
Egyelőre a művelődési ház előterében tekinthető meg a Csanády-szobor
Fotó: Beliczay László
Nem vitás, hogy Csanády György, a székely himnusz írója megérdemel egy szobrot, ráadásul nem is akárhol: valahol Székelyudvarhely központi részén – jelentette ki Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.
2025. március 12., 09:572025. március 12., 09:57
Kis túlzással lassan a Küküllőt is el lehetne torlaszolni azokkal az átiratokkal, kérvényekkel, megbeszélésekről készült jegyzőkönyvekkel, amelyek 2019 óta készültek azzal kapcsolatban, hogy végre egy központi alkotás emlékezzen meg Csanády Györgyről, a székely himnusz szerzőjéről (1895-1952). Hat éve kezdeményezte a Balázs Ferenc Vegyeskar, hogy állítsanak szobrot a székelyudvarhelyi születésű Csanádynak. Elképzelésüket több szervezet és adományozó is támogatta, így az anyagiak birtokában megrendelhették az alkotást Máthé Lóránt Pál és Biró Mihály szobrászművészektől.
Még el sem készült a mű, máris heves vita alakult ki arról, hogy hol lehetne azt kiállítani. Javaslatból nem volt hiány, de azt hol a lakók, hol pedig a mostanra már feloszlott, kültéri alkotásokat elbíráló bizottság negatív véleményezése miatt kellett elvetni.
Végül elkészült a Csanády-szobor, amit 2022. május 22-én, a székely himnusz bemutatásának 100. évfordulóján láthatott a közönség. Jobb helyszín híján
Ezt követően folyamatosan akadályokba ütközött a szobor kültéri elhelyezése, így most is csak az említett kulturális intézményben lehet megtekinteni.
Bíró Edit, a Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője lapunknak elmondta, az évek során több kérést is benyújtott a polgármesteri hivatalban, továbbá szóban is számos alkalommal egyeztetett a probléma megoldása érdekében. Mostanig azonban elmaradtak a konkrét eredmények. Ennek ellenére sem tettek le elképzeléseikről, miszerint
ezért is vették fel a kapcsolatot Szakács-Paál Istvánnal, Székelyudvarhely tavaly megválasztott polgármesterével. Bíró Edit kifejtette, nyitottsággal fogadta őt az elöljáró, aki szeretne megoldást találni a helyszínre. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt napokban rendbe hozták Csanády György sírját is.
A Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője azt kérte a polgármestertől, hogy mindenképp csak a májusi elnökválasztást követően foglalkozzanak hangsúlyosabban a témával, hiszen nem szeretnék, ha a szobor politikai csatározások eszközévé válna.
Fotó: Beliczay László
Szakács-Paál István a Székelyhonnak elmondta, jelenleg úgy látja, hogy mindenképp létre kell hozni egy új kültéri alkotásokat elbíráló bizottságot, hiszen fontos meghallgatni a szakemberek véleményét az ügyben. Így ugyanis szakszerűen lehet dönteni arról, hogy hol és miként van lehetőség a szobor köztéri elhelyezésére. Ha ennek megoldása engedélyeztetési problémákba ütközik vagy bizonyos hivatalos szervek nem nézik majd jó szemmel a projektet, akkor olyan természetes személyek tulajdonában lévő területeket kell beazonosítani, amelyek megfelelnek a célra. A lényeg, hogy ezeken kisebb bürokráciával lehet majd elhelyezni a művet. „Mindkét utat végig kell járjuk, de
– szögezte le a polgármester.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
szóljon hozzá!