
Kiket talál meg magának Hargita megyében az AUR? Legkésőbb a választásokon kiderülhet
Fotó: Székelyhon
Postaládákba helyezett szórólapokkal népszerűsíti magát Székelyudvarhelyen a szélsőséges AUR. A jövő évi európai parlamenti választásokra készülnek, ezek szerint Székelyföldön is.
2023. szeptember 08., 20:582023. szeptember 08., 20:58
A jövő évi, június 9-én esedékes európai parlamenti választásokra felhívó szórólapokkal „készíti elő a terepet” a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) Székelyudvarhelyen. Az AUR-logóval és Hargita megyei lokalizálással ellátott,
a következő esztendő fontosságára hívják fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy 2024-ben „mindenféle” választást tartanak, jelen szórólap pedig az európai parlamentire fókuszál.
Listával készülnek erre, megnevezve néhány jelöltet és „további hazafiakat”. A névsor minden bizonnyal nem teljes, ugyanis arra kérnek, hogy további jelölteket javasoljunk okostelefonos applikáción keresztül.
Hasonló kampányanyagot egyébként az ország más régióiban is terjesztettek, Szatmárnémetiben például úgy, hogy
A helyi vízszolgáltató akkor azt közölte, megkeresik a számlákat kézbesítő céget, hogy magyarázatot kérjenek, illetve az ellenőrzések eredményétől függően fellépjenek a felelősökkel szemben – írta korábban a Krónika, a későbbiekben arról is tudósítva, hogy
Sőt, ez utóbbival kapcsolatban a Román Posta a Bihoreanul portál kérdésére elismerte: szerződést kötött az AUR-ral a kampányanyag terjesztéséről.
AUR-kampány Szatmárnémetitől Székelyudvarhelyig. Meddig mennek el?
Fotó: Székelyhon
A hatályos jogszabályok egyébként nem tiltják, hogy a pártok a választási kampány időszakán kívül kampány- vagy propagandaanyagokat terjesszenek.
A szélsőséges, magyarellenes megnyilvánulásairól elhíresült Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) 2019 szeptemberében alapították, így első európai parlamenti választásán vehet részt, miután legutóbb 2019 májusában volt hasonló szavazás Romániában. Akkor a szavazatok 27 százalékát a PNL szerezte meg, 22,5 százalékot kapott a PSD, illetve 22,36 százalékot az USR–PLUS. Sorban következett (öt százalék fölötti eredménnyel) a Pro Romania 6,44 százalékkal, a PMP 5,76-tal, valamint az RMDSZ 5,26 százalékkal.
Az AUR elnöke és parlamenti képviselője az a George Simion, aki népszerűségét nagyban az Úz-völgyi eseményeknek köszönheti. Fordítottan arányosan. Ahogy csúszott ki a kezéből az akció irányítása (rendre a magyaroknak kedvező bírósági ítéletek születtek), úgy ívelt a politikai pályája fölfelé: az AUR alapításakor még társelnök volt, a 2022. márciusi pártkongresszus óta viszont már egyedüliként elnököl.
Vizsgálja az AUR bevételeit a választási hatóság
Vizsgálja az Állandó Választási Hatóság (AEP) a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bevételeinek és kiadásainak jogszerűségét – jelentette be pénteken az intézmény elnöke. Toni Greblă az Agerpresnek azt nyilatkozta, hogy az AEP-hez érkezett bejelentések és az AUR tevékenységével kapcsolatos sajtóanyagok nyomán rendelték el szeptember 1-jétől az ellenőrzést, amely hozzávetőlegesen két hétig tart majd. Az AEP elnöke elmondta, a vonatkozó jogszabályok értelmében a törvénytelen módon szerzett bevételek és az előírások megsértésével eszközölt kiadások összegeit egyrészt el kell kobozni, másrészt bírságot is kiszabnak ilyen esetekben. Ennek összege 50 ezer lejig terjedhet – tette hozzá Toni Greblă.
Minél távolabb van egy település az orvosi egyetemi központoktól, annál jobban érezhető a szakemberhiány Romániában. A stabil finanszírozás ígérete segíthet a szakorvoshiányon, de egy jól működő digitális adattérre is égető szükség van.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) hétfői ülésén jóváhagyta azt a kérelmet, amelyet Románia az Európai Bizottsághoz készül benyújtani a SAFE védelmi hitelprogram keretében rendelkezésére álló uniós források lehívásához.
Õrizetbe vették hétfőn a rendőrök a Beszterce-Naszód megyei Jád (Livezile) község polgármesterét.
A kormány „nagytakarítási”, vagyis átfogó cselekvési tervet dolgoz ki a veszteséges állami vállalatok hatékonyságának növelése, a menthetetlen cégek felszámolása érdekében, oly módon, hogy a közpénzekből működő vállalatok valóban a közérdeket szolgálják.
Szabálysértőket és ittas sofőröket is elkaptak a Hargita megyei közlekedésrendészek Csík- és Udvarhelyszéken hétvégén.
A hét eleji felmelegedés után csütörtöktől jelentős lehűlésre lehet számítani több régióban - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (AMN) november 24.-december 7. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Új korszak kezdetét harangozta be az RMDSZ sepsiszentgyörgyi városi szervezetének pénteken megválasztott új vezetősége, Miklós Zoltán elnökletével. A lemondott Antal Árpád örökébe lépő csapat célja, hogy közelebb vonják a közösséget a közélethez.
Még tart a nyomozás a szépvízi víztározónál holtan talált fiatalok ügyében, de a szakvélemény szerint semmi nem utal arra, hogy a két érintetten kívül más is részt vett volna a tragédia okozásában.
A katonai nyugdíjakat szabályozó jogi keret tervezett módosítása ellen is tüntetnek hétfőtől a börtönalkalmazottakat tömörítő szakszervezetek.
Bekísérték hétfőn a legfőbb ügyészségre Horațiu Potrát. A zsoldosvezért abban az ügyben hallgatják ki, amelyben adócsalás és pénzmosás gyanúja miatt vizsgálódnak ellene.
3 hozzászólás