
Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön már tüntettek, Udvarhely következik
Fotó: Gábos Albin
Miután az elmúlt időszakban egyre gyakoribbak a magyarellenes megnyilvánulások, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) a sikeres csíkszeredai és sepsiszentgyörgyi megmozdulások után folytatja a tiltakozások sorozatát – jelentette be szerdai nagyváradi sajtótájékoztatóján Csomortányi István, a politikai alakulat elnöke.
2019. július 03., 18:242019. július 03., 18:24
2019. július 03., 18:252019. július 03., 18:25
„Már nem egyszerűen Úzvölgyéről van szó, hanem szemmel láthatóan az élet szinte minden területén zajlik a magyar közösség ellehetetlenítése” – mondta el Csomortányi, tudatva, hogy a következő tüntetés helyszíne Székelyudvarhely főtere lesz, ahová július 23-án 18 órától várják a tiltakozókat.
„A sepsiszentgyörgyi megmozduláson a helyieknek köszönhetően sikerült elérni azt, hogy valamennyi magyar párt és politikai szervezet támogassa a kezdeményezést. Úgy tűnik, hogy a magyar közösséget ért támadásokból erőt merítve
– vélekedett a néppárt elnöke.
Jelezte ugyanakkor, hogy a néppárt folytatja az adminisztratív jellegű küzdelmet is ezekben az ügyekben, a Hargita megyei önkormányzati vezetőktől pedig azt kérik, hogy a helyi önkormányzatokban a magyar pártok képviselői közös nyilatkozatban foglaljanak állást, kimondva, elfogadhatatlannak tartják, hogy a folyamatosan a helyi közösség ellen dolgozó Hargita megyei prefektus még nem nyújtotta be lemondását.

Az eső ellenére sokan érezték fontosnak, hogy tiltakozásukat fejezzék ki az úzvölgyi katonatemető körül kialakult botrány miatt: az Erdélyi Magyar Néppárt által szervezett tüntetés kezdetére több százan jelentek meg Csíkszereda főterén kedden délután.

Itthon vagyunk! – skandálta a több száz fős tömeg csütörtökön délután Sepsiszentgyörgy főterén az úzvölgyi temető védelméért szervezett tüntetésen.
Százmillió lej értékű projekt zárult le Hargita megyében, amelynek keretében 83 oktatási intézmény több mint 220 egységének mintegy 1500 tanterme és oktatási tere gazdagodott korszerű felszerelésekkel.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa a Facebook-oldalán jelentette be a lemondását.
Egy bukaresti villamoson történteknek két színházi ember is szemtanúja volt – ebből aztán monodráma született, most pedig színházi előadás formálódik belőle. A valós történet mögött azonban aktuális társadalmi jelenségre világítanak rá az alkotók.
Támogatásban részesül több Hargita, Maros és Kovászna megyei színház, néptáncegyüttes és kulturális intézmény a kormány döntése nyomán, amely az önkormányzati fenntartású előadó-művészeti intézmények működését segíti.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,37 banival (0,07 százalékkal) 5,2353 lejre csökkent a csütörtöki 5,2390 lejről.
Tavaly a legalább tíz embert foglalkoztató európai uniós vállalkozások közel kétharmada (63,6 százaléka) használt valamilyen közösségi oldalt; Románia a sereghajtók közé tartozik e tekintetben.
Több mint háromszáz éves tölgy terebélyesedik a székelyudvarhelyi szovjet síremlék közelében, amely a város legidősebb élő fájának számít. Szakemberek vizsgálatokat végeznek, majd tervet dolgoznak ki a fa életének meghosszabbítására.
Megnyílt pénteken a forgalom előtt a Transzfogarasi út Piscul Negru és Bilea-vizesés közötti szakasza – jelentette be a brassói regionális útigazgatóság szóvivője, Elekes Róbert. A magashegyi úton 7 és 21 óra között lehet közlekedni.
A bukaresti ügyészség pénteken 60 napra hatósági felügyelet alá helyezte Makaveli néven ismert Alexandru Zidarut.
szóljon hozzá!