
Egyelőre a művelődési ház előterében tekinthető meg a Csanády-szobor
Fotó: Beliczay László
Nem vitás, hogy Csanády György, a székely himnusz írója megérdemel egy szobrot, ráadásul nem is akárhol: valahol Székelyudvarhely központi részén – jelentette ki Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.
2025. március 12., 09:572025. március 12., 09:57
Kis túlzással lassan a Küküllőt is el lehetne torlaszolni azokkal az átiratokkal, kérvényekkel, megbeszélésekről készült jegyzőkönyvekkel, amelyek 2019 óta készültek azzal kapcsolatban, hogy végre egy központi alkotás emlékezzen meg Csanády Györgyről, a székely himnusz szerzőjéről (1895-1952). Hat éve kezdeményezte a Balázs Ferenc Vegyeskar, hogy állítsanak szobrot a székelyudvarhelyi születésű Csanádynak. Elképzelésüket több szervezet és adományozó is támogatta, így az anyagiak birtokában megrendelhették az alkotást Máthé Lóránt Pál és Biró Mihály szobrászművészektől.
Még el sem készült a mű, máris heves vita alakult ki arról, hogy hol lehetne azt kiállítani. Javaslatból nem volt hiány, de azt hol a lakók, hol pedig a mostanra már feloszlott, kültéri alkotásokat elbíráló bizottság negatív véleményezése miatt kellett elvetni.
Végül elkészült a Csanády-szobor, amit 2022. május 22-én, a székely himnusz bemutatásának 100. évfordulóján láthatott a közönség. Jobb helyszín híján
Ezt követően folyamatosan akadályokba ütközött a szobor kültéri elhelyezése, így most is csak az említett kulturális intézményben lehet megtekinteni.
Bíró Edit, a Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője lapunknak elmondta, az évek során több kérést is benyújtott a polgármesteri hivatalban, továbbá szóban is számos alkalommal egyeztetett a probléma megoldása érdekében. Mostanig azonban elmaradtak a konkrét eredmények. Ennek ellenére sem tettek le elképzeléseikről, miszerint
ezért is vették fel a kapcsolatot Szakács-Paál Istvánnal, Székelyudvarhely tavaly megválasztott polgármesterével. Bíró Edit kifejtette, nyitottsággal fogadta őt az elöljáró, aki szeretne megoldást találni a helyszínre. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt napokban rendbe hozták Csanády György sírját is.
A Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője azt kérte a polgármestertől, hogy mindenképp csak a májusi elnökválasztást követően foglalkozzanak hangsúlyosabban a témával, hiszen nem szeretnék, ha a szobor politikai csatározások eszközévé válna.
Fotó: Beliczay László
Szakács-Paál István a Székelyhonnak elmondta, jelenleg úgy látja, hogy mindenképp létre kell hozni egy új kültéri alkotásokat elbíráló bizottságot, hiszen fontos meghallgatni a szakemberek véleményét az ügyben. Így ugyanis szakszerűen lehet dönteni arról, hogy hol és miként van lehetőség a szobor köztéri elhelyezésére. Ha ennek megoldása engedélyeztetési problémákba ütközik vagy bizonyos hivatalos szervek nem nézik majd jó szemmel a projektet, akkor olyan természetes személyek tulajdonában lévő területeket kell beazonosítani, amelyek megfelelnek a célra. A lényeg, hogy ezeken kisebb bürokráciával lehet majd elhelyezni a művet. „Mindkét utat végig kell járjuk, de
– szögezte le a polgármester.
Az elmúlt 24 órában 24 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 18 személynek nyújtottak segítséget – számolt be hétfő reggel a Facebook-oldalán a Salvamont.
Háromnapos rendkívüli ülésszak kezdődik hétfőn a parlamentben. A szenátus és a képviselőház az országos helyreállítási terv (PNRR) mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges több törvénytervezetet is megvitat.
Szúnyogirtásra készül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala hétfőn este kilenc órától, így arra kérnek mindenkit, hogy kerüljék az alább közölt helyszíneket az említett időszakban.
Alapvető változásokat hoz a kedden hatályba lépő új urbanisztikai törvénykönyv, ami esetenként jócskán megkönnyíti az építkezéseket. Ám elhamarkodott lenne azt gondolni, hogy általánosan lazulnak az előírások. Sőt, lesznek, akik nem fognak örülni.
Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak – közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint júliusban 11 971 személynek folyósítottak különnyugdíjat, eggyel többnek, mint előző hónapban.
A pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adatai szerint a külföldi államadósság a GDP 30,8 százalékának megfelelő 599,946 milliárd lejre nőtt májusban az előző havi 592,836 milliárd lejről (a GDP 30,5 százaléka).
Isten jelenléte és a gyülekezet imái a legfontosabbak, hiszen így lesz élettel teli a felújított agyagfalvi református templom, ahol vasárnap tartottak ünnepi istentiszteletet. Közösségi összefogás eredménye volt a felújítás.
A Solidaritatea Sanitară szakszervezeti szövetség országos közvélemény-kutatást indított az egészségügyi dolgozók között arra nézve, hogy az új közalkalmazotti bértörvényt el kellene-e fogadni, avagy sem.
Tarlótűz pusztított vasárnap délután a Segesvárhoz tartozó Róra faluban, ebben pedig öt jármű is kiégett egy kertben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!