Fotó: Székelyhon-montázs
Extrém környezetekben élő mikroorganizmusokat kutat dr. Hantz Péter kolozsvári biofizikus azzal a céllal, hogy ezen baktériumokat, archeákat (ősbaktériumokat), illetve egysejtűeket biotechnológiai szempontból hasznosíthassuk. Extremofil mikroorganizmusok fehérjéit már ott találjuk például a mosóporokban, és a PCR-reakciók elemei között. A kutató bányapatakok nehézfém és félfém koncentrációit vizsgálta Székelyföldön.
2022. március 04., 20:272022. március 04., 20:27
Munkája során a tudós analitikai kémiai vizsgálatokat is végzett több helyszínen is, melyek elárulták, hogy az egyes fémek, félfémek, negatív ionok milyen koncentrációban találhatók meg az adott életterekben. Az Erdélyi Szigethegység és Máramaros bezárt és aktív bányái, a megfelelő víztisztítás hiányában, szörnyű pusztítást végeznek folyóinkban.
A kutató ezidáig öt helyszínt vizsgált: A Tolvajos-patakot, a balánbányai bányákat, a Büdösfürdő alsó bányáját és bányapatakát. „Ha kezünkbe vesszük a *Magyar Autonóm Tartomány hasznosítható ásványi kincsei* című könyvet, láthatjuk hogy még néhány helyszínt nem ártana megvizsgálni” – mondta Hantz Péter.
Tolvajos-patak
Fotó: Hantz Péter
Tolvajos-patak (Hargitafürdő alatt)
A patak igen savas (pH=3.16), a vízben oldott alumínium koncentrációja (amely igen káros az élővilágra) 8.9 mg/L (a megengedett érték 200 ug/kg, tehát a túllépés több mint negyvenszeres), kicsit a határérték felett van az oldott bróm és nikkel, valamint sok benne a kolloidális (igen finom szemcsés) vörös vasoxid. A patak hordalékában az arzén koncentrációja 153 ug/kg (a megengedett érték 15 ug/kg, tahát a túllépés tízszeres).
Büdösfürdő, Szentimrei úti bánya
Fotó: Hantz Péter
Büdösfürdő (a szentimrei úti „alsó” bánya környéke)
A Nagypatak savas (pH=4.81), az alsó bánya pataka a semlegeshez közeli (pH=6.51). Az oldott alumínium koncentrációja a Nagypatakban a megengedett érték háromszorosa. A patak hordalékában a higany, a szelén és a bróm koncentrációja hatérérték feletti, az arzén mennyisége aggasztó (254 mg/kg, a határérték 15 mg/kg). Az egyik bányaiszap mintában 8.51 mg/kg higanykoncentrációt mértek, ami a megengedett érték (0.5 mg/kg) több mint tizenhatszorosa, és az arzén töménysége is a határérték feletti.
Balánbánya – központi bánya
Ennek a bezárt bányának a vize tisztítás nélkül folyik az ott még csak nagyobb patak méretű Olt folyóba. A pH szerencsére közel semleges (6.5), a vízhozam elég nagy, és szörnyen néz ki a helyszín, amint a mellékelt fotón is látszik. A szulfátion koncentrációja 1840 mg/L, ami a megengedett érték több mint hétszerese, de sokkal nagyobb gond hogy az oldott kobalt koncentrációja (166 ug/L) a megengedett érték (20 ug/L) nyolcszorosa. A nikkel töménysége határérték feletti, de szerencsére a rézé nem az.
Olti bánya
Fotó: Hantz Péter
Balánbánya – olti bánya
„Ennek a bányának a vize a várost ellátó víztározóba folyik, ezért jó ötlet volna onnan elvezetni, még ha normál esetben igen kicsi is a vízhozama, és a vizében nem találtunk határérték túllépést. A hordalékban viszont több elem koncentrációja (As, Ba, Ni, Zn) is határérték fölötti, a hordalék pedig nagyobb esőzések alkalmával felkavarodhat, és adott körülmények között akár vissza is oldódhat” – mutatott rá a kutató.
Vereskő-patak a gát alatt
Fotó: Hantz Péter
Hantz Péter csapata, puszta kíváncsiságból, megvizsgálta az Apor lányok feredőjét Bálványoson, a Gyilkostóba ömlő, olykor vörös színű Likas-patak és Vereskő-patak vizét és hordalékát, valamint a tó vizét és iszapját is. A bálványosi minta iszapjában a higany koncentrációja volt, természetes okok miatt, határérték feletti, a Gyilkostóba ömlő, olykor vörös vasoxid-kolloidot hordozó patakokban és a tó több vízmintájában a bróm, az iszapjában pedig a bróm és cink töménysége volt, szintén természetes okok miatt, picit magasabb.
A kutatásokat végző csapat köszönettel tartozik a Bálint Analitika KFT.-nek a minták ICP-MS módszerrel történő elemzéséért. Az adatok ide kattintva érhetőek el, az oldal legalján.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
szóljon hozzá!