Hirdetés
Hirdetés

Székelyudvarhelyt is megnyomorítja a sürgősségi rendelet

A már elvégzett munkálatokat sem tudják teljes egészében kifizetni a korlátozások miatt •  Fotó: Székelyhon

A már elvégzett munkálatokat sem tudják teljes egészében kifizetni a korlátozások miatt

Fotó: Székelyhon

Elvégzett munkálatok kifizetése marad el és számos projektet teljesen le kell állítani Székelyudvarhelyen a kormány által októberben életbe léptetett sürgősségi rendelet korlátozásai miatt.

Fülöp-Székely Botond

2023. november 09., 16:492023. november 09., 16:49

2023. november 09., 16:532023. november 09., 16:53

Október 27-én jelent meg 90. számú sürgősségi kormányrendelet, amely jelentősen korlátozza az önkormányzatok kiadásait – főleg a nem európai uniós források esetében –, és megtiltja az új szerződések aláírását az év utolsó két hónapjára – fejtette ki a csütörtöki sajtótájékoztatón Ölvedi Zsolt székelyudvarhelyi alpolgármester. Rámutatott:

eléggé összefüggéstelennek tűnik a jogszabály számos cikkelye (kérték is ezek tisztázását), de azt már most látni, hogy nem csak az idei, de a jövő évi költekezésre is jelentős hatással lesz a rendelet.

Tolódó projektek

Ölvedi közölte, számos olyan projekt van a hivatal fejlesztési osztályának asztalán, amelyet előkészítettek a kivitelezésre, illetve adott esetben a közbeszerzési eljárás is lezajlott, de nem haladhatnak tovább a megvalósítás irányába az említett rendelet miatt. Utóbbira példa

a Bethlen Gábor utcai közvilágítás modernizálása, amely esetében most egy óvást kell megvizsgálni, de hiába is tisztáznák néhány napon belül a helyzetet, idén már nem köthetnek szerződést a nyertes kivitelezővel.

Vannak olyan beruházások is, amelyekre a legutóbbi tanácsülésen különítettek el pénzt a képviselők – a pumptrack pálya, a sétatéri futópálya –, mégsem tehet semmit a hivatal.

Szintén nem haladhatnak a Dózsa György és a Mihai Eminescu utcák korszerűsítésének ügyével, ahogyan a Móra Ferenc iskola tornatermének biztonságossá tételével, a Csillagvár napköziotthon hőszigetelésével, illetve számos tanulmány elkészítésével sem.

Kovács Attila, a polgármesteri hivatal fejlesztési osztályának vezetője hangsúlyozta, eddig a 12 helyett eleve csak 10 hónapos finanszírozási ciklusban gondolkodhattak, hiszen az év első felében még nincs elfogadott költségvetése a városnak, a rendelet miatt pedig mostanra 8 hónapra rövid ez az időszak.

Idézet
Év elején még nincs költségvetés, év végén pedig nem használhatjuk a költségvetést”

– fogalmazott. Megjegyezte, 44 olyan projektjük van, amelyek esetében folyamatban van, vagy már meg is kötötték a finanszírozási szerződéseket. Ebből 22-nél tudnak csak tovább haladni. Mindemellett kellene készüljenek az aktuális európai uniós pályázati ciklusra – konzulenseket kell megbízni, dokumentációk elkészítését kell kiszerződni –, de ezzel le kell álljanak.

Hirdetés

Miből fizetik ki?

A kormányrendelet szerint novemberben és decemberben csak az év első kilenc hónapjának átlagolt kiadását lehet kifizetni – folytatta az alpolgármester.

A hivatal műszaki osztályának esetében ez az összeg havi 160 000 lej, ám a tartozásaik 350 000 lejre rúgnak a már elvégzett munkálatok miatt.

Utóbbiak közé tartozik a Kossuth Lajos utca járdáinak javítása. Törleszteni kell ugyanakkor még a gáz- és villanyszámlákat is – például a jégpálya esetében.

Elmaradnak az év végére betervezett kertészeti munkálatok, a játszóterek javítása, padok kihelyezése, akárcsak a telet megelőző útjavítási munkálatok.

Utóbbi miatt januárra nagyon rossz állapotba kerülhetnek a város utcái – nyilatkozta Fülöp-Székely István, a műszaki igazgatóság vezetője.

Zörgő Noémi, az intézmény szóvivője hozzátette, a kertészeti munkákat végző cég a szerződés alapján már megrendelte a szükséges eszközöket, az ültetésre váró facsemetéket és virágokat – ezeket pedig jelen helyzetben nem tudja teljes egészében kifizetni neki a városháza.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Rendezvények is elmaradnak

A kormányrendelet okozta szigorítások természetesen a polgármesteri hivatal mezőgazdasági-, szervezési-, szociális-, személyzeti-, illetve vagyongazdálkodási osztályának, továbbá az alintézmények projektjeit is fogják érinteni.

Olyan rendezvények is elmaradnak, mint például a Játékexpó. Egyelőre azonban azt sem tudni, hogy milyen pénzből oldják meg az adventi időszakban megszokott gyertyagyújtást a Patkóban.

Ölvedi Zsolt arra is kitért, hogy a betervezett ingatlanvásárlásokat is halasztani kell (a Ficánka napköziotthon épülete, a Kossuth utca 20. szám alatt lévő épület stb.).

Nem lesz anyagi forrás a telekkönyvi hivatal rendbetételére és a polgármesteri hivatal tetőzetének javítására sem.

Problémák merülnek fel a szombatfalvi nappali foglalkoztatási központ üzembe helyezésénél, illetve nem tudják berendezni az épületet sem, amelyet a családon belüli erőszak áldozatainak hoztak létre. A rendelet megjelenését követően

öt napon belül vissza kellett küldeni az államkasszába a diákok ösztöndíjára szánt pénzt, egyelőre azt sem tudni, hogy az összeggel mi lesz, visszakapja-e a város.

Emlékeztetett, jövőre sem lesz egyszerű dolguk, hiszen az esztendő első két hónapjában csak az idei évben elköltött pénzek 1/12-ed részét használhatják fel.

Kínában tartózkodik Gálfi Árpád
A sajtótájékoztatón nem volt jelen Gálfi Árpád polgármester, hiszen ő jelenleg Kínában tartózkodik. Ölvedi Zsolt lapunknak elmondta, az elöljáró – a szakmai tapasztalatgyűjtés mellett – a világ egyik legnagyobb autóipari cégével tárgyal, amely Romániában nyitna újabb munkapontot, ahol alkatrészeket gyártanának. Ha sikerülne elérni, hogy Székelyudvarhelyt válasszák helyszínként, az pozitív hatással lenne az itteni munkaerőpiacra – vélekedett Székelyudvarhely alpolgármestere.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 24., hétfő

Őrizetbe vették a szexuális bűncselekményekkel gyanúsított Beszterce-Naszód megyei polgármestert

Õrizetbe vették hétfőn a rendőrök a Beszterce-Naszód megyei Jád (Livezile) község polgármesterét.

Őrizetbe vették a szexuális bűncselekményekkel gyanúsított Beszterce-Naszód megyei polgármestert
Hirdetés
2025. november 24., hétfő

Reform vagy bezárás: nagytakarításba kezdenek a veszteséges állami vállalatoknál

A kormány „nagytakarítási”, vagyis átfogó cselekvési tervet dolgoz ki a veszteséges állami vállalatok hatékonyságának növelése, a menthetetlen cégek felszámolása érdekében, oly módon, hogy a közpénzekből működő vállalatok valóban a közérdeket szolgálják.

Reform vagy bezárás: nagytakarításba kezdenek a veszteséges állami vállalatoknál
2025. november 24., hétfő

Ittas sofőröket kaptak el hétvégén Hargita megyében

Szabálysértőket és ittas sofőröket is elkaptak a Hargita megyei közlekedésrendészek Csík- és Udvarhelyszéken hétvégén.

Ittas sofőröket kaptak el hétvégén Hargita megyében
2025. november 24., hétfő

Az enyhe felmelegedést újabb lehűlés követi

A hét eleji felmelegedés után csütörtöktől jelentős lehűlésre lehet számítani több régióban - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (AMN) november 24.-december 7. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Az enyhe felmelegedést újabb lehűlés követi
Hirdetés
2025. november 24., hétfő

Közelebb akar kerülni az emberekhez a megújult sepsiszentgyörgyi RMDSZ

Új korszak kezdetét harangozta be az RMDSZ sepsiszentgyörgyi városi szervezetének pénteken megválasztott új vezetősége, Miklós Zoltán elnökletével. A lemondott Antal Árpád örökébe lépő csapat célja, hogy közelebb vonják a közösséget a közélethez.

Közelebb akar kerülni az emberekhez a megújult sepsiszentgyörgyi RMDSZ
2025. november 24., hétfő

Újabb részlet derült ki a szépvízi tragédia kapcsán

Még tart a nyomozás a szépvízi víztározónál holtan talált fiatalok ügyében, de a szakvélemény szerint semmi nem utal arra, hogy a két érintetten kívül más is részt vett volna a tragédia okozásában.

Újabb részlet derült ki a szépvízi tragédia kapcsán
2025. november 24., hétfő

Szakszervezeti tiltakozás a katonai nyugdíjak átalakítása ellen

A katonai nyugdíjakat szabályozó jogi keret tervezett módosítása ellen is tüntetnek hétfőtől a börtönalkalmazottakat tömörítő szakszervezetek.

Szakszervezeti tiltakozás a katonai nyugdíjak átalakítása ellen
Hirdetés
2025. november 24., hétfő

Bekísérték kihallgatásra a legfőbb ügyészségre Horațiu Potrát

Bekísérték hétfőn a legfőbb ügyészségre Horațiu Potrát. A zsoldosvezért abban az ügyben hallgatják ki, amelyben adócsalás és pénzmosás gyanúja miatt vizsgálódnak ellene.

Bekísérték kihallgatásra a legfőbb ügyészségre Horațiu Potrát
2025. november 24., hétfő

Az őt üldöző rendőrautóval balesetezett egy sofőr Nagyszebenben

Balesetet okozott egy ittasan és jogosítvány nélkül vezető nagyszebeni férfi, miközben menekülni próbált a rendőrök elől.

Az őt üldöző rendőrautóval balesetezett egy sofőr Nagyszebenben
2025. november 24., hétfő

Újabb dróntámadás történt a román határ közelében – vadászgépek figyelték az ország légterét

Oroszország hétfő hajnalban ismét dróntámadást hajtott végre a román határhoz közeli ukrán kikötőknél, ezért a román légierő kétszer is két katonai gépet küldött a térségbe a légtér megfigyelésére – közölte a védelmi minisztérium.

Újabb dróntámadás történt a román határ közelében – vadászgépek figyelték az ország légterét
Hirdetés