
Fotó: Csíki Székely Múzeum
„Emberibb” béreket követelve csatlakozott az országos japánsztrájkhoz a Csíki Székely Múzeum keddtől. A kulturális és médiaszakszervezetek országos szövetsége azért tiltakozik, mert a kulturális minisztérium nem tartotta be az áprilisra ígért béremelést.
2024. április 09., 16:562024. április 09., 16:56
2024. április 09., 17:122024. április 09., 17:12
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója megkeresésünkre elmondta, keddtől csatlakoztak az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetséghez tartozó Kulturális és Média-szakszervezetek Országos Szövetségének japánsztrájkjához. A szakszervezeti tiltakozást az váltotta ki, hogy a kulturális minisztérium márciusban megígérte,
a múzeumi dolgozók fizetését áprilistól 10 százalékkal emelik,
és ősztől újabb 10 százalékkal.
Emellett a munkakörülményeiket is javítanák.
Viszont az erről szóló jogszabálytervezetet nem terjesztették a kormány elé elfogadásra.
„A könyvtári és múzeumi alkalmazottaknak alacsonyabb a bére, mint például a színészeké, holott ők is szakmai munkát végeznek, ezen akart változtatni a kulturális miniszter, aki terveit a Facebookon is közzé tette” – magyarázta a múzeum igazgatója. Hozzátette, amennyiben a fehérszalagos, jelzés értékű munkavégzés nem éri el a célját, akkor
A Csíki Székely Múzeumnak huszonnégy alkalmazottja van, az intézményt a csíkszeredai önkormányzat tartja fenn. Az igazgató kiemelte,
„Valószínűleg első körben az országos múzeumokat érinti majd a törvénymódosítás, amennyiben a kisebb múzeumok is benne lesznek, akkor annak örvendeni fogunk” – jegyezte meg Karda-Markaly Aranka.
Több százezer ember védelmét biztosítják idén is a csíksomlyói nyeregben a tűzoltók, mentők, csendőrök és rendőrök. Mutatjuk, hol juthatnak segítséghez a zarándokok, és mit tehetnek a rosszullétek megelőzése érdekében.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
Az Országos Szociális Felügyeleti és Kifizetési Ügynökség (ANPIS) átutalta az áprilisi gyermeknevelési pótlékok (gyerekpénz) kifizetéséhez szükséges összeget.
A heves esőzések és a patakokban felgyűlt hordalék miatt zavarossá vált a csapvíz Kovásznán, Barátoson, Pákén és Orbaiteleken. A szolgáltató ellenőrzi a vízminőséget, és arra kéri a lakókat, hogy a biztonság kedvéért egyelőre ne fogyasszanak belőle.
Romjaiból építették újjá a gyimesbükki Bethlen–Rákóczi-várat az ezeréves határon. A látványos épület péntek déli átadóünnepségének – amelyet a 30-as számú őrház előtt tartottak – az időjárás is kedvezett.
A Colectiv-ügyben elítélt katonai tűzoltók egyikét, Antonina Radut, aki négy évvel ezelőtt, az ítélet kihirdetése előtt elszökött Romániából, bebörtönözték egy moldovai börtönben, ahol a román bíróságok által kiszabottnál enyhébb büntetést fog letölteni.
Hantavírusgyanús esetet jelentettek Krassó-Szörény megyéből – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Robbanás történt a Mol tiszaújvárosi üzemében, egy ember életét vesztette, több súlyos sérült van – írja az MTI Magyar Péter miniszterelnök péntek délelőtti Facebook-bejelentésére hivatkozva.
Az elnöki hivatal pénteken bejelentette, hogy a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ aláírt egy megállapodást, amelyben vállalják, hogy a parlamenti ülésszak végéig elfogadják az új közalkalmazotti bértörvényt.
Jelentős mennyiségű csapadékra és szélre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
1 hozzászólás