
A székelyudvarhelyi távhőszolgáltatás jövője volt a legfontosabb kérdés az önkormányzat májusi ülésén
Fotó: Lukácsi Lehel
Szerződést bontana a székelyudvarhelyi városvezetés a távhőszolgáltató vállalattal és egy közbeszerzési eljárás során kötne majd új szerződést a szolgáltatásra, hogy újból esély nyíljon a távfűtés költségének támogatására. Ez ugyanis áprilistól megszűnt, így majdnem a háromszorosára, 1040 lejes gigakalóriánkénti árra nőtt a távfűtés lakossági költsége.
2024. május 30., 13:032024. május 30., 13:03
Közvetlenről közvetett kezelésre módosítaná a székelyudvarhelyi önkormányzat a távhőszolgáltatás biztosítását, azaz határidő előtt felbontanák az Urbana Rt.-vel megkötött szerződést, majd versenytárgyalás során kötnének új szerződést a szolgáltatóval – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzat csütörtöki ülésén.
Az előterjesztett határozattervezet a szerződésbontást készíti elő, mindezekre pedig azért van szükség, hogy újból esély nyíljon a távhőszolgáltatás helyi költségvetésből történő kompenzációjára, azt ugyanis március végén megszüntették.
A nyilvánosság előtt márciusban robbant ki ez az ügy, akkor vált nyilvánvalóvá, hogy egy EU-s kötelezettségvállalás, azaz egy 2014-es törvény értelmében
A távhőszolgáltatási rendszeren – amely 40 százalékos veszteséggel működött az elmúlt évben – lévő háztartások száma meghaladja az 1800-at Székelyudvarhelyen, a családok többsége hátrányos anyagi helyzetben él. A támogatás megszűnéséről szóló hír hallatára egy leválási hullám kezdődött,
„a következő fűtési szezon fűtésszolgáltatása lehetetlenné fog válni emiatt, így is kevesen vannak a hálózaton ahhoz, hogy gazdaságosan tudjon működni a rendszer” – hangzott el a határozattervezet felvezetőjében.
2024-ben letelt az említett tízéves időszak, amiből az utóbbi nyolc évben Gálfi Árpád volt a polgármester, de ez idő alatt nem történt semmi – mondta hozzászólásában Szakács Tibor RMDSZ-es képviselő, hangsúlyozva, a rossz anyagi helyzetben élő családokra nézve nagyon súlyos következménye lesz annak, ha megszűnik a szolgáltatás.
Majd március közepén közölték az önkormányzati képviselőkkel az Urbana Rt. közgyűlésén, hogy sajnos meg kell szüntetni a távhőszolgáltatásra nyújtott támogatást.
Az RMDSZ a március végi tanácsülésen adott át egy megoldási javaslatot a polgármesternek, azóta eltelt két hónap, és még csak most teszik meg az első lépést – mennyi időbe fog telni a hátrelévő több tucat lépés megtétele? – tette fel a polgármesterhez intézett kérdést felszólalásában a képviselő.
A határozattervezettel kapcsolatban Venczel Attila városi főjegyző elmondta, a dokumentum a távhőszolgáltatás kezelésének a módosítására vonatkozik, illetve arra, hogy a helyi tanács és az Urbana Rt. beleegyezése alapján a képviselő-testület tanácsi határozatban dönt majd a szolgáltatási szerződés határidő előtt történő megszüntetéséről.
Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy három hónap áll a rendelkezésre a majdani tender összeállítására, a közbeszerzési eljárás lebonyolítása pedig időbe telik.
A képviselő-testület elfogadta a határozatot, jövő keddre hívnának össze rendkívüli ülést, hogy döntést hozzanak a szerződés felbontásáról is.
A nemzetközi sajtó figyelmébe került Hargita megye: az egyik legismertebb brit lap, a The Guardian egy terjedelmes cikkben mutatta be a térséget, Erdély egyik látványos, de még kevésbé ismert úticéljaként.
Feltehetően légi drónból származó roncsdarabot találtak pénteken a Fekete-tengerben, a Midia kikötő déli hullámtörő gátjától mintegy 25 méterre – közölte a védelmi minisztérium.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök pénteken közölte, hogy az augusztus 31-i határidőig hátralévő tíz napban a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt több mint háromezer munkálat műszaki átadás-átvételét kell még lezárni.
Közvitára bocsátotta az Állandó Választási Hatóság (AEP) a politikai pártokról szóló új törvény tervezetét – jelentette be pénteken az intézmény elnöke, Adrian Țuțuianu.
Elutasítja a Sanitas a közalkalmazotti bértörvény tervezetének csütörtökön nyilvánosságra került legújabb változatát, és arra kéri a parlamenti pártokat, hogy ne szavazzák meg a jogszabályjavaslatot – közölte pénteken a szakszervezeti szövetség.
Az Európai Unióban 2026 júliusában éves összevetésben átlagosan 16,9 százalékkal emelkedett a személyi közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok ára; a tagállamok közül Romániában volt a legnagyobb a drágulás – közölte pénteken az Eurostat.
Akárcsak pár nappal ezelőtt, pénteken is elmaradt a jogerős ítélet kihirdetése a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla még nem tudta előkészíteni a döntést, ezért későbbi időpontot jelölt ki.
Nicușor Dan államelnök vezeti a román küldöttséget az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 81. közgyűlésének szeptemberben, New Yorkban szervezendő munkálatain – közölte pénteken az államelnöki hivatal.
A rendkívüli hőség miatt a Bihar megyei hatóságok korlátozzák pénteken a megyei utakon a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát.
szóljon hozzá!