SIC néven pénzhelyettesítő utalványok bevezetésén törik a fejüket néhányan Hargita megyében. Előtte viszont létrehoznának egy olyan pénzintézetet, amelyben a majdani tagok elhelyezhetik megtakarított pénzüket. A rendszer első hallásra furcsának tűnik, ám Svájcban 1934 óta működik, Magyarországon pedig néhány esztendeje vezették be az első úgynevezett helyi pénzt.
2011. július 27., 14:592011. július 27., 14:59
2011. szeptember 13., 12:502011. szeptember 13., 12:50
Az „egysices” pénz tervezett formája. Hány lej egy sic?
„Egy olyan közösségi pénzintézetet akarunk létrehozni, ahol a pénzünk és megtakarított anyagi, valamint szellemi javaink is biztonságban vannak, és gyarapodnak” – mondta érdeklődésünkre Éltes Zoltán Imre ötletgazda. A bank alaptőkéjét legkevesebb százötven alapító tag személyenkénti száz eurójából biztosítanák.
Székelyföld reklámozására sem rossz
A majdani Siculorum-Bes Bank nevű pénzintézet lényege – vontuk le a száraz következtetést Éltes mondataiból –, hogy az abba belépő vállalkozók és magánszemélyek egymás közti üzletkötésekben és elszámolásokban a pénzhelyettesítő utalványokat, az ún. Sic pénzeket használhatnák mint csereeszközt.
„Mivel egyre kevesebb a pénz, a SIC pénz lehetőséget adna a tagok közötti cserekereskedelemre, ugyanakkor a papíralapú pénz Székelyföld egyfajta jelképévé is válhatna, mivel azon a térség hírességeinek portréi lennének láthatók. Az egysicest például Bethlen Gábor erdélyi fejedelem arcképe díszítené.”
A tusnádi Éltes Zoltán Imre, a Siculorum-Bes alapító bizottságának tagja azt is elárulta, hogy a bankalapítók szeptember végén találkoznak (a tervek szerint Tusnádfürdőn), ahol „leszögezik és véglegesítik a bank működéséhez szükséges legfontosabb lépéseket”. „Már zajlanak az előkészületek: a napokban küldjük szét a mintegy háromezer meghívót, amelyben a helyi cégvezetőknek, állami és magánintézmények vezetőinek, illetve magánszemélyeknek mutatjuk be a pénzintézet működését” – magyarázta az ötletgazda.
Egyébként nem ez az első ilyen kezdeményezés: az utóbbi időszakban több székelyföldi politikus és magánszemély is jelezte, lát fantáziát egy székelyföldi, a hivatalos fizetőeszköz (lej) mellett használható pénznem létrehozásában.
Működő példák: kékfrank, WIR Bank
Utánanéztünk az interneten, hogy pénzhelyettesítő utalványokra milyen meglévő példák vannak. Magyarországon már éve óta használják a soproni kékfrankot: ez egy olyan utalvány, más néven pénzhelyettesítő, amely biztosítja a gazdasági kapcsolatban levő szövetkezeti tagok között a hivatalos fizetőeszköz (forint) nélküli elszámolásokat. A különböző címleteken Sopron és környékének nagyjai, többek között Liszt Ferenc szerepel.
A Wikipédia szabad enciklopédia szerint a svájci WIR helyi számlapénz rendszer az egyik legrégebbi a világon, ami hetven éve működik: a WIR Bank és a hozzá kapcsolódó helyi fizetőeszköz, a WIR eredetileg tizenhat taggal indult az 1929-es világválság után. A rendszer a vásárlóerő megteremtését teszi lehetővé saját kibocsátású pénzhelyettesítővel, amit egy 60 ezer résztvevőből álló nemzeti üzleti kör biztosít. A WIR hitelt csak a gazdasági körhöz csatlakozott vállalkozások vehetik fel. A hiteltörlesztéshez szükséges WIR összeg a hitelt felvevő vállalkozás számára úgy teremthető elő, hogy WIR-t fogad el az ügyfeleitől, húzóerőt teremtve a gazdasági kör szereplői számára.
Visszajár a medve a csíksomlyói Kissomlyó utcába, péntek este újra Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a lakosságot a vadállat jelenlétére.
Új orvosi eszközzel és bútorzattal bővült a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház: 36 kiságyat és egy hallásszűrésre, illetve diagnosztizálásra alkalmas készüléket kaptak a Vodafone Alapítvány pályázatán.
Két csíkszeredai tanintézet udvaráról tűnt el egy nap alatt két gyermekbicikli, a biciklilopások ügyében a csíkszeredai városi rendőrség is nyomozást indított.
Kétszer is riasztotta a hatóságokat medve miatt egy szécsenyi lakos keddre virradóan, mivel a vadállat – hiába hajtották el – pár óra eltéréssel ismét visszatért az udvarára. Csíkszereda környékén tucatjával tartózkodnak medvék.
Hamarosan a Mihai Eminescu utcai Márton Áron Kulturális Központ épületébe költözik a csíkszeredai városháza több szakosztálya a városháza felújítási munkálatainak idejére. A bérlés feltételeiről hétfői rendkívüli ülésen döntött a tanácsosi testület.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Boldogok vagyunk – foglalta össze érzéseit hétfőn az államfőválasztás eredménye után Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. A városban rekordszámú, több mint 20 ezer választó szavazott, többségük elutasítva a szélsőségességet.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
szóljon hozzá!