
Egyelőre a művelődési ház előterében tekinthető meg a Csanády-szobor
Fotó: Beliczay László
Nem vitás, hogy Csanády György, a székely himnusz írója megérdemel egy szobrot, ráadásul nem is akárhol: valahol Székelyudvarhely központi részén – jelentette ki Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.
2025. március 12., 09:572025. március 12., 09:57
Kis túlzással lassan a Küküllőt is el lehetne torlaszolni azokkal az átiratokkal, kérvényekkel, megbeszélésekről készült jegyzőkönyvekkel, amelyek 2019 óta készültek azzal kapcsolatban, hogy végre egy központi alkotás emlékezzen meg Csanády Györgyről, a székely himnusz szerzőjéről (1895-1952). Hat éve kezdeményezte a Balázs Ferenc Vegyeskar, hogy állítsanak szobrot a székelyudvarhelyi születésű Csanádynak. Elképzelésüket több szervezet és adományozó is támogatta, így az anyagiak birtokában megrendelhették az alkotást Máthé Lóránt Pál és Biró Mihály szobrászművészektől.
Még el sem készült a mű, máris heves vita alakult ki arról, hogy hol lehetne azt kiállítani. Javaslatból nem volt hiány, de azt hol a lakók, hol pedig a mostanra már feloszlott, kültéri alkotásokat elbíráló bizottság negatív véleményezése miatt kellett elvetni.
Végül elkészült a Csanády-szobor, amit 2022. május 22-én, a székely himnusz bemutatásának 100. évfordulóján láthatott a közönség. Jobb helyszín híján
Ezt követően folyamatosan akadályokba ütközött a szobor kültéri elhelyezése, így most is csak az említett kulturális intézményben lehet megtekinteni.
Bíró Edit, a Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője lapunknak elmondta, az évek során több kérést is benyújtott a polgármesteri hivatalban, továbbá szóban is számos alkalommal egyeztetett a probléma megoldása érdekében. Mostanig azonban elmaradtak a konkrét eredmények. Ennek ellenére sem tettek le elképzeléseikről, miszerint
ezért is vették fel a kapcsolatot Szakács-Paál Istvánnal, Székelyudvarhely tavaly megválasztott polgármesterével. Bíró Edit kifejtette, nyitottsággal fogadta őt az elöljáró, aki szeretne megoldást találni a helyszínre. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt napokban rendbe hozták Csanády György sírját is.
A Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője azt kérte a polgármestertől, hogy mindenképp csak a májusi elnökválasztást követően foglalkozzanak hangsúlyosabban a témával, hiszen nem szeretnék, ha a szobor politikai csatározások eszközévé válna.
Fotó: Beliczay László
Szakács-Paál István a Székelyhonnak elmondta, jelenleg úgy látja, hogy mindenképp létre kell hozni egy új kültéri alkotásokat elbíráló bizottságot, hiszen fontos meghallgatni a szakemberek véleményét az ügyben. Így ugyanis szakszerűen lehet dönteni arról, hogy hol és miként van lehetőség a szobor köztéri elhelyezésére. Ha ennek megoldása engedélyeztetési problémákba ütközik vagy bizonyos hivatalos szervek nem nézik majd jó szemmel a projektet, akkor olyan természetes személyek tulajdonában lévő területeket kell beazonosítani, amelyek megfelelnek a célra. A lényeg, hogy ezeken kisebb bürokráciával lehet majd elhelyezni a művet. „Mindkét utat végig kell járjuk, de
– szögezte le a polgármester.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!