
Fotó: Székelyhon-montázs
Extrém környezetekben élő mikroorganizmusokat kutat dr. Hantz Péter kolozsvári biofizikus azzal a céllal, hogy ezen baktériumokat, archeákat (ősbaktériumokat), illetve egysejtűeket biotechnológiai szempontból hasznosíthassuk. Extremofil mikroorganizmusok fehérjéit már ott találjuk például a mosóporokban, és a PCR-reakciók elemei között. A kutató bányapatakok nehézfém és félfém koncentrációit vizsgálta Székelyföldön.
2022. március 04., 20:272022. március 04., 20:27
Munkája során a tudós analitikai kémiai vizsgálatokat is végzett több helyszínen is, melyek elárulták, hogy az egyes fémek, félfémek, negatív ionok milyen koncentrációban találhatók meg az adott életterekben. Az Erdélyi Szigethegység és Máramaros bezárt és aktív bányái, a megfelelő víztisztítás hiányában, szörnyű pusztítást végeznek folyóinkban.
A kutató ezidáig öt helyszínt vizsgált: A Tolvajos-patakot, a balánbányai bányákat, a Büdösfürdő alsó bányáját és bányapatakát. „Ha kezünkbe vesszük a *Magyar Autonóm Tartomány hasznosítható ásványi kincsei* című könyvet, láthatjuk hogy még néhány helyszínt nem ártana megvizsgálni” – mondta Hantz Péter.
Tolvajos-patak
Fotó: Hantz Péter
Tolvajos-patak (Hargitafürdő alatt)
A patak igen savas (pH=3.16), a vízben oldott alumínium koncentrációja (amely igen káros az élővilágra) 8.9 mg/L (a megengedett érték 200 ug/kg, tehát a túllépés több mint negyvenszeres), kicsit a határérték felett van az oldott bróm és nikkel, valamint sok benne a kolloidális (igen finom szemcsés) vörös vasoxid. A patak hordalékában az arzén koncentrációja 153 ug/kg (a megengedett érték 15 ug/kg, tahát a túllépés tízszeres).
Büdösfürdő, Szentimrei úti bánya
Fotó: Hantz Péter
Büdösfürdő (a szentimrei úti „alsó” bánya környéke)
A Nagypatak savas (pH=4.81), az alsó bánya pataka a semlegeshez közeli (pH=6.51). Az oldott alumínium koncentrációja a Nagypatakban a megengedett érték háromszorosa. A patak hordalékában a higany, a szelén és a bróm koncentrációja hatérérték feletti, az arzén mennyisége aggasztó (254 mg/kg, a határérték 15 mg/kg). Az egyik bányaiszap mintában 8.51 mg/kg higanykoncentrációt mértek, ami a megengedett érték (0.5 mg/kg) több mint tizenhatszorosa, és az arzén töménysége is a határérték feletti.
Balánbánya – központi bánya
Ennek a bezárt bányának a vize tisztítás nélkül folyik az ott még csak nagyobb patak méretű Olt folyóba. A pH szerencsére közel semleges (6.5), a vízhozam elég nagy, és szörnyen néz ki a helyszín, amint a mellékelt fotón is látszik. A szulfátion koncentrációja 1840 mg/L, ami a megengedett érték több mint hétszerese, de sokkal nagyobb gond hogy az oldott kobalt koncentrációja (166 ug/L) a megengedett érték (20 ug/L) nyolcszorosa. A nikkel töménysége határérték feletti, de szerencsére a rézé nem az.
Olti bánya
Fotó: Hantz Péter
Balánbánya – olti bánya
„Ennek a bányának a vize a várost ellátó víztározóba folyik, ezért jó ötlet volna onnan elvezetni, még ha normál esetben igen kicsi is a vízhozama, és a vizében nem találtunk határérték túllépést. A hordalékban viszont több elem koncentrációja (As, Ba, Ni, Zn) is határérték fölötti, a hordalék pedig nagyobb esőzések alkalmával felkavarodhat, és adott körülmények között akár vissza is oldódhat” – mutatott rá a kutató.
Vereskő-patak a gát alatt
Fotó: Hantz Péter
Hantz Péter csapata, puszta kíváncsiságból, megvizsgálta az Apor lányok feredőjét Bálványoson, a Gyilkostóba ömlő, olykor vörös színű Likas-patak és Vereskő-patak vizét és hordalékát, valamint a tó vizét és iszapját is. A bálványosi minta iszapjában a higany koncentrációja volt, természetes okok miatt, határérték feletti, a Gyilkostóba ömlő, olykor vörös vasoxid-kolloidot hordozó patakokban és a tó több vízmintájában a bróm, az iszapjában pedig a bróm és cink töménysége volt, szintén természetes okok miatt, picit magasabb.
A kutatásokat végző csapat köszönettel tartozik a Bálint Analitika KFT.-nek a minták ICP-MS módszerrel történő elemzéséért. Az adatok ide kattintva érhetőek el, az oldal legalján.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
szóljon hozzá!