
Idén is kihelyezik a csíkszeredai Mikó-vár előtti térre a tizenhárom honvédtábornok portréit. Gyertyát lehet gyújtani. Archív
Fotó: Pinti Attila
Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc elfojtását követő megtorlás során Aradon kivégzett tizenhárom honvédtábornok vértanúságára, valamint Batthyány Lajos első felelős magyar miniszterelnök mártíromságára idén a koronavírus-járvány miatt az eddiginél szerényebb módon emlékeznek Székelyföldön.
2020. október 05., 20:472020. október 05., 20:47
Székelyudvarhelyen az elmúlt években köztéri rendezvénnyel emlékeztek az aradi vértanúkra, idén viszont ilyet nem szerveznek a járvány miatt. Most
Csíkszeredában nem történik változás az évfordulós megemlékezés tekintetében, az RMDSZ Csíki Területi és Városi Szervezete, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, valamint Korodi Attila megválasztott polgármester kezdeményezésére a korábbi évekhez hasonlóan kedden kihelyezik a Mikó-vár előtti térre a tizenhárom honvédtábornok portréit. A szervezők arra kérnek mindenkit, hogy a helyszínen
A portrék kedden és szerdán lesznek a téren.
Gyergyószentmiklóson már vasárnap tartottak egy emlékünnepséget a Kiss Ernő és Lázár Vilmos vértanúk emléktáblájának, valamint Czetz János tábornok mellszobrának helyet adó örmény katolikus templom kertjében. Október 6-án ugyanakkor gyertyagyújtásra várják egész nap a tiszteletadókat a főtéri pergolánál kiállított arcképcsarnokhoz.
Marosvásárhelyen a korábbi években a Székely Vértanúk emlékművénél szervezett megemlékezést az RMDSZ október 6-án, idén viszont ez elmarad.
Az aradi tizenhármak
Ezelőtt 171 évvel, 1849. október 6-án a magyar szabadságharc tizenhárom honvédtábornoka halt vértanúhalált, miután az osztrák hadbíróság a világosi fegyverletételt követően halálra ítélte őket. Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knezich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Gróf Leiningen-Westerburg Károly, Nagy-Sándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Gróf Vécsey Károly Aradon vesztette életét, Gróf Batthyány Lajos miniszterelnököt szintén október 6-án, Budapesten lőtték agyon.
Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András – közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.
Egy várakozó metrószerelvénybe is betévedt az a sérült vaddisznó, amely a mozgólépcsőn jutott le szombaton a Kossuth Lajos téri metróállomás peronjára, de egyik utas sem sérült meg – közölte a BKV Zrt. az MTI-vel.
A pénteki árcsökkenést követően szombaton is olcsóbb lett néhány banival a gázolaj a romániai töltőállomásokon, míg benzint szinten mindenhol az előző napi áron lehet tankolni.
Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelöli köztársasági elnöknek a Tisza párt parlamenti frakciója.
Több, kővel megrakott uszályt süllyesztettek a Duna medrébe a csernavodai atomerőmű még működő kettes blokkjának üzemben tartása érdekében – írja a News.ro hírportál szombati közlése nyomán az MTI.
A Moody's elismerte azokat a fontos lépéseket, amelyeket Románia az elmúlt évben a költségvetési egyensúly megteremtése és a kiadások visszafogása érdekében tett – közölte a Facebook-oldalán Nicușor Dan.
Légköri instabilitásra, megerősödő szélre, viharokra és jelentős mennyiségű csapadékot hozó záporokra vonatkozó, sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetés a székelyföldi megyéket is érinti.
Jelenleg 14 megye 133 településén korlátozzák a vezetékes vízellátást a rendelkezésre álló vízkészletek csökkenése miatt – derül ki a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) péntek este közölt adataiból.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
1 hozzászólás