A Székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Plébánia közösségi házában, pénteken sajtótájékoztató keretében mutatták be a Ferenc pápa által június elsején Csíksomlyón bemutatandó szentmisén használatos liturgikus eszközöket és a Gyulafehérvári Főegyházmegye első, a történelmi alkalomra elkészült Evangéliáriumát.
2019. május 24., 15:562019. május 24., 15:56
2019. május 24., 17:562019. május 24., 17:56
Fotó: Veres Nándor
A Székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Plébánia közösségi házában, pénteken sajtótájékoztató keretében mutatták be a Ferenc pápa által június elsején Csíksomlyón bemutatandó szentmisén használatos liturgikus eszközöket és a Gyulafehérvári Főegyházmegye első, a történelmi alkalomra elkészült Evangéliáriumát.
2019. május 24., 15:562019. május 24., 15:56
2019. május 24., 17:562019. május 24., 17:56
Fotó: Veres Nándor
A pápalátogatás liturgikus bizottságának képviseletében László Attila plébános, míg az Evangéliáriumot kiadó Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviseletében Szász Jenő elnök beszélt. Ugyanakkor jelen volt Jánossi Imre zetelaki segédlelkész és Küsmödi Csongor Ignác, a gyakorlati-pasztorális évét Székelyudvarhelyen töltő kispap. Mindketten részt vesznek a csíksomlyói pápai liturgia előkészítésében – az oltár berendezésétől, díszítésétől az áldoztatás megszervezéséig.
László Attila plébános a liturgikus eszközök beszerzésének két legfontosabb szempontját emelte ki:
Fotó: Veres Nándor
Másik céljukként említette, hogy álljon rendelkezésükre megfelelő mennyiségű liturgikus tárgy, amelyeket majd a későbbiekben azzal az örömmel helyeznek oltárra, hogy ezeket használta a Szentatya a csíksomlyói szentmisén.
Mint megtudtuk a Gyulafehérvári Főegyházmegyének mostanig nem volt Evangéliáriuma, az egyházi év minden vasár- és ünnepnapi szentmiséjén felolvasandó evangéliumok gyűjteménye.
Fotó: Veres Nándor
Szász Jenő, az NSKI elnöke a székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Egyházközség tagjaként vallja: Csíksomlyón megszentelt pillanatoknak lehetünk tanúi, hiszen Szent Péter utóda először látogat főegyházmegyénkbe, jelesül Csíksomlyóra. Az NSKI a nemes ügy, és a főegyházmegye mellé állt.
Már a liturgikus eszközök bemutatásának pillanatát is meghatónak érezte az NSKI elnöke – a csíksomlyói szentmisén pedig megszenteltekké válnak.
Fotó: Veres Nándor
László Attila plébánostól megtudtuk: az oltárra helyezendő kereszt székelyudvarhelyi faragó munkája. A kereszt cseresznyefából, a corpus hársfából készült.
A római katolikus szentmise két fő részből áll, az ige és az áldozat liturgiájából – részletezte a liturgikus bizottság tagja. Az igeliturgia csúcspontja az Evangélium felolvasása. Az Evangéliáriumot körmenetben viszik majd az oltárra, és a felolvasást követően áldást ad vele a pápa.
A továbbiakban az áldozat liturgiájának kellékeit mutatta be Lászó Attila plébános.
Fotó: Veres Nándor
Az aranyozott kelyhek nodusa, fogantyúja ezüst. Az áldoztató edények, a cibóriumok, paténák is aranyozottak. A csengő kiemelt pillanatot jelez a szentmisén – a kiscsengők köpenyét a tizenkét apostol alakja díszíti.
A szentmise körmenettel indul majd, láthattuk a ministránsok körmeneti gyertyáit, illetve a hét oltárgyertyát – ennyi ég a főpapi szentmiséken az oltáron.
Továbbá bemutatta a liturgikus kézmosásnál használandó kancsót, a vizet felfogó tálkát; a tömjénezőt, tömjéntartót.
Fotó: Veres Nándor
A bőrkötéses, míves iniciálékkal ékes Evagéliárium borítójának címerén a kereszt valamint a négy evangélista jelképe látható, hátoldalán pedig Szent Mihály arkangyal, a gyulafehérvári főegyházmegye védőszentje. Az első oldalakon Ferenc pápa illetve a főegyházmegye címere kapott helyet.
László Attila fellapozta az Evangéliáriumot, és a könyvjelzőt a csíksomlyói pápai szentmisén elhangzó evangéliumhoz, az angyali üdvözlethez állította be.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!