
Újabb intézkedések vannak készülőben az alapellátó-rendszerben. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Feltehetően ismét csökkenteni fogják a háziorvosoknak a betegeik után fizetendő fejpénz értékét, ezért Kovászna megye önkormányzata a bukaresti döntéshozókhoz fordul az ügyben. Arra kérik a kormányt, a háziorvosoknak és a járóbeteg-rendelőknek fizetett díjakat június 30-a után is tartsák a jelenlegi szinten, amikor lejárnak az Országos Egészségbiztosító Pénztárral (CNAS) kötött keretszerződésekhez kapcsolódó megállapodások.
2024. április 14., 11:242024. április 14., 11:24
A Kovászna Megye Tanácsa múlt heti ülésén felvetődött gondra Para János orvos és tanácsos mutatott rá.
– fogalmazott a szakember. Emlékeztetett, hogy az Országos Egészségbiztosító Pénztárral kötött szerződés június végéig érvényes, az új keretszerződéssel pedig vélhetően hozzávetőleg 30 százalékos csökkenést akarnak bevezetni.
Az újabb intézkedés bevezetésének esedékességére Sereș Lucia, a Kovászna Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke hívta fel a figyelmet. A CNAS április elsejei bejelentése szerint ugyanis a költségvetés csak szeptemberig lesz elegendő, és mivel az utolsó negyedévre nincs pénz, ezért költségcsökkentésre van szükség.
Para János felidézte, súlyos nehézségekkel küzd az alapellátás, a szakemberek pedig lassan teljesen elfogynak. Kovászna megyét tekintve elmondta,
Ugyanakkor azokon a településeken, ahol a lakók száma a többezres lélekszámot is eléri (például a több mint ötezer lakosú Zágonban), egyetlen szakemberre kell szorítkozniuk.
– mondta Para János megyei tanácsos. Az utánpótlást tehát egyre nehezebben lehet bevonzani a szakmába, amelyet a kiöregedés veszélyeztet. Mint mondta, a háziorvosok legkevesebb fele 65 év feletti, és vannak, akik 70–75 évesen is praktizálnak. Az orvos szerint a városokban még egyelőre nem érzékelhető, de a falvakban egyre növekszik a gond, amellyel előbb-utóbb szembe kell nézni.
Tamás Sándor tanácselnök a Kovászna megyei önkormányzat ülésén elhangzott kérés kapcsán elmondta: mindent megtesznek, hogy a politikai képviselőkön keresztül hatást gyakoroljanak a kormányra, és ugyanezt kérik az önkormányzati testületet alkotó más pártoktól is. Ugyanakkor kihangsúlyozta, Kovászna Megye Tanácsa is hivatalos levelet címez a döntéshozókhoz, amennyiben a tanácsot alkotó frakciók is beleegyeznek. Az értekezés végén a Nemzeti Liberális Párt képviselője, Olimpiu Floroian máris jelezte támogatási szándékát.
Mint ismert, januárban országos szintű kétségbeesést okozott az egészségügyi minisztérium terve, amellyel februártól csökkentették volna az egészségügyi alapellátó-rendszer rendelőinek állami finanszírozását. Mindezt ideiglenes megoldással orvosolták, így a januárban meghozott döntés értelmében június 30-ig érvényben maradnak a 2023 utolsó negyedévében megszabott pontértékek, egyelőre azonban nem tudni, milyen sors vár a háziorvosi rendelőkre a keretszerződés lejárta után.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!