Hirdetés
Hirdetés

Szelektív hulladékgyűjtés különböző megoldásokkal

Zártszelvényből készült konténerek szelektív hulladékgyűjtéshez Csíkszeredában •  Fotó: Gábos Albin

Zártszelvényből készült konténerek szelektív hulladékgyűjtéshez Csíkszeredában

Fotó: Gábos Albin

A szelektív hulladékgyűjtés terén egyre szigorúbb feltételeknek kell megfelelni, és előfordul, hogy több éve alkalmazott megoldásokon kell változtatniuk a szolgáltatóknak. A már megszokott gyűjtőedények sem váltak be mindenütt, a rongálások elkerülése vagy a könnyebb üríthetőség érdekében más típusúakra van szükség.

Kovács Attila

2019. november 09., 16:002019. november 09., 16:00

Az egyszerűbb szelektív gyűjtési módszerek hátrányai, hogy a műanyagból készült, harang alakú tárolók viszonylag könnyen rongálhatók, a hulladék kiborítható, de sok esetben a lakosság sem válogatja szét megfelelően a szemetet.

Jászvásárban (románul Iași) például olyan szelektív gyűjtésre szolgáló kukákat használnak, amelyeket nálunk a vegyes hulladék esetében – négy kerékkel ellátott fém vagy műanyag tároló, azzal a különbséggel, hogy olyan zárt tetővel látták el, amelyen különböző, viszonylag szűk bedobónyílások vannak a műanyag, fém, papír és más újrahasznosítható szemét számára. Kolozsváron, akárcsak Aradon földbe süllyesztett tárolókat is üzembe helyeztek idén a különválogatott, újrahasznosítható hulladéknak, de használják a fent ismertetett típusú kukákat is erre a célra.

Brassóban egyelőre két helyszínen működik okos szelektív hulladékgyűjtő pont, amely egy nagy méretű konténerhez hasonlít, több bedobónyílással. A lakók vonalkóddal ellátott zsákokba gyűjtik a hulladékot, a kód leolvasása után érzékelő által nyitott bedobó lyukon kell megfelelő részbe önteni a zsák tartalmát. A rendszer azonosítja a felhasználót, nyugtát is ad a hulladékról a mennyiség feltüntetésével, és idegenek számára nem hozzáférhető.

Székelyföldön is változó a helyzet, van, ahol a hulladék biztonságos tárolására, máshol a nyitottságra, hozzáférhetőségre helyezik a hangsúlyt a szolgáltatók.

Hirdetés

Csíkszeredában több éve jelen vannak a műanyagból készült, harang alakú tárolók, amelyekbe műanyag-, papír-, fémhulladékot, üveget lehet bedobni, és ezek rendszeresen meg is telnek. Mivel

viszonylag könnyen feldönthetők, főként a műanyagpalackot gyűjtő guberálók ürítették ki ezek tartalmát, szétszórva más hulladékot is.

A helyi önkormányzat más megoldást is kipróbált, év elejétől a Fenyő utcában kísérleti jelleggel helyeztek el fémből készült, zárható ajtóval ellátott, tetszés szerint bővíthető rendszert alkotó hulladékgyűjtő konténereket. Az ott kialakított gyűjtőpontot nyolc tároló alkotja, ezek közül négy a háztartási, vegyes hulladék befogadására szolgál, egybe a lebomló hulladékot, egy másikba az üveget, kettőbe pedig a műanyag-, fém-, illetve papírhulladékot lehet bedobni.

Közel fél év után ott az újrahasznosított hulladék mennyisége megnőtt, és a vegyes hulladék mennyisége csökkent – számolt be korábban kérdésünkre Pál Tamás, az Eco-Csík Kft regionális hulladékgazdálkodási cég igazgatója. Rongálás nem történt, viszont a zártszelvényből készült konténerek néhány helyen már rozsdáztak, ezért kezelést igényeltek. A tapasztalatokat figyelembe véve javasolták a városnak további hasonló tárolók beszerzését. A döntés azóta megtörtént,

a város 36 hasonló konténert vásárol, és helyez el különböző övezetekben, ezek helyét még nem véglegesítették

– tájékoztatott érdeklődésünkre Lázár Péter, a polgármesteri hivatal városgazdálkodási osztályának vezetője. Az új tárolók horganyzott zártszelvényből készülnek, a rozsdásodás megelőzése érdekében.

A Hargita megye több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson is hulladékgyűjtést és szállítást végző RDE Hargita Kft. is új megoldásokat igyekszik bevezetni – ismertette kérdésünkre Körösfőy Sándor igazgató. Ők viszont nem a zártság, hanem a nyitottság hívei, így

nemcsak a meglévő, ,,ketrecekbe” zárt hulladékgyűjtő pontokat számolják fel, hanem a szelektív hulladék gyűjtésére szolgáló harang alakú tárolóktól is megválnak.

A harang formájú hulladéktárolók cseréje következik Székelyudvarhelyen. Szempont a nyitottság is •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

A harang formájú hulladéktárolók cseréje következik Székelyudvarhelyen. Szempont a nyitottság is

Fotó: Barabás Ákos

E lépésnek két oka is van, az egyik a hozzáférhetőség, a másik a könnyebb ürítés, és elszállítás. ,,Az új stratégiánk szerint szükségünk van 1 köbméteres kerekes műanyag konténerekre, ezeket fogjuk használni. Nem annyira tartósak, mint a fémből készültek, de könnyebben kezelhetők, tömörítős autóval üríthetők, nem kell ehhez darus autó. Csak egy darus autónk van a harangok számára, az emeléshez megfelelő hely kell, az autónak be kell férnie, el kell jutnia minden helyszínre” – sorolta az igazgató, aki szerint több szempont van, amelyek miatt Székelyudvarhelyen minden harang típusú tárolót le fognak cserélni. Úgy vélte, az új kukák könnyebben rongálhatók, de igyekeznek tudatosítani a lakosságban, hogy jelezzék, ha rongálást látnak.

Elmondta, Gyergyószentmiklóson az első fázisban megmaradnak a harang alakú tárolók, de mivel nincs elég belőlük, kibővítik a rendszert további 1 köbméteres kukákkal, majd rendre lecserélik a most használt tárolókat. Ez időbe telik, mert elég jól működik a meglévő rendszer – pontosított Körösfőy. A meglévőket felváltó 1 köbméteres kukák rendelkeznek fedéllel és bedobónyílásokkal, viszont nem lesznek lezárva. Az igazgató szerint ennek egy civilizált, európai városban nem látják értelmét, ugyanakkor

ha valaki egy zsákba gyűjti az újrahasznosítható hulladékot, azt nehéz egyenként begyömöszölni a nyílásokon, ezért a fedelet felnyitva is bedobhatja a kukába.

Ugyanez a helyzet a nagyobb kartondobozokkal is – említett egy másik példát.

Marosvásárhelyen egyelőre nem a különválogatott hulladék gyűjtésére használt tárolók cseréje, hanem a rendszer bevezetése a fő feladat, jelenleg ugyanis csak vegyes hulladékgyűjtésre van lehetősége a lakosságnak, és az is többször szünetelt a szolgáltató problémái miatt. A Maros megyei önkormányzat által létrehozott, hét övezetre osztott megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer részeként a 2. számú, Marosvásáhelyt, Nyárádszeredát és 16 községet magába foglaló térségben a hulladék szelektíven történő gyűjtésének és elszállításának biztosítására az Ecolect Közösségi Fejlesztési Egyesület tavaly és idén is írt ki közbeszerzési eljárást. A júliusban zárult utolsó licit viszont eredménytelen volt, mivel egyetlen értékelhető ajánlat sem érkezett. A közbeszerzési eljárást később megismételték, de eredményt még nem hirdettek. Maros megyében ez az egyetlen övezet, ahol még nem sikerült szerződést aláírni a szolgáltatóval.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
2026. június 22., hétfő

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein
2026. június 22., hétfő

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
2026. június 22., hétfő

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint
2026. június 22., hétfő

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben

Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából

Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából
2026. június 22., hétfő

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok

Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok
2026. június 22., hétfő

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra

Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra
Hirdetés