házhoz rendelés esetén a honlapon, és a fogyasztó a rendelés befejezése előtt meg kell kapja ezeket az információkat.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Noha a fogyasztóvédelmi rendelet már másfél éve érvénybe lépett, Hargita megyében a közétkeztetési egységek egy része azóta sem bővítette az étlapon feltüntetett információkat, vagy ha igen, akkor nem megfelelően. Pedig a szabályozás elvárásainak nem nehéz eleget tenni.

Kezdetben az éttermek működtetői attól tartottak, hogy élelmiszerlaborba kell küldjék a teljes menüsort, ám ennél jóval egyszerűbb és olcsóbb, sőt ingyenes módszerek is vannak az ételek tápértékének a meghatározására.

A fogyasztóvédelem ellenőrzésekbe kezdett a közétkeztetési egységekben, és amint arról Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője a Székelyhont tájékoztatta, elérheti a 20 százalékot azoknak az egységeknek az aránya, amelyekben egyáltalán nem tettek eleget az említett kötelezettségnek.

Hirdetés

Ugyanakkor csak az éttermek, vendéglők, fast foodok, büfék, étkezdék mintegy felénél felel meg minden az elvárásoknak, ugyanis

vannak olyanok, ahol bővítették ugyan az ételek összetevőire, kalóriatartalmára vonatkozó tájékoztatást, de szinte csak a látszat kedvéért, azaz nem megfelelően.

„Most már nem az van, hogy elnézőek vagyunk, mert ez már majdnem egy kétéves történet. Most a mulasztásért büntetéseket kapnak” – mondta a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.

Hozzáfűzte azonban azt is, hogy mivel sok egységben még mindig arra hivatkoznak, hogy nem tudják, pontosan mit kell tenniük, ezért megelőzhetik a bírságot, ha a szakhatóságnál segítséget kérnek a hiányosságok pótlása érdekében.

Idézet
Ha elküldik nekünk az étlapot, vagy személyesen bejönnek, mi megnézzük, és elmondjuk, hogy mi nem jó”

– fogalmazott.

Ugyanakkor a fogyasztóvédelem honlapján is elérhető egy útmutató a szükséges teendőkről, az interneten pedig már vannak jól használható alkalmazások az ételek tápértékének a meghatározására – sorolta a lehetőségeket Laurențiu Moldovan.

Vannak olyan vállalkozások is, amelyek ilyen szolgáltatásokat kínálnak, az éttermektől kapott információi szerint nagyjából 500-tól 1000 lejig terjedő áron

– ez is megoldást jelenthet, és jobb egy ilyen szolgáltatásért fizetni, mint a fogyasztóvédelemnek a hiányosságokért. A megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség viszont természetesen ingyen ad tájékoztatást a szükséges teendőkről az érdekelteknek – közölte a szakhatóság megyei képviselője.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A fogyasztóvédelemnél egyébként nem csak az ellenőrzések során tapasztalták, hogy a tápérték, az összetevők és allergének feltüntetését tekintve komoly hiányosságok vannak a közétkeztetési egységekben, hanem erre vonatkozó lakossági panaszokat is kaptak – nem sokat ugyan, de kaptak –, tudtuk meg Laurențiu Moldovantól. A szankciókat illetően a megyei fogyasztóvédelem vezetője elmondta,

a hiányosságokért kiszabható bírság értéke elérheti az 5000 lejt is,

és a problémát nem oldják meg a szakhatóság által megadott határidőn belül, akkor újabb pénzbüntetést kapnak, de átmenetileg akár az egység működését is felfüggeszthetik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 21., csütörtök

Máris itt a javaslat egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozására

A Béke – Románia az első parlamenti frakció szenátora, Adrian Peiu csütörtökön közölte, hogy egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozását támogatnák.

Máris itt a javaslat egy BÉKE–AUR–PSD alkotta kormány létrehozására
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Ebben a tanévben több mint hétezer kilométert gyalogoltak a sepsiszentgyörgyi gyerekek

Gyerekzsivaj pezsdítette fel a borús reggelt Sepsiszentgyörgy főterén, a Lábbusz-program ötödik születésnapján. A gyalogos iskolabuszról az elmúlt években 13 város vett példát, és az ötletgazdák abban bíznak, hogy hamarosan még többen csatlakoznak.

Ebben a tanévben több mint hétezer kilométert gyalogoltak a sepsiszentgyörgyi gyerekek
2026. május 21., csütörtök

Az egészségügyi szakhatóság is nehéz helyzetbe került a megszorítások miatt

Az alacsony bérek miatt alig van szakemberutánpótlás, nem vonzó a népegészségtan az egészségügyi pályát választók számára. Most viszont a még meglévő személyzetet is karcsúsítania kell a népegészségügyi igazgatóságoknak az állami megszorítások miatt.

Az egészségügyi szakhatóság is nehéz helyzetbe került a megszorítások miatt
2026. május 21., csütörtök

Támogatást kaphat Parajd és az árvíz sújtotta Kovászna megyei települések

Az Európai Unió Szolidaritási Alapjából kaphat támogatást Románia a tavalyi árvizek utáni helyreállítási munkálatokra. A tervek szerint a parajdi beavatkozások és több Kovászna megyei település is érintett lehet.

Támogatást kaphat Parajd és az árvíz sújtotta Kovászna megyei települések
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Nem lehetne többé miniszterelnök Orbán Viktor a Tisza alaptörvény-módosítása után

A kormányfői megbízatás maximális hosszának korlátozását kezdeményezte alaptörvény-módosító javaslatában a Tisza-frakció két tagja szerdán.

Nem lehetne többé miniszterelnök Orbán Viktor a Tisza alaptörvény-módosítása után
2026. május 21., csütörtök

Elindult a felásott utak helyreállítása Gyergyószentmiklóson

Az ivóvíz- és csatornahálózat korszerűsítési munkálatok alatt minden gyergyószentmiklósi városrészben felásták az utakat. Történtek már korábban is visszaaszfaltozások, idén ennek szeretnének a végére járni. Elkezdődtek a helyreállítási munkálatok.

Elindult a felásott utak helyreállítása Gyergyószentmiklóson
2026. május 20., szerda

Áramszünetekre figyelmeztet a szolgáltató

Az Electrica áramszolgáltató tájékoztatása szerint karbantartási és javítási munkálatok miatt több Maros és Hargita megyei településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő két napban.

Áramszünetekre figyelmeztet a szolgáltató
Hirdetés
2026. május 20., szerda

Tánczos Barna: meg kell hosszabbítani az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását

Meg kell hosszabbítani az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását a jelenlegi gazdasági helyzetre való tekintettel Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter szerint. Az intézkedés hatálya június 30-án járna le.

Tánczos Barna: meg kell hosszabbítani az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását
2026. május 20., szerda

Megvolt az utolsó csengőszó a Márton Áron Tehetséggondozó Központ ballagóinak

Jubileumi ballagási ünnepséget tartottak a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központban szerdán, tíz évvel azután, hogy megnyitották a létesítményt az FK Csíkszereda épületében. Idén 27 végzős diák ballagott el a központból.

Megvolt az utolsó csengőszó a Márton Áron Tehetséggondozó Központ ballagóinak
2026. május 20., szerda

Csúszópénz elfogadásakor ért tetten egy RMDSZ-es polgármestert az Európai Ügyészség

Hatósági felügyelet alá került a Bihar megyei Érbogyoszló RMDSZ-es polgármestere, miután csúszópénz elfogadásán érte tetten az Európai Ügyészség (EPPO).

Csúszópénz elfogadásakor ért tetten egy RMDSZ-es polgármestert az Európai Ügyészség
Hirdetés