Hirdetés
Hirdetés

Székelyudvarhelyi távfűtés: szerződést bontanának a távhőszolgáltatóval

A székelyudvarhelyi távhőszolgáltatás jövője volt a legfontosabb kérdés az önkormányzat májusi ülésén •  Fotó: Lukácsi Lehel

A székelyudvarhelyi távhőszolgáltatás jövője volt a legfontosabb kérdés az önkormányzat májusi ülésén

Fotó: Lukácsi Lehel

Szerződést bontana a székelyudvarhelyi városvezetés a távhőszolgáltató vállalattal és egy közbeszerzési eljárás során kötne majd új szerződést a szolgáltatásra, hogy újból esély nyíljon a távfűtés költségének támogatására. Ez ugyanis áprilistól megszűnt, így majdnem a háromszorosára, 1040 lejes gigakalóriánkénti árra nőtt a távfűtés lakossági költsége.

Széchely István

2024. május 30., 13:032024. május 30., 13:03

Közvetlenről közvetett kezelésre módosítaná a székelyudvarhelyi önkormányzat a távhőszolgáltatás biztosítását, azaz határidő előtt felbontanák az Urbana Rt.-vel megkötött szerződést, majd versenytárgyalás során kötnének új szerződést a szolgáltatóval – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzat csütörtöki ülésén.

Az előterjesztett határozattervezet a szerződésbontást készíti elő, mindezekre pedig azért van szükség, hogy újból esély nyíljon a távhőszolgáltatás helyi költségvetésből történő kompenzációjára, azt ugyanis március végén megszüntették.

A nyilvánosság előtt márciusban robbant ki ez az ügy, akkor vált nyilvánvalóvá, hogy egy EU-s kötelezettségvállalás, azaz egy 2014-es törvény értelmében

helyi költségvetésből nem biztosítható támogatás a távhőszolgáltatásra tíz évnél hosszabb ideig.

A távhőszolgáltatási rendszeren – amely 40 százalékos veszteséggel működött az elmúlt évben – lévő háztartások száma meghaladja az 1800-at Székelyudvarhelyen, a családok többsége hátrányos anyagi helyzetben él. A támogatás megszűnéséről szóló hír hallatára egy leválási hullám kezdődött,

megnőtt a leválási kérelmek száma,

„a következő fűtési szezon fűtésszolgáltatása lehetetlenné fog válni emiatt, így is kevesen vannak a hálózaton ahhoz, hogy gazdaságosan tudjon működni a rendszer” – hangzott el a határozattervezet felvezetőjében.

Tanácsosi félelmek, aggodalmak

2024-ben letelt az említett tízéves időszak, amiből az utóbbi nyolc évben Gálfi Árpád volt a polgármester, de ez idő alatt nem történt semmi – mondta hozzászólásában Szakács Tibor RMDSZ-es képviselő, hangsúlyozva, a rossz anyagi helyzetben élő családokra nézve nagyon súlyos következménye lesz annak, ha megszűnik a szolgáltatás.

Tavaly augusztusban a versenyhivatal felszólította a polgármesteri hivatalt, hogy fél éven belül oldja meg a problémát, de ez idő alatt sem történt semmi.

Majd március közepén közölték az önkormányzati képviselőkkel az Urbana Rt. közgyűlésén, hogy sajnos meg kell szüntetni a távhőszolgáltatásra nyújtott támogatást.

Az RMDSZ a március végi tanácsülésen adott át egy megoldási javaslatot a polgármesternek, azóta eltelt két hónap, és még csak most teszik meg az első lépést – mennyi időbe fog telni a hátrelévő több tucat lépés megtétele? – tette fel a polgármesterhez intézett kérdést felszólalásában a képviselő.

Hirdetés

A határozattervezettel kapcsolatban Venczel Attila városi főjegyző elmondta, a dokumentum a távhőszolgáltatás kezelésének a módosítására vonatkozik, illetve arra, hogy a helyi tanács és az Urbana Rt. beleegyezése alapján a képviselő-testület tanácsi határozatban dönt majd a szolgáltatási szerződés határidő előtt történő megszüntetéséről.

Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy három hónap áll a rendelkezésre a majdani tender összeállítására, a közbeszerzési eljárás lebonyolítása pedig időbe telik.

A képviselő-testület elfogadta a határozatot, jövő keddre hívnának össze rendkívüli ülést, hogy döntést hozzanak a szerződés felbontásáról is.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 23., vasárnap

Magyarországra már megérkezett a hó, Románia nyugati fele lehűlt

Több helyen okoz fennakadást a hó a Magyarországon, kamionok, személygépkocsik és buszok továbbhaladását is segíteniük kellett a tűzoltóknak szombat este. Eközben Románia nyugati és északkeleti részére hidegebb hajnal köszöntött be, mint a többi régióba.

Magyarországra már megérkezett a hó, Románia nyugati fele lehűlt
Hirdetés
2025. november 22., szombat

A borászkodás mai formája egyenesen pazarlás

Ön tudta, hogy a magyar szőlőnedű ötvennyolcféle adalékanyaggal „javítható”? A keceli Benyák Zoltán bioborász és bortörténész szerencsére csak egyet használ, és szerinte akár Székelyföld is lehet még kisebbfajta borhatalom. De a lényeg a táj!

A borászkodás mai formája egyenesen pazarlás
2025. november 22., szombat

Máris megtalálták az autópályán forgalommal szembe hajtó sofőrt

A közösségi oldalalakon megosztott videó alapján azonosította a rendőrség azt a sofőrt, aki a forgalommal szembe hajtott az autópályán. Pénzbírságot szabtak ki és felfüggesztették a jogosítványát.

Máris megtalálták az autópályán forgalommal szembe hajtó sofőrt
2025. november 22., szombat

Nézzünk oda, hová rejtették a kokaint az autóban! – rajtaütéses videó

Rajtaütés során találták meg az autóban a nagy kockázatú kábítószert a brassói rendőrök. Két gyanúsítottat tartóztattak le.

Nézzünk oda, hová rejtették a kokaint az autóban! – rajtaütéses videó
Hirdetés
2025. november 22., szombat

Mentek a navigációs alkalmazás után, amíg elakadtak – térerő nélkül, sötétedés előtt, kisbabával

Elakadtak autójukkal egy turistacsoport tagjai Brassó megyében, miután a navigációs appot követve egy elszigetelt, nehezen járható, sáros útra tévedtek. Négyen voltak, felnőttek, térerő nélkül, sötétedés előtt, és velük volt egy három hónapos csecsemő.

Mentek a navigációs alkalmazás után, amíg elakadtak – térerő nélkül, sötétedés előtt, kisbabával
2025. november 22., szombat

Közölte a határrendészet, hogy honnan és milyen autókat lopnak el a leggyakrabban

Az év első tíz hónapjában végzett ellenőrzések és vizsgálatok eredményeként a határőrrendőrség több mint 160, Romániából vagy külföldről ellopott gépjárművet és gépet fedezett fel és foglalt le.

Közölte a határrendészet, hogy honnan és milyen autókat lopnak el a leggyakrabban
2025. november 22., szombat

Már ma éjszaka éles fordulás várható az időjárásban

Jelentős mennyiségű csapadékra adott ki szombaton elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Már ma éjszaka éles fordulás várható az időjárásban
Hirdetés
2025. november 22., szombat

Szokatlan lépésre kényszerült a román parti őrség az éjszakai határközeli dróntámadások után

Szünetel a kompközlekedés a román–ukrán határ Tulcea megyei szakaszán, a román Isaccea és az ukrán Orlivka határátkelő között a szombatra virradóra ukrán oldalon történt dróntámadások miatt – jelentette szombaton a román parti őrség.

Szokatlan lépésre kényszerült a román parti őrség az éjszakai határközeli dróntámadások után
2025. november 22., szombat

120-szal haladtak a ködös autópályán, amikor forgalommal szembe jött egy autó – videó

Te hogy reagálnál? Csak ennyit fűznek hozzá ahhoz a megdöbbentő videóhoz, amit az Info Trafic Románia Facebook-oldalon tettek közzé tegnap. A kérdés jogos.

120-szal haladtak a ködös autópályán, amikor forgalommal szembe jött egy autó – videó
2025. november 22., szombat

Tűz egy bukaresti toronyházban, sűrű füst elől menekültek a lakók – videóval

Tűz ütött ki szombaton reggel egy bukaresti tizenegy emeletes tömbház ötödik emeleti lakásában. A tűzeset következtében több mint százötven lakót evakuáltak, illetve hagyták el önként a lakásaikat. Tizenhét embert vittek kórházba.

Tűz egy bukaresti toronyházban, sűrű füst elől menekültek a lakók – videóval
Hirdetés