
Egyelőre a művelődési ház előterében tekinthető meg a Csanády-szobor
Fotó: Beliczay László
Nem vitás, hogy Csanády György, a székely himnusz írója megérdemel egy szobrot, ráadásul nem is akárhol: valahol Székelyudvarhely központi részén – jelentette ki Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.
2025. március 12., 09:572025. március 12., 09:57
Kis túlzással lassan a Küküllőt is el lehetne torlaszolni azokkal az átiratokkal, kérvényekkel, megbeszélésekről készült jegyzőkönyvekkel, amelyek 2019 óta készültek azzal kapcsolatban, hogy végre egy központi alkotás emlékezzen meg Csanády Györgyről, a székely himnusz szerzőjéről (1895-1952). Hat éve kezdeményezte a Balázs Ferenc Vegyeskar, hogy állítsanak szobrot a székelyudvarhelyi születésű Csanádynak. Elképzelésüket több szervezet és adományozó is támogatta, így az anyagiak birtokában megrendelhették az alkotást Máthé Lóránt Pál és Biró Mihály szobrászművészektől.
Még el sem készült a mű, máris heves vita alakult ki arról, hogy hol lehetne azt kiállítani. Javaslatból nem volt hiány, de azt hol a lakók, hol pedig a mostanra már feloszlott, kültéri alkotásokat elbíráló bizottság negatív véleményezése miatt kellett elvetni.
Végül elkészült a Csanády-szobor, amit 2022. május 22-én, a székely himnusz bemutatásának 100. évfordulóján láthatott a közönség. Jobb helyszín híján
Ezt követően folyamatosan akadályokba ütközött a szobor kültéri elhelyezése, így most is csak az említett kulturális intézményben lehet megtekinteni.
Bíró Edit, a Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője lapunknak elmondta, az évek során több kérést is benyújtott a polgármesteri hivatalban, továbbá szóban is számos alkalommal egyeztetett a probléma megoldása érdekében. Mostanig azonban elmaradtak a konkrét eredmények. Ennek ellenére sem tettek le elképzeléseikről, miszerint
ezért is vették fel a kapcsolatot Szakács-Paál Istvánnal, Székelyudvarhely tavaly megválasztott polgármesterével. Bíró Edit kifejtette, nyitottsággal fogadta őt az elöljáró, aki szeretne megoldást találni a helyszínre. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt napokban rendbe hozták Csanády György sírját is.
A Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője azt kérte a polgármestertől, hogy mindenképp csak a májusi elnökválasztást követően foglalkozzanak hangsúlyosabban a témával, hiszen nem szeretnék, ha a szobor politikai csatározások eszközévé válna.
Fotó: Beliczay László
Szakács-Paál István a Székelyhonnak elmondta, jelenleg úgy látja, hogy mindenképp létre kell hozni egy új kültéri alkotásokat elbíráló bizottságot, hiszen fontos meghallgatni a szakemberek véleményét az ügyben. Így ugyanis szakszerűen lehet dönteni arról, hogy hol és miként van lehetőség a szobor köztéri elhelyezésére. Ha ennek megoldása engedélyeztetési problémákba ütközik vagy bizonyos hivatalos szervek nem nézik majd jó szemmel a projektet, akkor olyan természetes személyek tulajdonában lévő területeket kell beazonosítani, amelyek megfelelnek a célra. A lényeg, hogy ezeken kisebb bürokráciával lehet majd elhelyezni a művet. „Mindkét utat végig kell járjuk, de
– szögezte le a polgármester.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!