A szervezet decemberi közgyűlésén
Fotó: Tamás Attila
Az erdő őrzésének megszervezése az idei legégetőbb feladata a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE) vezetőségének, amely gőzerővel dolgozik a területek kimérésén és térképen való ábrázolásán. Reményeik szerint tavaszra sikerül egy nagyobb összefüggő részen rendezni a gondokat és a Csíkszépvízi Magánerdészettel megegyezhetnek az őrzésről. Az elmúlt év eseményeiről, valamint terveikről kérdeztük Lőrincz Csabát, az egyesület alelnökét.
2018. január 04., 13:032018. január 04., 13:03
2018. január 04., 13:172018. január 04., 13:17
Az erdős területek birtoklevél szerinti újramérésén, valamint ezek térképen való ábrázolásán dolgoznak jelenleg az SZKE munkatársai – tudtuk meg Lőrincz Csabától, az egyesület alelnökétől. A cél az, hogy tisztán látható legyen, mely területeket adminisztrálja a szervezet, hiszen csak ezt követően tudnak érdemeleges tárgyalásokat folytatni az erdészetekkel az erdő őrzéséért. „Muszáj mindent a törvény szerint csinálni, máskülönben támadhatók leszünk” – szögezte le. Hozzátette, nem egyszerű feladatról van szó, hiszen
A közbirtokossági egyesület vezetősége arra törekszik, hogy a készülő térkép szerint legalább kétszáz hektárnyi összefüggő terület jöjjön ki, amelyet ők adminisztrálnak, mivel erre már lehetne őrzési szerződést kötni, és elkezdődhetne az erdőgazdálkodás. Lőrincz hangsúlyozta, egyesületük a közös gazdálkodás elvére épül, vagyis azok a tagok is hasznát látják, akiknek területük nem fog ebbe beletartozni. Természetesen a későbbiekben folyamatosan bővítik a térképet. Egyébként azt remélik, hogy ha nem merülnek fel újabb gondok, akkor már tavasszal szerződést köthetnek az erdő őrzése érdekében.
„Szerencsére van egy öt éve megkötött, most is érvényben lévő üzemterv az erdőre. A probléma csak az, hogy ennek elkészítését nem fizették ki a korábbi megrendelők. Azt tervezzük, hogy a hozzánk tartozó parcellák esetében kifizetjük az elmaradást, hogy a későbbiekben gazdálkodhassunk” – magyarázta az alelnök.
A munkában a Csíkszépvízi Magánerdészet is partnere az SZKE-nek, amely a területek tisztázása után elvállalná az erdő őrzését. Lőrincz szerint nagyon jó a viszonyuk az említett erdészettel, melynek tagjai segítik és bátorítják is őket. Lőrincz Csaba arra is kitért, hogy bár az erdő őrzésének megoldása a prioritás, azért
Ez nagy gondot jelentene, hiszen a környéken rengetegen élnek állattartásból, és fontos számukra, hogy legeltetni tudják jószágaikat.
Fotó: Tamás Attila
Nyári megalakulása óta több olyan akciója is volt az SZKE-nek, amely nem annyira látványos, de annál fontosabb intézkedés – magyarázta Lőrincz. Rámutatott, ezek közé sorolható a szervezetükhöz tartozó személyek területei birtokleveleinek digitalizálása, székhelyük rendbetétele és a különböző tárgyalások, gyűlések az erdő őrzésének megszervezése érdekében. Ezenkívül persze nem szabad elfelejteni a fatolvajok ellen folytatott harcot sem, hiszen a csapat önkéntesei szervezett ellenőrzéseket tartottak az erdőben, és több elkövetőn is sikerült rajtaütniük. Az emberek számára ugyanakkor látványosabb volt a facsemeték ültetése, illetve a kis fenyők gondozása. Nem elhanyagolható az sem, hogy sikerült megoldani a kaszálókon történő bélyegzést, valamint az erdei gyümölcsök szervezett begyűjtését is. „Ez mind annak bizonyítéka, hogy
– fogalmazott az alelnök. Egyébként jelenleg 408 tagja van az egyesületnek, amivel a Szentegyházához tartozó, nagyjából 2800 hektárnyi erdős területnek több mint felét fedik le.
A pénzügyekről
Közel 71 ezer lej bevétellel számolhat az SZKE anélkül, hogy fát termelhettek volna ki – tudtuk meg Lőrincz Csabától. Ennek valamivel több mint fele az egyesületbe belépők tagsági díjából származik, de jócskán jött pénz az erdei gombát felvásárló cégekkel kötött szerződésekből, valamint az erdei gyümölcsöt gyűjtögetőknek eladott jegyekből is. Ezzel szemben a kiadások a 11 ezer lejt sem érik el: egyebek mellett az egyesület bejegyzésére, különböző irodai eszközök beszerzésére, láthatósági mellényekre és székhelyük felújítására költöttek. Lőrincz megjegyezte, minden költséggel el tudnak számolni, a lapunknak közölt információkat pedig a szervezet múlt év végi közgyűlésén részletesen is bemutatták.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Korábban is felmerült a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Gânj Emil neve rendőrségi nyomozás kapcsán: a 23 éves áldozat családja szerint a gyanúsított a fiatal nő egykori élettársa, aki idén februárban elrabolta a lányt és felgyújtotta a házat.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Feltehetően szándékos gyújtogatás okozta a kedd reggeli mezőméhesi tűzesetet, amelyben egy személy életét vesztette. A rendőrség nagy erőkkel nyomoz – derül ki a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből.
Gyalogost ütött el egy autós Székelyudvarhelyen kedden dél körül, az illetőt kórházba szállították.
A romániaiak 35,9 százaléka teljes mértékben elégedetlen Nicușor Dan eddigi elnöki tevékenységével – derül ki INSCOP Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!