A Székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Plébánia közösségi házában, pénteken sajtótájékoztató keretében mutatták be a Ferenc pápa által június elsején Csíksomlyón bemutatandó szentmisén használatos liturgikus eszközöket és a Gyulafehérvári Főegyházmegye első, a történelmi alkalomra elkészült Evangéliáriumát.
2019. május 24., 15:562019. május 24., 15:56
2019. május 24., 17:562019. május 24., 17:56
Fotó: Veres Nándor
A Székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Plébánia közösségi házában, pénteken sajtótájékoztató keretében mutatták be a Ferenc pápa által június elsején Csíksomlyón bemutatandó szentmisén használatos liturgikus eszközöket és a Gyulafehérvári Főegyházmegye első, a történelmi alkalomra elkészült Evangéliáriumát.
2019. május 24., 15:562019. május 24., 15:56
2019. május 24., 17:562019. május 24., 17:56
Fotó: Veres Nándor
A pápalátogatás liturgikus bizottságának képviseletében László Attila plébános, míg az Evangéliáriumot kiadó Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviseletében Szász Jenő elnök beszélt. Ugyanakkor jelen volt Jánossi Imre zetelaki segédlelkész és Küsmödi Csongor Ignác, a gyakorlati-pasztorális évét Székelyudvarhelyen töltő kispap. Mindketten részt vesznek a csíksomlyói pápai liturgia előkészítésében – az oltár berendezésétől, díszítésétől az áldoztatás megszervezéséig.
László Attila plébános a liturgikus eszközök beszerzésének két legfontosabb szempontját emelte ki:
Fotó: Veres Nándor
Másik céljukként említette, hogy álljon rendelkezésükre megfelelő mennyiségű liturgikus tárgy, amelyeket majd a későbbiekben azzal az örömmel helyeznek oltárra, hogy ezeket használta a Szentatya a csíksomlyói szentmisén.
Mint megtudtuk a Gyulafehérvári Főegyházmegyének mostanig nem volt Evangéliáriuma, az egyházi év minden vasár- és ünnepnapi szentmiséjén felolvasandó evangéliumok gyűjteménye.
Fotó: Veres Nándor
Szász Jenő, az NSKI elnöke a székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Egyházközség tagjaként vallja: Csíksomlyón megszentelt pillanatoknak lehetünk tanúi, hiszen Szent Péter utóda először látogat főegyházmegyénkbe, jelesül Csíksomlyóra. Az NSKI a nemes ügy, és a főegyházmegye mellé állt.
Már a liturgikus eszközök bemutatásának pillanatát is meghatónak érezte az NSKI elnöke – a csíksomlyói szentmisén pedig megszenteltekké válnak.
Fotó: Veres Nándor
László Attila plébánostól megtudtuk: az oltárra helyezendő kereszt székelyudvarhelyi faragó munkája. A kereszt cseresznyefából, a corpus hársfából készült.
A római katolikus szentmise két fő részből áll, az ige és az áldozat liturgiájából – részletezte a liturgikus bizottság tagja. Az igeliturgia csúcspontja az Evangélium felolvasása. Az Evangéliáriumot körmenetben viszik majd az oltárra, és a felolvasást követően áldást ad vele a pápa.
A továbbiakban az áldozat liturgiájának kellékeit mutatta be Lászó Attila plébános.
Fotó: Veres Nándor
Az aranyozott kelyhek nodusa, fogantyúja ezüst. Az áldoztató edények, a cibóriumok, paténák is aranyozottak. A csengő kiemelt pillanatot jelez a szentmisén – a kiscsengők köpenyét a tizenkét apostol alakja díszíti.
A szentmise körmenettel indul majd, láthattuk a ministránsok körmeneti gyertyáit, illetve a hét oltárgyertyát – ennyi ég a főpapi szentmiséken az oltáron.
Továbbá bemutatta a liturgikus kézmosásnál használandó kancsót, a vizet felfogó tálkát; a tömjénezőt, tömjéntartót.
Fotó: Veres Nándor
A bőrkötéses, míves iniciálékkal ékes Evagéliárium borítójának címerén a kereszt valamint a négy evangélista jelképe látható, hátoldalán pedig Szent Mihály arkangyal, a gyulafehérvári főegyházmegye védőszentje. Az első oldalakon Ferenc pápa illetve a főegyházmegye címere kapott helyet.
László Attila fellapozta az Evangéliáriumot, és a könyvjelzőt a csíksomlyói pápai szentmisén elhangzó evangéliumhoz, az angyali üdvözlethez állította be.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!