
Beüzemelésre készülő létesítmények Gyergyóremetén
Fotó: Gergely Imre
Székelyföldön egyedülálló szaklaboratórium létesül Gyergyóremetén, amely a térség élelmiszeripari termékeinek széles spektrumú vizsgálatára lesz alkalmas. Mindemellett egy most induló együttműködés azt is lehetővé teszi, hogy a termékeket magas minőségű alapanyagokból állíthassák majd elő.
2023. február 18., 09:172023. február 18., 09:17
2023. február 18., 14:532023. február 18., 14:53
A remetei laboratórium az élelmiszeripari termékeket előállító ipari parkhoz kapcsolódva jön létre. Idén kezdődik a termelés a burgonyát feldolgozó, a csecsemőtápszert gyártó és az erdei gyümölcsök liofilizálását végző üzemekben is.
Ezért jön létre a laboratórium is, amelyhez a szükségek eszközök már rendelkezésre állnak, és amelynek az engedélyeztetése a közeljövőben várható.
Fotó: Gergely Imre
Amint Kari András projektmenedzser megkeresésünkre válaszolva elmondta, céljuk, hogy a gyergyóremetei üzemek mellett lehetőséget biztosítsanak bármely másik székelyföldi élelmiszeripari termékeket előállító vállalkozásnak is a termékeik, illetve gyártási folyamataik ellenőrzésére.
A térségben találhatók még hasonló szaklaborok, viszont ezek nem fedik le a vizsgálatok teljes körét. Remetén azonban a széles spektrumú laboratórium helyben lesz képes ezeknek a vizsgálatoknak az elvégzésére, akár alternatív, DNS-alapú gyors módszerek segítségével.
A minőségi termékhez minőségi alapanyagra van szükség. Ennek elérését szolgálja az az együttműködés, amely Barti Tihamér, az RMDSZ Székelyföldi Önkormányzati Tanácsának elnöke kezdeményezésére körvonalazódik: a napokban sor került egy találkozóra, ahol a csíkszeredai székhelyű Vadászati és Hegyvidéki Erőforrásokat Kutató és Fejlesztő Intézet képviselői, azaz Keresztesi Ágnes, a kutatóintézet igazgatója, Bodor Zsolt kutató, a Sapientia EMTE dékánhelyettese és Szép Róbert, a környezetvédelmi, erdészeti és vízügyi minisztérium államtitkára is részt vettek.
Fotó: Keresztes Zoltán
Amint Barti Tihamér elmondta, míg a gyergyóremetei ipari parkban készterméket állítanak elő, addig
A termőföld, a vetőmagok vizsgálata mellett az adott területen várható csapadék mennyiségével és számos más fontos tényezővel kapcsolatban tud információkat adni a gazdáknak.
„Ez segítheti őket, hogy minőségi és precíziós mezőgazdaság felé mozduljunk el Székelyföldön – fejtette ki Barti. Hozzátette, fontos, hogy a kutatómunkáknak terepen is kézzelfogható eredményei legyenek, és ne csak szakfolyóiratokban megjelenő írásként legyenek elérhetők. „A szakfolyóiratok szűrői jelzik, hogy van minőségi kutatómunka, mi pedig az együttműködésekkel ezeket kell terepen hasznosítsuk. Meggyőződésem, hogy nekünk itt, Székelyföldön a minőség az egyedüli lehetőségünk, és ezt meg is tudjuk teremteni” – húzta alá Barti.
Fotó: Gergely Imre
Mi az a precíziós gazdálkodás?
A precíziós gazdálkodás olyan gazdálkodási rendszer, amelynek alapja, hogy minden munkafolyamatban modern technológiát alkalmazunk. Ennek a területnek általában különböző részei vannak. A precíziós gazdálkodási technológiák biztosítják ezeknek a területeknek az azonosítását és az ezekkel járó változások kezelését. Ez teszi lehetővé a gazdák számára, hogy hatékonyabban használják fel a vetőmagokat, műtrágyákat és növényvédő szereket, és ezzel növeljék a hozamukat is. A megérzés és a szerencse egyre kevésbé fontos a modern gazdálkodásban. Ehelyett a technológia teszi lehetővé a gazdák számára, hogy számadatok alapján hozzák meg döntéseiket, ráadásul az erőforrások észszerűbb felhasználása elősegíti a környezet védelmét. (forrás: agrarkozosseg.hu)
Ilie Bolojan miniszterelnök vasárnap köszöntötte a romániai magyar közösséget a magyarok nemzeti ünnepe alkalmából, kifejezve tiszteletét és elismerését a közösség Románia fejlődéséhez való hozzájárulásáért.
Katonai tiszteletadás mellett felvonták a nemzeti lobogót a március 15-i nemzeti ünnepen, vasárnap reggel Budapesten a Kossuth Lajos téren.
Erdély peremén fagypont alá esett a hőmérséklet vasárnapra virradóan, közepén viszont enyhébb volt a hajnal, „fagykoszorút” eredményezve.
Az egyre hatékonyabb szolgáltatói védelem mellett is fontos, hogy tudatosak maradjunk, és felismerjük a csalások árulkodó jeleit – hívja fel a figyelmet a magyarországi Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a mobilszámok hamisításával kapcsolatban.
Hernádról egy kilencfős társaság érkezett szombaton Hargitafürdőre, hogy a helyi és környékbeli csapatokkal együtt megkergüljenek Székelyföld legvidámabb, téli szezont záró eseményén. Az idei Kerge Olimpiára hat „járművet” neveztek.
A Román Rendőrség szállítási felügyelőségének munkatársai a hét elején a vasútállomásokon és személyszállító vonatokon végzett országos szintű ellenőrzéseken több mint 613 ezer lejre bírságoltak.
A március 2. és 8. közötti héten végzett ellenőrzések során 3079 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Több mint száz pisztolyt, több mint 130 tárat és több tízezer cigarettát találtak egy Németországba tartó török teherautóban a román határrendészek.
Jóváhagyta az országos pártlistás szavazólapok mintáit a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) pénteki ülésén. Az NVB kétfajta szavazólapot hagyott jóvá: az egyik a magyarországi szavazásra, a másik a levélben szavazásra készül.
Lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat a Maroshévízhez közeli Nyágra (Neagra) településen. A mentőegység két személyt látott el a helyszínen, de egyikük sem igényelt kórházi ellátást.
szóljon hozzá!