A külhoni magyar felsőoktatás fontosságáról és az ebből fakadó társadalmi, gazdasági és kulturális fejlődésről beszélt Varga-Bajusz Veronika, Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumának felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára pénteken a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) tanévnyitó ünnepségén.
2023. szeptember 15., 18:442023. szeptember 15., 18:44
520 hallgató kezdte meg a tanévet idén a SZÉK-en
Fotó: László Ildikó
A külhoni magyar felsőoktatás fontosságáról és az ebből fakadó társadalmi, gazdasági és kulturális fejlődésről beszélt Varga-Bajusz Veronika, Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumának felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára pénteken a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ (SZÉK) tanévnyitó ünnepségén.
2023. szeptember 15., 18:442023. szeptember 15., 18:44
520 hallgató kezdte meg a tanévet idén a SZÉK-en
Fotó: László Ildikó
A magyar himnusz eléneklését követően Ilyés Ferenc, a SZÉK programigazgatója, a tanévnyitó házigazdája emlékeztetett, hogy
Mint mondta, beszédét az érték (a közösség, amiben vagyunk), az értelem (a tudásfejlesztés) és az érzelem (egymással való törődés) köré építette. Azt is közölte, hogy
Fotó: László Ildikó
Ölvedi Zsolt, Székelyudvarhely alpolgármestere rámutatott, iskolaváros révén a városvezetés nem győzi hangsúlyozni a felsőoktatás fontosságát, ezért is örült, hogy részt vehetett a tanévnyitón. Hozzátette:
Fotó: László Ildikó
„Nem futamodom meg a munkától” – idézte Márton Áron püspök papi jelmondatát Varga-Bajusz Veronika, Magyarország Kulturális és Innovációs Minisztériumának felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára. Mint fogalmazott,
Hangsúlyozta, hogy
Fontos küldetése a SZÉK-nek lehetőséget teremteni arra, hogy a fiatalok helyben szerezhessék a számukra szükséges tudást. Nem csak a felsőfokú végzettséget szerezhetnek ott a hallgatók, de megtalálják azon képzéseket is, amelyek szakmai vagy saját fejlődésüket segítik elő.
– szögezte le a helyettes államtitkár. Rámutatott arra, hogy az elmúlt években jelentősen előreléptek a magyar egyetemek a világ felsőoktatási ranglistáján: tizenegy intézmény van a legjobb öt százalékban. A jelenleg magyar kormány viszont ennél ambíciózusabb, még jobb eredményeket szeretnének elérni.
Fotó: László Ildikó
A helyettes államtitkár leszögezte, hogy
„Ezzel nem csak otthonuk és a Kárpát-medence egészének fejlődését szolgálják, hanem a nemzeti összetartozást is erősítik. (…)
– magyarázta.
Fotó: László Ildikó
Kiemelte, hogy a külhoni magyarság körében diplomával rendelkezők aránya meg kell haladja az adott ország ugyanezen részarányát. A magyar felsőoktatási intézmények kell váljanak a külhoni magyarság kulturális és gazdasági életének szervezőközpontjaivá.
Varga-Bajusz Veronika beszéde végén köszönetet mondott a SZÉK-nek, hogy ők is a felsorolt elveket vallják.
Fotó: László Ildikó
Nem lehetett jelen a rendezvényen Szász Jenő, a Székelyudvarhelyért alapítvány elnöke, akinek gondolatait Orbán Attila az említett alapítvány igazgatója tolmácsolta.
A pénteki tanévnyitón beszédet mondott még Vigh László, az Edutus Egyetem tudományos és nemzetközi rektorhelyettese, Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, Koltai László, az Óbudai Egyetem Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar dékánja és Betlehem József, a Pécsi Tudományegyetem általános, stratégiai és kapcsolati rektorhelyettese.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa Románia kérésére rendkívüli ülést tart az Oroszország által elkövetett román légtérsértés ügyében; Oana Țoiu román külügyminiszter a nemzetközi jogsértésekről és az Oroszország tettei által generált kockázatokról fog beszélni.
Nicușor Dan szerint a gyermeknap többet jelent egy örömteli pillanatnál, a társadalom elkötelezettségét jelenti egy olyan környezet megteremtése iránt, amelyben minden gyermek védelmet, odafigyelést, tiszteletet és bátorítást kap álmai követésére.
Egy felnőtt és két gyermek került kórházba hétfőn, miután négy személygépkocsi ütközött össze az 1-es országúton Felek (Avrig) Fenyőfalva (Bradu) felőli kijáratánál, Szeben megyében.
Előre tervezett karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt több településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő napokban – közölte az Electrica áramszolgáltató vállalat.
A World Vision Románia által megkérdezett tinédzserek közel negyede azt mondja, hogy a felnőttek ritkán vagy szinte soha nem hallgatják meg őket – derül ki szervezet gyermeknap alkalmából végzett felméréséből.
Az államfő szerint az eltávolítása hatással lehet a jogállamisági feltételekhez kötött uniós források lehívására is.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
A vízbefulladásos balesetek megelőzését, valamint a felelős magatartás erősítését célzó országos kampányt indít június 1. és augusztus 31. között az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős mennyiségű csapadékra és szélviharokra adtak ki figyelmeztetést hétfőn a meteorológusok; a riasztás 21 megyében – köztük a székelyföldiekben – érvényes a nap folyamán.
Ha Sulyok Tamás nem mond le köztársasági elnöki tisztéről, a Tisza párt módosítani fogja az alaptörvényt – mondta a miniszterelnök hétfőn Budapesten, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!