
A székelyudvarhelyi távhőszolgáltatás jövője volt a legfontosabb kérdés az önkormányzat májusi ülésén
Fotó: Lukácsi Lehel
Szerződést bontana a székelyudvarhelyi városvezetés a távhőszolgáltató vállalattal és egy közbeszerzési eljárás során kötne majd új szerződést a szolgáltatásra, hogy újból esély nyíljon a távfűtés költségének támogatására. Ez ugyanis áprilistól megszűnt, így majdnem a háromszorosára, 1040 lejes gigakalóriánkénti árra nőtt a távfűtés lakossági költsége.
2024. május 30., 13:032024. május 30., 13:03
Közvetlenről közvetett kezelésre módosítaná a székelyudvarhelyi önkormányzat a távhőszolgáltatás biztosítását, azaz határidő előtt felbontanák az Urbana Rt.-vel megkötött szerződést, majd versenytárgyalás során kötnének új szerződést a szolgáltatóval – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzat csütörtöki ülésén.
Az előterjesztett határozattervezet a szerződésbontást készíti elő, mindezekre pedig azért van szükség, hogy újból esély nyíljon a távhőszolgáltatás helyi költségvetésből történő kompenzációjára, azt ugyanis március végén megszüntették.
A nyilvánosság előtt márciusban robbant ki ez az ügy, akkor vált nyilvánvalóvá, hogy egy EU-s kötelezettségvállalás, azaz egy 2014-es törvény értelmében
A távhőszolgáltatási rendszeren – amely 40 százalékos veszteséggel működött az elmúlt évben – lévő háztartások száma meghaladja az 1800-at Székelyudvarhelyen, a családok többsége hátrányos anyagi helyzetben él. A támogatás megszűnéséről szóló hír hallatára egy leválási hullám kezdődött,
„a következő fűtési szezon fűtésszolgáltatása lehetetlenné fog válni emiatt, így is kevesen vannak a hálózaton ahhoz, hogy gazdaságosan tudjon működni a rendszer” – hangzott el a határozattervezet felvezetőjében.
2024-ben letelt az említett tízéves időszak, amiből az utóbbi nyolc évben Gálfi Árpád volt a polgármester, de ez idő alatt nem történt semmi – mondta hozzászólásában Szakács Tibor RMDSZ-es képviselő, hangsúlyozva, a rossz anyagi helyzetben élő családokra nézve nagyon súlyos következménye lesz annak, ha megszűnik a szolgáltatás.
Majd március közepén közölték az önkormányzati képviselőkkel az Urbana Rt. közgyűlésén, hogy sajnos meg kell szüntetni a távhőszolgáltatásra nyújtott támogatást.
Az RMDSZ a március végi tanácsülésen adott át egy megoldási javaslatot a polgármesternek, azóta eltelt két hónap, és még csak most teszik meg az első lépést – mennyi időbe fog telni a hátrelévő több tucat lépés megtétele? – tette fel a polgármesterhez intézett kérdést felszólalásában a képviselő.
A határozattervezettel kapcsolatban Venczel Attila városi főjegyző elmondta, a dokumentum a távhőszolgáltatás kezelésének a módosítására vonatkozik, illetve arra, hogy a helyi tanács és az Urbana Rt. beleegyezése alapján a képviselő-testület tanácsi határozatban dönt majd a szolgáltatási szerződés határidő előtt történő megszüntetéséről.
Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy három hónap áll a rendelkezésre a majdani tender összeállítására, a közbeszerzési eljárás lebonyolítása pedig időbe telik.
A képviselő-testület elfogadta a határozatot, jövő keddre hívnának össze rendkívüli ülést, hogy döntést hozzanak a szerződés felbontásáról is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!