X. Jubileumi Tanulmányi Napok az egyház társadalmi tanításáról címmel tartottak egész napos előadás-sorozatot pénteken Csíksomlyón, a megyei tanács multifunkcionális központjában.
2012. január 28., 09:502012. január 28., 09:50
2012. január 28., 21:032012. január 28., 21:03
Borboly Csaba, Csató Béla, Ráduly Róbert Kálmán és Soós Károly nyitotta meg a tanulmányi napot
Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a budapesti Márton Áron Társaság szervezésében a résztvevők előadást hallhattak a bankok szerepéről a gazdasági válságban, az Európai Unióról, a szegénység és gazdagság kérdéséről a pápai körlevelek tükrében. A rendezvény mottójául egy Robert Schuman-idézetet választottak: „Európának érdekében áll, hogy ura legyen saját sorsának.”
A megnyitón Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kiemelte, hogy jövőképre, a szolidaritáson alapuló, egymást erősítő rendszerekre van szükség, amelyek kialakításához elengedhetetlen a párbeszéd. Soós Károly, a Márton Áron Társaság elnöke kifejtette, hogy a tanulmányi napok célja egy társadalmi párbeszéd kialakítása, hiszen a katolikus egyháznak, a kereszténységnek fontos mondanivalója van a társadalom számára. Csató Béla csíkszentkirályi plébános, a rendezvény kezdeményezője szerint az emberi élet ökofeltételei közé tartozik a kultúra, a lelkiség és a gazdaság, amelyek között csak a szeretet képes összhangot teremteni, ennek megélésére, továbbadására buzdította a jelenlévőket.
Csató Béla méltatását Zonda Erika olvasta fel. Nézze meg videónkat!
A megyeitanács-elnök Márton Áron-emlékéremmel jutalmazta Csató Béla áldozatos, kitartó munkáját, amelynek köszönhetően a rangos eseménysorozat tizedik állomásához érkezhetett. Csató Béla méltatását Zonda Erika, Hargita Megye Tanácsa Programok és Vidékfejlesztési Igazgatóságának vezetője olvasta fel. Hargita Megye Tanácsának Márton Áron-emlékérme azoknak a személyeknek adományozható, akik a tudományos, kulturális és sportéletben, a közigazgatásban, a megye nemzetközi kapcsolatainak építésében vagy más területeken kimagasló eredményeket értek el, vagy tevékenységükkel méltóvá váltak az elismerésre.
A továbbiakban dr. Jitianu Liviu, dr. Holló László, Halász Geyza Zsolt, Bokor-Halász Katalin, Soós Károly, Korodi Attila, valamint Orbán Szabolcs OFM-tartományfőnök tartott előadást. Az egész napos rendezvény közös esti imádsággal zárult Tamás József püspök vezetésével.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!