
Fellépnének a diszkrimináció ellen
Fotó: Farkas Orsolya
Egyetért a szakszervezetek május 18-i, szombati tiltakozásával a Székely Nemzeti Múzeum és munkaközössége – jelentették be Facebook-oldalukon az intézmény képviselői. Az országos szintű japánsztrájkkal az alacsony bérezés ellen léptek fel az érintett dolgozók, annak eredménytelensége miatt azonban újabb tüntetést hirdettek ki a Múzeumok éjszakájának alkalmából.
2024. május 18., 16:182024. május 18., 16:18
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum szombat reggel jelentette be, hogy támogatja az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetséghez tartozó Kulturális és Média-szakszervezetek Országos Szövetségének szombati tiltakozását, „amelyet Románia kormányának a könyvtárak és közgyűjtemények alkalmazottaival szemben tanúsított diszkriminatív eljárása miatt kezdeményeztek”.
A japánsztrájk első felvonásához több mint egy hónappal ezelőtt csatlakozott a Csíki Székely Múzeum is, ám ez május első hetével lecsengett, méghozzá eredménytelenül. Korábbi cikkünkből kiderül, a szakszervezeti tiltakozást az váltotta ki, hogy
Akkor a szakszervezet bejelentette, hogy amennyiben nem sikerül elérni a céljukat, május második felében újabb sztrájkot hirdetnek.
Május 18-a egyben a múzeumok éjszakájának ünnepe is. A szakszervezet honlapján a következőképpen fogalmazott a mai napról: „Országos szinten megszervezett, nagyvonalú rendezvénynek kellett volna lennie, a múzeumok és az e területen dolgozó emberek ünnepének, valamint egy mérföldkőnek – 20 éves a Múzeumok éjszakája Romániában!” Szerintük azonban a dolgok másképp állnak, a kormány ugyanis semmibe vette a kéréseiket, soha be nem tartott ígéretekkel ámítja a múzeumi dolgozókat.
Marcel Ciolacu kormányfő három nappal ezelőtt szólította fel az érintetteket, hogy ne bojkottálják az országszintű eseményt, kiemelve, az általuk kifogásolt problémákat párbeszéddel lehet megoldani, nem pedig zsarolással. Csütörtökön már arról beszélt, hogy folyamatban vannak a bérezésekről szóló tárgyalások, ezért meggyőződése, hogy a Múzeumok éjszakáját a szokásos, rendezett körülmények között lehet majd megtartani.
Románia lakónépessége 2080-ra 15,633 millió főre csökkenhet a 2025. január 1-jén nyilvántartott 19,043 millióról – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb népesség-előreszámításából.
Az utcán maradhat a szemét Marosvásárhelyen, miután a prefektúra megtámadta a közigazgatási bíróságon az önkormányzat szemétszolgáltatásra vonatkozó határozatát. A városmenedzser szerint egyelőre nincs gond.
Idén májusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,8-szorosa volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
Raed Arafat csütörtökön megerősítette, hogy a katonai ügyészek zárolták a vagyonát, beleértve a bankszámláit is, abban az ügyben, amelyben több személlyel együtt őt is csempészéssel gyanúsítják egy Nagy-Britanniából beszerzett helikopter ügyében.
A marosvásárhelyi Állomás térre szálltak ki a tűzoltók csütörtökön késő este, ahol vasúti talpfák gyúltak meg.
Homokvihar alakult ki szerdán Eforie tengerparti strandjain, a vízimentők beszámolói szerint a szél nagy erővel fújt a tenger felől. Videót is közzétettek az esetről.
Az oktatási minisztérium hasznos tanácsokat és a felvételi folyamat lépéseit tartalmazó útmutatót tett közzé a középiskolai felvételire jelentkező tanulók számára.
A kormány csütörtökön 20,028 millió lejt utalt ki a költségvetési tartalékalapból fogyatékossággal élő felnőttek bentlakásos központjainak és idősotthonoknak a finanszírozására.
Csak minden negyedik romániai tölti az idei nyári szabadságát külföldön, közülük 65 százalék Görögországot, Bulgáriát, Olaszországot vagy Törökországot jelölte meg úti célként – derül ki egy felméréséből.
Újabb nemzetközi járatot indít a Wizz Air a brassói nemzetközi repülőtérről: november 3-tól közvetlen összeköttetés lesz a spanyolországi Valencia és Brassó között.
szóljon hozzá!